Україні доведеться перейти на планові відключення або купувати струм за найбільшою ціною: До чого готуватися

Україна через пошкодження РФ об'єктів енергетичної інфраструктури та генерації змушена закуповувати струм у сусідніх державах у період пікових навантажень. При цьому прайс-кеп (гранична ціна на струм для бізнесу) нижча за ціну на імпортний струм. У результаті країна стоїть перед вибором: або запроваджувати планові відключення, або в піковий період закуповувати струм за найбільшою вартістю. Про це на своїй сторінці у Facebook написав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, передають Патріоти України.

Україна за кілька днів запросила рекордну аварійну допомогу в енергосистему від Польщі та Румунії (рекорд становив 3900 МВт*година). "За приблизними оцінками, середній прайс-кеп в Україні на 20% нижчий від середньої ціни в Словаччині. І на 36% середня ціна на українському ринку була 23 серпня нижчою за середню у Словаччині. Вартість аварійної допомоги від 30% до 2 разу дорожча. Це означає, що рівня прайс-кепів недостатньо для покриття попиту", - пояснює експерт.


Омельченко вважає, що таким чином країна перебуває перед вибором: переходити на регулярні графіки планових відключень по всій країні або імпортувати електроенергію за найбільшою з усіх можливих варіантів ціни аварійної допомоги (не факт, що ця опція буде весь час доступна).

"Особисто я проти підвищення цін, оскільки це ще сильніше вдарить по конкурентоспроможності нашого бізнесу. Однак краще говорити правду, як вона є чим ховати голову в пісок подібно до страуса. Можливо, потрібно вишукувати потенціал, як цього не зробити в першу чергу через аналіз витрат НАЕК "Енергоатом" та дослідити ймовірні зловживання на ринку, але без зміни прайс-кепів поки не розумію, як цю ситуацію можна врегулювати. Якщо хтось знає, то не мовчить - надайте пропозиції, але аргументовані", - написав він.

Дефіцит потужностей стає головним драйвером зростання ціни електроенергії у воєнний час. РФ пошкодила багато інфраструктурних об'єктів високовольтних ліній передач та генерації. Це, своєю чергою, призводить до дефіциту електроенергії над ринком, отже, і до зростання цін. "Треба також розуміти, що ціна в сусідніх державах електроенергії - це не фінальна ціна для нас імпортна, тому що ще є ввізне мито та акциз. Та й для трейдерів є ще викуп перетину та інші платежі в європейських країнах", - зазначив він.

Торгівля рублем подвоїлась: Стало відомо, як Казахстан допомагає Кремлю обходити санкції

четвер, 26 вересень 2024, 23:40

Через санкції США проти Росії значно зросли обсяги торгівлі юанем і рублем у Казахстані, оскільки російські банки використовують казахські фінансові ринки для валютних операцій з Китаєм. Обсяги торгівлі юанем і рублем подвоїлися, а Казахстан стає важли...

Поки інші ледь зводять кінці з кінцями: Зарплати чиновників в Україні перевищили 55 тис. грн - хто отримує найбільше

четвер, 26 вересень 2024, 22:25

У серпні 2024 року середня зарплата в держустановах зросла на 44,6% і перевищила 55 тисяч гривень, причому керівники стратегічних установ, таких як НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг)...