В Україні поки що нема сенсу підвищувати стандартний пенсійний вік. Головна причина полягає в тому, що кожен четвертий українець має право на дострокову пенсію. Отже насамперед потрібно створювати рівні правила гри для всіх учасників солідарної системи, передають Патріоти України.
Підвищувати пенсійний вік для тих, у кого він і так порівняно високий, буде несправедливо. Про це розповіла перша заступниця міністра соцполітики України Дарина Марчак Центру економічної стратегії (ЦЕС).
"Перш ніж говорити про будь-які підвищення в майбутньому, навіть з урахуванням демографії, я б говорила, що нам спочатку потрібно ввести level playing field (рівні правила гри. – Ред.) у системі пенсійного забезпечення", – зазначила Марчак. Так, за її словами, якщо людина виходитиме на пенсію не раніше 65 років і при цьому бачитиме, що хтось отримує таке право у 45-55 років, вона намагатиметься будь-якими шляхами отримати для себе пільгову категорію.
Марчак також пояснила, що принцип рівних умов має стосуватися і спецпенсій. "Один із напрямків, куди нам, на наш погляд, потрібно рухатися як державі, – це чіткий поділ страхової пенсійної виплати, яка має розраховуватися за єдиними правилами для будь-якої людини, та додаткових правил, які держава може застосовувати для окремих категорій працівників, але які при цьому в чистому вигляді не є страховою пенсією. І відповідно підлягають інше логіці і формування, та джерел забезпечення", – пояснила Марчак.
Пенсійний вік в Україні: які правила діють
Право на пенсію за віком в Україні мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 чи 65 років. Конкретний рік виходу на пенсію визначається не лише роком народження, а й набутим страховим стажем – кількістю років, протягом яких людина була офіційно працевлаштована та сплачувала внески.
Вимоги до стажу змінюються щороку. У 2024 році для виходу на пенсію у 60 років потрібно 31 рік стажу. У 2025 році буде потрібно вже 32 роки, в 2026-му – 33 роки, і так до 2028-го, коли кількість необхідного стажу досягне 35 років.
Для виходу на пенсію у 63 роки знадобиться на 10 років стажу менше. А мінімальна кількість стажу – для виходу на пенсію у 65 – залишається незмінною, це 15 років.
Якщо до 65 років немає навіть 15 років стажу, пенсію українець не отримає. Замість неї нараховуватиметься спеціальна грошова допомога. Її розмір – це різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.
При цьому сама виплата не може перевищувати прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. У 2024 році це 2361 грн. Через затверджену держбюджетом на 2025 рік заморозки соціальних стандартів, сума поки що не зміниться.
Хоча торгівельна війна з КНР, котру розпочав Трамп, наразі для її ініціатора проходить не дуже, все таки певні здобутки таки є. Apple Inc. планує перенести в Індію виробництво всіх iPhone для ринку США вже наступного року на тлі розпочатої Вашингтоном ...
Шахраї, щоб заволодіти грошима громадян або отримати доступ до їхніх персональних даних, використовують різні «чутливі теми» для людей, в тому числі й тему війни, передають Патріоти України. Зокрема, власникам карток «ПриватБанку» аферисти повідомляють...