В Україні мобілізація кардинально змінила ринок праці, єдиним сектором зі зростанням зайнятості залишаються державне управління та оборона, де вже працює майже чверть усіх зайнятих. Натомість у приватному секторі спостерігається дефіцит кадрів – найбільше шукають кваліфікованих робітників, медиків, освітян і фахівців сфери обслуговування. Про це йдеться в дослідженні Київської школи економіки (KSE), передають Патріоти України.
Якщо в довоєнні роки головними дрйверами зайнятості були промисловість, сфера послуг та ІТ, то зараз єдиний сектор, де зафіксоване зростання кількості працівників, – це державне управління та оборона.
За даними KSE, у 2024 році в держуправлінні та обороні працюють 2,6 млн осіб. Це майже чверть (23,8%) усього зайнятого населення. Такий сплеск пояснюється насамперед мобілізаційними процесами, адже військові, нацгвардійці, прикордонники, тилові працівники, чиновники та силовики – усе це частина держапарату.
Усі інші сектори економіки, навпаки, демонструють скорочення зайнятості. Найбільше втратили промислові галузі – добувна та переробна промисловість позбулись 37% робочих місць. У соціальній сфері, яка включає освіту й медицину, скорочення становить 11%.
Водночас 63% підприємств повідомляють про труднощі з підбором персоналу. Найбільший дефіцит – серед кваліфікованих робітників: фахівців із технічних спеціальностей, інженерів, медиків, будівельників, водіїв, ІТ-фахівців.
Цей дефіцит посилюється як через мобілізацію, так і через еміграцію. Значна частина працездатного населення виїхала за кордон, зокрема жінки з дітьми, а частина чоловіків зараз в армії. В умовах дефіциту кадрів роботодавці та держава все більше звертають увагу на вразливі категорії населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО), людей з інвалідністю та ветеранів. Але процес залучення цих груп, за словами аналітиків, іде надто повільно.
В Україні мобілізація кардинально змінила ринок праці, єдиним сектором зі зростанням зайнятості залишаються державне управління та оборона, де вже працює майже чверть усіх зайнятих. Натомість у приватному секторі спостерігається дефіцит кадрів – найбіл...
Плани США та Росії перезапустити російський газогін "Північний потік-2" і відновити постачання російського газу до Європи можуть не здійснитися через супротив Німеччини. Зокрема, проти цієї ідеї виступив німецький канцлер Фрідріх Мерц, передають Патріо...