В Україні переписали ціни на "стратегічний" овоч: Що відбувається та чого чекати в майбутньому

Ціни на картоплю в Україні зросли через обмежену пропозицію, сезонне погіршення якості та зростання виробничих витрат. Суттєве здешевлення можливе лише з появою молодої картоплі на початку червня – за умови сприятливих погодних умов. Нині роздрібні ціни на овоч коливаються в межах 32-43 грн/кг. Про зміну ціни на овоч повідомляють аналітики EastFruit. За останні кілька місяців спостерігалися значні цінові коливання: у березні ціни зростали, у квітні почали знижуватися на гуртових ринках, але в роздрібі залишаються високими, передають Патріоти України.

Причини цього процесу комплексні та залежать від багатьох внутрішніх і зовнішніх факторів. На початку квітня українські виробники почали знижувати ціни на свою продукцію. Основна причина – погіршення якості картоплі у сховищах. З метою якнайшвидшого продажу наявних запасів фермери почали реалізовувати товар дешевше, аби уникнути втрат. Це зачепило переважно гуртову торгівлю, тоді як супермаркети утримують вищі роздрібні ціни.

Станом на кінець квітня картопля в Україні коштує на 28% дорожче, ніж у той самий період минулого року. Залежно від сорту і регіону продажу, гуртові ціни коливаються в межах 13-23 грн/кг, а роздрібні – 32–43 грн/кг. Аналітик УКАБ (Український клуб аграрного бізнесу) Максим Гопка пояснює, що головними факторами зростання стали обмежена пропозиція на внутрішньому ринку, зростання витрат на виробництво (особливо оплата праці) та кліматичні зміни. Останні зменшили обсяги валового збору, що додатково вплинуло на цінову політику.

Окремим чинником є сезонність: навесні традиційно знижується якість картоплі, закладеної на зберігання, що зменшує її пропозицію. Водночас зростає потреба в імпорті, який частково компенсує дефіцит, але не дозволяє цінам різко впасти.

Імпортна картопля з Польщі, за словами операторів ринку, представлена у тому самому ціновому діапазоні, що й українська. Це зумовлено великою конкуренцією і високою якістю імпортної продукції. В результаті, попри зростання обсягів, ціни знижуються повільно.

Прогнозувати цінову динаміку непросто. Гопка зазначає, що суттєвого зниження цін найближчим часом очікувати не варто. Ймовірне збільшення пропозиції у середині травня може дещо стабілізувати ситуацію. А з появою молодої української картоплі на початку червня (за умови сприятливої погоди) можливе поступове зниження вартості.

Варто знати! Які умови призначення пільгових пенсій - пояснення Пенсійного фонду

вівторок, 13 травень 2025, 17:52

Пенсійний фонд України розповів про умови призначення пільгових пенсій. Про це йдеться в матеріалі ПФУ, передають Патріоти України. Умови призначення пільгових пенсій визначені частинами 1 – 3 статті 114 та Прикінцевими положеннями Закону України від 0...

В Україні посилять правила переказів грошей між картками: До чого готуватись з 1 червня

вівторок, 13 травень 2025, 17:28

В Україні посилять правила карткових переказів: з 1 червня з картки на картку без офіційного підтвердження заробітку можна буде перераховувати на 50 тис. грн менше, ніж зараз – до 100 тис. грн. Втім готуватись до нововведення самі банки радять уже зара...