Міністерство фінансів пропонує два варіанти оподаткування для онлайн-сервісів (наприклад Uber, Uklon і Glovo), а також онлайн-продаців (до прикладу OLX): або платформи передаватимуть дані про доходи користувачів для автоматичного податку, або самі утримуватимуть і сплачуватимуть податки. Мета - боротися з неофіційною зайнятістю та збільшити надходження до бюджету, передають Патріоти України.
Про це йдеться у матеріалі Forbes. Міністерство фінансів, разом із народними депутатами, розглядає два основних сценарії, які мають на меті врегулювати діяльність таких платформ і забезпечити надходження податків до бюджету.
Два можливі сценарії оподаткування
Перший сценарій передбачає, що онлайн-платформи стануть своєрідними інформаційними агентами. Це означає, що вони будуть зобов'язані передавати дані про доходи своїх користувачів (таксистів, кур'єрів, орендодавців) до податкової служби. У цьому випадку, самозайняті особи зможуть реєструватися як самозайняті, відкривати спеціальний рахунок у банку, з якого автоматично буде списуватися 5% від їхнього обороту як податок. Цей підхід значно спрощує роботу для самозайнятих осіб, оскільки їм не доведеться вести ФОП або подавати податкову звітність.
Другий сценарій, підтримуваний головою фінансового комітету Верховної Ради Данилом Гетманцевим, є більш жорстким. Він передбачає, що онлайн-платформи будуть виконувати роль податкових агентів. Це означає, що вони самостійно будуть відповідальні за утримання та сплату податків із заробітку своїх користувачів. Наприклад, якщо сервіс таксі перераховуватиме водію кошти за замовлення, він одразу вираховуватиме з них податки і сплачуватиме їх до бюджету.
Запровадження нових правил має на меті вирішити проблему неофіційної зайнятості та уникнення сплати податків у сфері онлайн-послуг. Наразі багато таксистів і кур'єрів працюють без належної реєстрації, що призводить до значних втрат для бюджету країни. За оцінками аналітиків, тільки в секторі онлайн-сервісів йдеться про можливі додаткові надходження до бюджету в розмірі 6-7 млрд гривень на рік.
Реакція бізнесу
Компанії, що працюють на ринку онлайн-послуг, як-от Uber, Uklon і Glovo, висловили готовність до змін, але наголошують на необхідності поступового впровадження нових правил. Вони пропонують базувати нові норми на вже існуючому законопроєкті №10166, який передбачає статус самозайнятого з п'ятивідсотковим податком з обороту. Це дозволило б онлайн-платформам уникнути ролі податкових агентів, що, на думку бізнесу, є більш оптимальним рішенням.
Зараз уряд і депутати продовжують обговорювати остаточний варіант змін до законодавства. Очікується, що нові правила оподаткування можуть бути прийняті вже протягом найближчих місяців, що забезпечить рівні умови для всіх учасників ринку та збільшить надходження до державного бюджету.
Європейський Союз має скасувати санкції проти Росії, оскільки адміністрація Дональда Трампа готова з наступного тижня відкрити "нову еру", передають Патріоти України з посиланням на Telex. "Настав час викинути санкції у вікно і створити з росіянами від...
Стрімке зростання долара США щодо української гривні на початку 2025 року було пов'язане з традиційними сезонними чинниками, тож курс уже відходить від рекордних максимумів. А протягом кінця січня та в лютому 2025 року безготівковий курс гривні може пе...