Ціни на газ у Європі впали вдвічі: Експерти розповіли, чи варто чекати подальшого зниження

Вартість газу в Європі через потепління та постачання зрідженого газу зі США на початку 2022-го впала вдвічі. Якщо в грудні ціна сягала 2200 доларів за тисячу кубометрів, то в січні поточного року склала близько 1150 доларів. Проте експерти вважають, що подальшого зниження вартості очікувати не варто. Докладніше про те, як і чому будуть змінюватися ціни на газ, читайте у матеріалі, який Патріоти України пропонують вашій увазі.

Ціни можуть знову зрости

Росія скоротила постачання газу в Європу (відмовилася від додаткових потужностей) і фактично створила газову кризу. З одного боку, вони домагаються зміни правил (хочуть перейти на довгострокові контракти, внаслідок чого ЄС збільшить свою залежність від "Газпрому"), а з іншого – намагаються довести, що необхідно запускати "Північний потік-2".

Ще десять років тому Росія в структурі газового імпорту ЄС займала лише третину. Зараз ця цифра стрімко рухається до половини. І якщо один гравець на ринку контролює майже 50%, він фактично може диктувати правила гри.

Росіяни за допомогою високопоставлених союзників у ЄС домовилися і змогли побудувати "Північний потік-2" (проте його досі не запустили та не сертифікували ). Наприклад, колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер у 2005 році став головою комітету акціонерів Nord Stream AG (компанії-оператора проєкту "Північний потік-2"), потім його призначили головою ради директорів "Роснефти".

Котирування на газ будуть непередбачено "скакати" доти, доки не буде змінено правила доступу гравців на європейські газові майданчики, розповів у коментарі директор спеціальних програм НТЦ "Психея", експерт з енергетики Геннадій Рябцев.

За його словами, головна проблема цих ринків – наявність так званих "фінансових спекулянтів". Експерт має на увазі компанії, які закуповують газ у постачальників та перепродують споживачам. Вони заробляють на різниці цін і їм вигідно, щоб ціна зростала за найменших подразників.

"Котирування не відображають ринкової кон'юнктури, – говорить Рябцев. – Вони відображають бажання спекулянтів заробити. Чим більше буде спекулянтів на цих майданчиках, тим гірше буде споживачам. Доти, доки такі ігрища триватимуть, жодні поставки, жодне збільшення видобутку не буде в змозі цю газову кризу врегулювати".

Чому ціни знизилися?

Керівник програм аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович зазначає: від погодних умов залежить як навантаження на енергосистему, так і виробіток відновлюваних джерел енергії, зокрема робота вітрових електростанцій (які балансують газовою генерацією).

Щодо імпорту, то бачимо, як російська сторона продовжує політику "закручування вентилів": виконують довгострокові контракти, але відмовляються покривати поточні потреби ринку. Це також тисне на ціну, але водночас залучає до ринку інших постачальників.

"Ринок реагує підвищенням цін, на це реагують інші постачальники, для яких постачання стають вигіднішими, зокрема йдеться про імпортерів зрідженого газу, – розповідає Ніцович. – Тут уже працює механізм конкуренції. Чим більше газу надходитиме на ринок, тим стабільнішими будуть ціни".

Росія готова збільшити постачання газу до Європи, але за однієї умови. Як заявив віцепрем'єр РФ Олександр Новак, для цього компанії "Газпром" потрібні довгострокові контракти. У єврорегіоні, нагадаємо, вирішили замінити довгострокові контракти на постачання палива спотовими.

Джерело: Обозреватель

Санкції дісталися пересічних росіян: Коли в РФ чекають пік звільнень та безробіття

субота, 21 травень 2022, 0:25

В Росії багато підприємств почали скорочувати витрати – у тому числі, на зарплату співробітників. Пік же звільнень та безробіття очікується восени 2022 року. При цьому в самій РФ визнають: "під роздачу" потраплять ті напрямки, які "найбільшою мірою заз...

"Парад конфіскацій": для росії все тільки починається, - Голобуцький

субота, 21 травень 2022, 0:00

"Канадський Мінфін, після того, як міністри фінансів G7 домовились виділити на підтримку економіки України майже $20 млрд, заявив: "Канада вважає доречним фінансувати Україну за рахунок коштів росії, готується відповідний законопроєкт". Рішення лежало ...