Українці можуть вийти на пенсію вдвічі швидше: Ось хто саме та що для цього потрібно

В Україні працівники небезпечних і шкідливих сфер – зокрема шахтарі, медики інфекційних лікарень, військові та рятувальники – можуть вийти на пенсію вдвічі швидше завдяки подвійному стажу. Така пільга діє лише за умови офіційного підтвердження роботи в особливих умовах і на посадах зі спеціального списку. Про це повідомляє Пенсійний фонд України (ПФУ), передають Патріоти України.

Подвійний стаж – це пільга, яка дозволяє зараховувати кожен рік роботи як два роки у загальний страховий стаж. Проте діє вона не для всіх, а лише для певних категорій професій, що передбачають підвищений ризик для здоров’я або життя. Йдеться про роботу в умовах, які вважаються особливо шкідливими, важкими або небезпечними, наприклад:

  • робота з токсичними речовинами, в умовах сильної вібрації або шуму, чи під впливом радіації;
  • підземні роботи – на шахтах, рудниках, у метрополітенах чи на об’єктах підземної інфраструктури;
  • служба на Крайній Півночі або у високогір’ях, де клімат вкрай несприятливий;
  • військова служба в бойових умовах, під час АТО, або на інших небезпечних завданнях;
  • робота в інфекційних лікарнях, психіатричних чи протитуберкульозних установах;
  • тривалі рейси на флоті – морському чи річковому;
  • ліквідація наслідків катастроф і надзвичайних ситуацій.

Саме для таких працівників стаж подвоюється, що дозволяє їм швидше накопичити необхідну кількість років для призначення пенсії. "За кожен повний рік роботи за Списком №1 до страхового стажу додається ще один рік. Але мова йде лише про ті посади, які офіційно внесені до цього списку – наприклад, шахтарі, металурги, працівники хімічної промисловості. Решта стажу, особливо після 2004 року, не подвоюється. Стаж на Крайній Півночі може враховуватись рік за півтора, але тільки за радянські часи – до 1991 року. А такі категорії, як флот чи гори, – сумнівно, це радше винятки з минулого", – зазначив пенсійний експерт Сергій Коробкін.

Тобто не вся важка робота гарантує подвійний стаж – це чітко визначений перелік професій, регламентований нормативно. Щоб скористатися правом на дострокову пенсію або нарахування подвійного стажу, потрібно надати документальне підтвердження. Найпростіший спосіб – трудова книжка, де зазначено посаду, місце роботи та періоди праці. Якщо ж таких записів немає або вони не відповідають дійсності, Пенсійний фонд приймає уточнюючі довідки з підприємств, установ або організацій – як діючих, так і їх правонаступників. У разі ліквідації роботодавця підтвердженням можуть слугувати архівні документи.

Поки інші на грані виживання! До 390 тис. на місяць: Стало відомо, хто отримує найбільшу пенсію в Україні

неділя, 13 липень 2025, 10:56

У той час, як Кабмін готується збільшувати мінімальну пенсію українцям на 203 гривні - до 2564 гривень, деякі українці мають пенсійні виплати у сотні тисяч. Таку виплату отримують завдяки спеціальним пенсіям. Про це написав у своєму Telegram-каналі нар...

В Україні "заморозили" частину пенсій: Ось кого зачепило і чи можливо отримати гроші

неділя, 13 липень 2025, 9:38

Пенсії українців-внутрішніх переселенців (ВПО), які опинилися на тимчасово окупованих територіях і втратили зв'язок з банком через війну, зберігатимуться в Пенсійному фонді - відповідне рішення ухвалив уряд. Тобто фактично гроші будуть заморожені до то...