В Україні може зрости ціна на хліб або ж виробництво цього продукту зменшиться, тобто виникнуть перебої з постачаннями. На це найбільше впливає ріст вартості сировини, електрики та інших складників. В результаті найпопулярніші серед населення види хліба можуть подорожчати на 4,5-10 грн, передають Патріоти України.
Як повідомляє BBC, голова Всеукраїнської асоціації пекарів Юрій Дученко констатував подорожчання борошна за останні кілька місяців на 50% – з 10 тис. грн/т до 15 тис. грн/т. В листопаді очікується подорожчання до 16-16,2 тис. грн/т.
Дученко зазначив, що борошно становить 40% собівартості хліба. Також, очікуються збільшення й інших витрат, через які ціни на хліб мали б зрости на 15-20%:
"Якщо цього не станеться, багато хлібозаводів можуть просто зупинитися і в країні почнуться перебої з хлібом", – заявив голова асоціації пекарів. Він зазначив, що низка підприємств вже перебуває на межі зупинки, а інші переходять на роботу в одну зміну.
За даними Держстату, у липні батон вагою 500 грамів в Україні в середньому коштував 24,6 грн. Враховуючи бажання пекарів, його вартість може зрости на 4,5-6 грн.
Середня вартість "Українського" у липні становила майже 30 грн за кілограм. В результаті ціна буханця може збільшитися на 6-10 грн.
Водночас виробники визнають, що ціни зростатимуть поступово. Наразі хліб входить до переліку соціальним продуктом – з кінця 2021 року ціни на них регулюються урядом. Торговельна надбавка на такі продукти обмежена у 10%.
Чому може подорожчати хліб
Крім перерахованих причин зростанні ціни на хліб, існує ще й споживча інфляція – у липні вона пришвидшилася з 4,8% до 5,4%. А ціни на оброблені продукти зросли навіть на 6,5% – це пов’язано з новими цінами на електроенергію, вищими витратами на зберігання продукції та оплату праці.
До цього може додатися й фактор врожаю. Врожай 2023 року вже вичерпався, а через спекотне літо до якості пшениці, з якої печуть хліб, можуть виникнути питання.
Оглядачка аграрного ринку Лариса Гук зазначає, що на якісну пшеницю є попит і на зовнішніх ринках, тому вона найдорожча, і тому ціни на неї ростуть швидше. За межами України ціни на неї також ростуть через цьогорічну спеку.
Крім того, українці почали їсти менше хліба. Це пояснюється і тим, що через повномасштабну війну країну полишили мільйони громадян, і зміною культури споживання цього продукту загалом.
Великі виробники також скаржаться на появу крафтових та міні-пекарень в супермаркетах. В них хліб часто свіжий, тому вони перетягнули частину споживачів.
Європейський Союз має скасувати санкції проти Росії, оскільки адміністрація Дональда Трампа готова з наступного тижня відкрити "нову еру", передають Патріоти України з посиланням на Telex. "Настав час викинути санкції у вікно і створити з росіянами від...
Стрімке зростання долара США щодо української гривні на початку 2025 року було пов'язане з традиційними сезонними чинниками, тож курс уже відходить від рекордних максимумів. А протягом кінця січня та в лютому 2025 року безготівковий курс гривні може пе...