Підприємство найбільшого приватного експортера російського газу компанії "Новатек" у Білокам'янці Мурманської області, яке називали "заводом з виробництва LNG-заводів", ймовірно законсервоване, повідомляє Bloomberg із посиланням на супутникові дані, зібрані Групою спостереження Землі (EOG) при Інституті державної політики Пейна в Колорадо, передають Патріоти України.
Супутникові знімки свідчать, що наприкінці жовтня та в перші дні листопада інтенсивність нічного освітлення на заводі була найнижчою з 2018-2019 років, коли ці дані лише почали збирати.
"Середня яскравість електричного світла на об’єкті впала на 75% порівняно з 2021-2023 роками", що вказує на різке зниження промислової діяльності в Білокаменці, вказують фахівці EOG.
Цей майданчик мав стати унікальним центром для виробництва у Росії модульних переробних установок, здатних охолоджувати природний газ до його рідкої форми. Але після будівництва двох таких установок для найновішого проєкту "Новатека" з виробництва скрапленого газу "Arctic LNG 2" на підприємстві не зафіксовано жодних ознак діяльності для подальшого розширення потужностей у найближчому майбутньому.
Замість того, щоб будувати заводи з виробництва LNG з нуля в складному арктичному кліматі, "Новатек" вирішив зібрати їх у більш м’яких умовах поблизу порту Мурманська. Верф у Білокаменці побудувала перші два комплекси для Arctic LNG 2, кожен з яких складався з 14 модулів. Перший з них доставили морем у липні 2023 року, другий – вже у цьому році. Обидва комплекси були успішно встановлені на Arctic LNG 2, причому один виробляв скраплений газ до жовтня цього року, коли західні санкції ускладнили як доставку, так і продаж вантажів і в майже зупинили виробництво на об’єкті. На верфі у Білокаменці залишився третій комплекс, побудований лише частково, свідчать супутникові знімки.
Згідно з даними Інституту Пейна, на верфі "Новатеку" інтенсивність освітлення була найвищою з 2022 по 2023 роки, що збіглося з періодом, коли на підприємстві будували дві лінії для Arctic LNG 2. Подальше зменшення освітлення у Білокаменці свідчить про призупинення будівництва на цьому майданчику та відступ від мети Росії захопити 20% світового ринку LNG протягом наступного десятиліття.
"Для майбутніх російських LNG-проєктів також планувалося використовувати будівельний центр у Білокаменці для попереднього складання модулів", – розповіла Лаура Пейдж, аналітик природного газу та LNG дослідницької компанії Kpler. Відсутність активності на об’єкті вказує на затримку реалізації цих проектів, які "вважалися критично важливими для досягнення Росією мети експортувати 100 мільйонів тонн LNG на рік до 2030 року".
Проєкт створення Центру будівництва великотоннажних морських споруд (ЦСКМС) реалізується відповідно до розпорядження уряду РФ від червня 2015 року, йдеться на сайті "Новатека", де підприємство назване "ключовим об'єктом для галузі з виробництва СПГ-устаткування".
У пік будівництва об'єкта на майданчику було задіяно 19 тисяч працівників, у ньому брало участь понад 100 компаній із 28 регіонів Росії, йдеться на сайті ЦСКМС.
За задумом "Arctic LNG 2" має виробляти 19,8 млн тонн скрапленого газу на рік, кожна з трьох запланованих виробничих ліній мала видавати по 6,6 млн тонн.
Однак цих показників не вдалося досягнути через санкції, а видобуток газу на родовищах, що мали б забезпечувати завод впав на 90% у листопаді, порівяно із жовтнем, повідомляло агентство Bloomberg.
У листопаді 2023 року США включили "Arctic LNG 2" до санкційного списку. Через місяць після цього російський "Новатек" повідомив покупців про форс-мажору щодо майбутніх поставок скрапленого газу. У червні 2024 року Міністерство фінансів США розширило механізм, який передбачає накладання вторинних санкцій на осіб з третіх країн, які співпрацюють з підсанкційними особами з Росії.
Відвантаження LNG із першої лінії заводу "Арктик СПГ-2" планувалося розпочати в грудні 2023 – на початку 2024 року. Запуск другої черги очікувався протягом 2024 року, третьої – у 2026 році.
Першу з трьох ліній нового LNG-заводу компанія запустила лише у грудні минулого року, але змушена була її зупинити через нестачу танкерів.
На початку вересня стало відомо, що рекордні збитки, західні технологічні санкції та відмова Китаю від нового контракту на російський газ зривають плани російського "Газпрому" щодо розробки арктичних родовищ.
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...
Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...