Із Польщі до України планують повернутися близько 47% біженців. Водночас чим молодші біженці, тим більше серед них тих, хто не збирається повертатися додому, передають Патріоти України.
Про це йдеться у даних дослідження "Громадяни України на польському ринку праці. Нові виклики та перспективи". Дослідження провели спеціалісти Міграційної платформи EWL, Фонд EWL та Центр Східноєвропейських студій Варшавського Університету.
Раніше повідомлялося, що третина українських біженців хоче залишитися в Польщі щонайменше на рік або назавжди. 47% висловили намір повернутися до України перед або одразу після закінчення війни. Середній вік біженців, які планують затриматись у Польщі, – 34,3 роки; тих, хто хоче повернутись в Україну, – 38,2 років.
Причому майже вдвічі більше українців молодшого віку від 18-25 років планують залишитись у Польщі довше (21% проти 12%). Також на 13% більше громадян України у віці 36-45 років надають перевагу залишитись у Польщі, ніж повернутися до України. У 3,5 раза більше українських біженців віком від 45 років збираються повернутися додому (12% проти 5%), а також на 10% більше у віці 26-35 років бажають повернутися (26% проти 36%).
79% українських біженців, які планують залишитись у Польщі, працюють. З них 24% – за спеціальністю та більше половини виконують роботу нижче за кваліфікацію (52%). Серед тих, хто хоче повернутися в Україну, відсоток працевлаштованих українців нижчий – 65%. Серед них дещо менше осіб, які працюють нижче за кваліфікацію (46%), і так само 24% мають роботу відповідно до спеціальності.
"Після повномасштабного вторгнення в перші місяці війни саме з півночі, центру та півдня виїжджало найбільше українців до Польщі. Нині північні області України вільні, тому дедалі більше українців повертається додому або чекає на момент закінчення війни, щоб повернутися", – пояснює Марія Кузенко, керівниця відділу легалізації Міграційної платформи EWL.
Експерти також пояснили, що мотивує українських біженців залишатися в сусідній країні. Наявність друзів та знайомих у Польщі, доброзичливе ставлення поляків та культурна близькість, а також система освіти, можливість легше знайти роботи та доступ до соціальних пільг є основними причинами, які спонукають залишитись у Польщі українців на рік чи назавжди.
Опитування серед громадян України, які проживають у Польщі, проводилося 4-13 березня 2023 року за прямим F2F-інтерв'ю у кількох містах при вибірці N=500 повнолітніх громадян України, як довоєнних мігрантів, так і біженців з України.
Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов судді Верховного суду у відставці Галини Канигіної та підвищив їй пенсію до 365 177 грн (з перерахунком у бік збільшення). Раніше Пенсійний фонд, проти якого і подавала позов Канигіна, зменшив її...
У 2025 році Верховна Рада планує ухвалити законопроєкт про накопичувальну пенсію ("другу пенсію"), яка стане доповненням до солідарної системи. Протягом трьох перехідних років внески зберігатимуться у державному фонді, а розмір виплат залежатиме від на...