Українців змушують платити за непідписаним договором: Експерти пояснили, чи законно стягують плату за доставку газу

Деяких українців може дивувати стягнення з них плати за доставку або розподіл природного газу. Проблема в тому, що багато хто міг не підписувати відповідний договір та навіть не знати про його існування. Втім, він існує, а відсутність під ним особистого підпису не звільняє від відповідальності за невиконання умов, передають Патріоти України.

Як пояснюють у консультаційному центрі "ГазПравда", багато людей не розуміють, звідки взялася плата за доставку. Експерти пояснюють, що кожне домогосподарство в Україні, яке користується природним газом, є юридично пов’язаним зі своїм оператором газорозподільних мереж (ГРМ) через укладений договір, навіть якщо цей договір не було підписано власноруч.

Чому ж тоді споживачі зобов’язані його дотримуватися? Відповідь криється у Законі "Про ринок природного газу", згідно з яким послуги з розподілу газу надаються на підставі типової форми договору, затвердженої Національною комісією з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Договір, про який йдеться, було затверджено НКРЕКП у 2015 році. Він є:

  • публічним – такі угоди пропонують однакові умови великій кількості споживачів без персоналізації (за винятком пільгових категорій);
  • договором приєднання – дозволяє споживачу приєднатися до вже встановлених умов без права їх змінювати.

Використання типової публічної форми пояснюється тим, що в Україні налічується понад 12 мільйонів споживачів (домогосподарств) розподілу газу. Тому індивідуальне підписання договорів неможливе.

Водночас Цивільний кодекс України передбачає, що укладення договору може відбуватися не лише через письмовий підпис, а й через фактичні дії, які можуть бути підтвердженням згоди. У випадку з розподілом газу такими діями є:

  • фактичне споживання газу, підтверджене лічильником;
  • сплата рахунку за доставку газу;
  • подача заяви-приєднання.

Це означає, що споживачі, які використовують газ і оплачують послугу, автоматично приймають умови договору, навіть якщо вони його не підписували. Тому будь-яке домогосподарство, яке користується природним газом, зобов’язане дотримуватись умов договору розподілу. Відповідно у разі порушень вони нестимуть встановлену законом та договором відповідальність.

Дію тарифу на газ продовжили

Нині більшість українців – понад 98% споживачів – є клієнтами газопостачальної компанії "Нафтогаз України". Раніше вона продовжила дію тарифного плану "Фіксований" до 30 квітня 2026 року. Таким чином, у липні, серпні, вересні тощо приватні клієнти компанії отримуватимуть газ за тарифом 7,96 грн/кубометр.

Тобто за споживання 9,9 кубометра (соцнорма на три особи, тільки плита) за місяць потрібно буде заплатити 78,8 грн. Також варто зважати на те, що додатково стягується плата за доставку газу. А вона різна у різних регіонах.

Поки інші на грані виживання! До 390 тис. на місяць: Стало відомо, хто отримує найбільшу пенсію в Україні

неділя, 13 липень 2025, 10:56

У той час, як Кабмін готується збільшувати мінімальну пенсію українцям на 203 гривні - до 2564 гривень, деякі українці мають пенсійні виплати у сотні тисяч. Таку виплату отримують завдяки спеціальним пенсіям. Про це написав у своєму Telegram-каналі нар...

В Україні "заморозили" частину пенсій: Ось кого зачепило і чи можливо отримати гроші

неділя, 13 липень 2025, 9:38

Пенсії українців-внутрішніх переселенців (ВПО), які опинилися на тимчасово окупованих територіях і втратили зв'язок з банком через війну, зберігатимуться в Пенсійному фонді - відповідне рішення ухвалив уряд. Тобто фактично гроші будуть заморожені до то...