Там, де раніше планували ТРЦ, нині наводять лад біля озер, прокладають доріжки — і це ще один приклад того, як громада вчиться відстоювати простір у великого забудовника, передають Патріоти України з посиланням на Вечірній Київ.
Совські ставки, про які далі йтиметься, — це нижній каскад водойм на річці Совка, притоці річки Либідь. Він охоплює 11 водойм із загальною площею 19,1 га в Голосіївському районі Києва.
У 2008 році, за каденції Леоніда Черновецького, компанія ТОВ «Господарник» отримала землю для облаштування парку та ТРЦ. За умовами договору роботи мали завершитися у 2011 році. Проте станом на 2021 рік із запланованого виконали лише встановлення паркану, спроби осушити водойми й залишили територію занедбаною. Згодом місцеві мешканці назвали ситуацію екологічною катастрофою.
Протягом десяти років ТОВ «Господарник» планувало концепцію ТРЦ і врешті вирішило змінити детальний план території (ДПТ) для будівництва житлового комплексу.
Під цей проєкт залучили місцевого мешканця, який став речником громади й агітував за забудову. Так, 15 березня 2018 року петиція «ТРЕБУЮ срочного решения экологической катастрофы на территории нижнего каскада Совских прудов!», автором якої був Руслан Гончаров, набрала понад 10 тисяч голосів. У її тексті, крім вимоги вирішити «екологічну катастрофу», містилося прохання затвердити ДПТ із можливістю забудови.
«Ми щойно купили квартиру в ЖК поруч, раділи, що житимемо біля озер. Раптом з’являється петиція про екологічну катастрофу, треба терміново все рятувати й створювати парк. Звісно, ми всі підписали. Нас не злякали якісь там затвердження ДПТ — просто не розуміли, що це означає», — каже активістка Наталія Власюк.
Було створено кілька петицій та громадських ініціатив — як з боку прихильників забудови, так і з боку активістів, які прагнули зберегти територію без будівництва. Згодом прокуратура міста Києва, на прохання громади, ініціювала розірвання договору оренди через невиконання умов.
Поки тривали судові засідання, у кулуарах Київради точилися напружені дискусії. Частина депутатів підтримала громаду у вимозі створення парку.
Після численних засідань, змін позицій і судових рішень Київська міська рада змінила цільове призначення земельної ділянки. Розпочалася розробка концепції майбутнього екопарку.
У результаті землю Совських ставків передали на баланс КП «Київзеленбуд» — і це стало ключовим етапом у створенні першого столичного екопарку. «Совські ставки» мають потенціал стати унікальним місцем співіснування природи та людини в межах великого міста.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну компанія «Господарник» поновила спроби отримати містобудівні умови для забудови ділянки. Отримавши відмову, подала позов до суду. Паралельно, без залучення активної частини громади, з’явилася петиція з пропозицією дозволити забудову частини Совських ставків. Це виглядало як спроба скористатися моментом, поки багато активістів перебувають на фронті.
Нині громадська організація «Екопарк Совські ставки» спільно з депутаткою Олесею Пинзеник ініціюють очищення головного озера каскаду. Новий балансоутримувач розчищає доріжки від аварійних дерев. Тим часом колишній орендар продовжує домагатися отримання частини території для комерційних цілей.
«Створення парку — не справа одного дня. Потрібно не лише затвердити його статус, а й системно впроваджувати рішення, що захищатимуть екосистему від знищення. Це передбачає упорядкування документації щодо кожного метра території, а також очищення як зелених насаджень, так і водойм», — зазначає активіст М. Юр’єв.
Попри воєнний час і обмежений міський бюджет, роботи з очищення проводяться — за участі екологів. Після перемоги облаштування екопарку включатиме мінімальне втручання: очищення водойм із врахуванням місць гніздування птахів, облаштовані маршрути для прогулянок і безбар’єрний доступ.
«Здавалося, що перемогти великого забудовника з мільйонними статками неможливо. Я пам’ятаю засідання комісій, коли громада доносила свою позицію до тих, хто не хотів чути. Коли землю Совських ставків передали „Київзеленбуду“, я, чесно кажучи, не повірив, що це сталося», — Андрій Сорока, голова ОСН «Комітет мікрорайону „Совки“».
Ця історія — приклад того, як громада спільно з небайдужими депутатами може відстояти суспільний інтерес. У результаті кияни отримали шанс на унікальний екопарк — місце для тиші, відпочинку з дітьми й спостереження за дикою природою.
В UNIT.City розпочато будівництво власної сонячної електростанції потужністю 1,3 МВт, передають Патріоти України з посиланням на autoconsulting.ua. Станцію буде розміщено просто на верхньому паркінгу, що дозволить не тільки стати ще більш автономними, ...
Там, де раніше планували ТРЦ, нині наводять лад біля озер, прокладають доріжки — і це ще один приклад того, як громада вчиться відстоювати простір у великого забудовника, передають Патріоти України з посиланням на Вечірній Київ. Совські ставки, про які...