Ціни на продукти в Україні стрімко зростають: Ось що дорожчає найшвидше та чого чекати навесні

За останній рік в Україні найбільше подорожчали масло (+33,9%), олія (+25,4%), овочі (+33,9%) та хліб (+20,3%). У січні 2025 року ціни на продукти зросли на 1,2%, а за рік – на 12,9%. Подорожчання не зупиниться, і до весни варто чекати ще вищих цін на овочі, хліб та молочні продукти, передають Патріоти України.

Про причини подорожчання продуктів розповів директор Економічного дискусійного клубу в коментарі ЗМІ. За даними Державної служби статистики, у січні ціни на продукти харчування зросли на 1,2%. Найшвидше дорожчають овочі – плюс 5,5% за місяць, а порівняно з січнем 2024 року – на 33,9%:

  • овочі – +33,9%;
  • масло – +33,9%;
  • соняшникова олія – +25,4%;
  • хліб – +20,3%;
  • молоко – +18,1%;
  • сир – +17,5%;
  • молочні продукти загалом – +15,2%;
  • фрукти – +12,5%;
  • риба та рибопродукти – +11,6%;
  • м'ясо – +5,3%.

Чому дорожчають продукти

  • нестача робочих рук;

За словами Пендзина, зменшення обсягів виробництва в домогосподарствах є однією з головних причин зростання цін на молочні продукти та м'ясо. "В Україні значна частина молока виробляється у господарствах населення, але зараз люди різко скоротили виробництво. Фізично не вистачає робочих рук. Те саме стосується і свинини – значну частину м’яса раніше виробляли приватні господарства, а тепер вони не можуть підтримувати колишні обсяги. Як наслідок, пропозиція падає, а ціни зростають", – зазначив він

  • дефіцит овочів та несприятливі погодні умови;

"Ціни на овочі з борщового набору (картопля, капуста, буряк, морква, цибуля) зросли на 5,5% за місяць і будуть залишатися високими до нового врожаю. Картопля в Україні зараз коштує, як імпортна з Нідерландів, Польщі чи Литви," – зазначають експерти East Fruit.

Проблему погіршив неврожай насіннєвої картоплі в Нідерландах у 2023 році, що ускладнило імпорт якісного насіння в Україну. Також свою роль зіграли зростання вартості добрив, засобів захисту рослин, електроенергії та праці.

  • дорогі тепличні овочі;

Огірки та томати, які взимку завозять з Туреччини, зараз продаються за рекордно високими цінами. "Ціна на огірки зросла на 30% за рік – зараз вони коштують 110-150 грн/кг, а томати – 89-160 грн/кг. Це пов’язано з високими цінами на турецькому ринку та несприятливими погодними умовами в країні-постачальнику," – зазначають аналітики ринку. До квітня ситуація суттєво не зміниться – здешевлення варто чекати, коли на ринку з’являться українські тепличні овочі.

  • проблеми з аграрним сектором;

"Польові роботи вже почалися, але через мобілізацію бракує людей. Критерії бронювання військовозобов’язаних надто жорсткі, і фермери не можуть виконати ці вимоги. Як наслідок, менше робочих рук – менше врожаю – вищі ціни," – пояснює Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Також він наголошує, що подорожчання пального та зростання акцизів на дизельне паливо додасть аграріям проблем. "Від 2025 року акцизи на дизельне паливо зросли з 139 євро до 215 євро за 1000 літрів. Це додасть аграрному бізнесу понад 5,5 млрд грн додаткових витрат за рік," – зазначив експерт.

  • дорожча електроенергія.

Вас може зацікавити:Петиція про скасування оцінювання НУШ, яке називали знущанням над дітьми і вчителями, набрала 25 тисяч підписів. Що далі

Вас може зацікавити:"Терен" розповів, на яке телешоу пішов після "Холостяка": знову доводиться обирати

Вартість електроенергії зросла, і це відображається на цінах усіх товарів. "Сьогодні холодильні установки для зберігання овочів потребують більше електроенергії, особливо в холодний період. Це напряму впливає на собівартість продукції," – пояснює Марчук.

Експерти прогнозують, що зростання цін триватиме. "Продовольство потягне за собою більше зростання. Особливо дешевий сегмент – хліб, овочі, крупи. Чим люди бідніші, тим більше вони купують найдешевших продуктів, а їх ціна росте найшвидше," – пояснює Олег Пендзин. На зростання цін впливатимуть:

  • девальвація гривні (зараз 9,7% річної девальвації);
  • підвищення тарифів на електроенергію для бізнесу;
  • проблеми з імпортом продуктів через зростання цін у постачальників (Туреччина, Польща, Литва, Нідерланди).

Українці в 2025-му мають сплатити податок на квартири, які давно купили: Ось скільки і за що

субота, 15 лютий 2025, 17:49

В Україні податок на нерухомість у 2025 році доведеться заплатити всім власникам великої нерухомості. "Велика" у розумінні Податкового кодексу – це квартира від 60 квадратів та будинок від 120 квадратів. Якщо є і квартира, і будинок, то ці дві цифри пі...

Інакше неможливе стабільне постачання: В одному з українських міст зростуть тарифи на воду

субота, 15 лютий 2025, 16:20

З 1 березня 2025 року у Виноградові, що на Закарпатті, підвищаться тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення. Про це повідомив інженер Виноградівського ВУЖКГ Михайло Мочарко, передають Патріоти України. Згідно з повідомленням, Винограді...