У Мінсоцполітики розповіли, чи підвищуватимуть пенсійний вік в Україні

В Україні поки що нема сенсу підвищувати стандартний пенсійний вік. Головна причина полягає в тому, що кожен четвертий українець має право на дострокову пенсію. Отже насамперед потрібно створювати рівні правила гри для всіх учасників солідарної системи, передають Патріоти України.

Підвищувати пенсійний вік для тих, у кого він і так порівняно високий, буде несправедливо. Про це розповіла перша заступниця міністра соцполітики України Дарина Марчак Центру економічної стратегії (ЦЕС).

"Перш ніж говорити про будь-які підвищення в майбутньому, навіть з урахуванням демографії, я б говорила, що нам спочатку потрібно ввести level playing field (рівні правила гри. – Ред.) у системі пенсійного забезпечення", – зазначила Марчак. Так, за її словами, якщо людина виходитиме на пенсію не раніше 65 років і при цьому бачитиме, що хтось отримує таке право у 45-55 років, вона намагатиметься будь-якими шляхами отримати для себе пільгову категорію.

Марчак також пояснила, що принцип рівних умов має стосуватися і спецпенсій. "Один із напрямків, куди нам, на наш погляд, потрібно рухатися як державі, – це чіткий поділ страхової пенсійної виплати, яка має розраховуватися за єдиними правилами для будь-якої людини, та додаткових правил, які держава може застосовувати для окремих категорій працівників, але які при цьому в чистому вигляді не є страховою пенсією. І відповідно підлягають інше логіці і формування, та джерел забезпечення", – пояснила Марчак.

Пенсійний вік в Україні: які правила діють

Право на пенсію за віком в Україні мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 чи 65 років. Конкретний рік виходу на пенсію визначається не лише роком народження, а й набутим страховим стажем – кількістю років, протягом яких людина була офіційно працевлаштована та сплачувала внески.

Вимоги до стажу змінюються щороку. У 2024 році для виходу на пенсію у 60 років потрібно 31 рік стажу. У 2025 році буде потрібно вже 32 роки, в 2026-му – 33 роки, і так до 2028-го, коли кількість необхідного стажу досягне 35 років.

Чи підвищуватимуть пенсійний вік в Україні: у Мінсоцполітики озвучили плани

Для виходу на пенсію у 63 роки знадобиться на 10 років стажу менше. А мінімальна кількість стажу – для виходу на пенсію у 65 – залишається незмінною, це 15 років.

Якщо до 65 років немає навіть 15 років стажу, пенсію українець не отримає. Замість неї нараховуватиметься спеціальна грошова допомога. Її розмір – це різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

При цьому сама виплата не може перевищувати прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. У 2024 році це 2361 грн. Через затверджену держбюджетом на 2025 рік заморозки соціальних стандартів, сума поки що не зміниться.

У ПФУ пояснили, чи зменшаться пенсії ветеранам війни з інвалідністю

вівторок, 21 січень 2025, 8:54

У 2025 році пенсії ветеранів війни, які брали участь у забезпеченні національної безпеки та оборони, а тим паче мають інвалідність залишаться без змін. Нові норми про обмеження виплат не стосуються цієї категорії громадян. Про це розповів Пенсійний фон...

У Раді планують ухвалити законопроєкт про накопичувальну пенсію: Чого чекати

вівторок, 21 січень 2025, 7:50

У Верховній Раді планують ухвалити законопроєкт про накопичувальну пенсію у 2025 році. Про це в інтерв’ю Українським Новинам розповів перший заступник голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, депутат Верховної Ради від фр...