"Велику приватизацію і продаж держбанків під час війни допускати не можна": Економіст прокоментував рішення щодо "ПриватБанку"

Зараз найгірший час для приватизації та продажу державних банків. Є дві причини. Перша — війна, яка триває вже сьомий рік. Друга — економічна криза, підсилена поширенням коронавірусу й економічними обмеженнями, які запровадили практично всі країни світу й Україна. Через це вартість будь-яких активів мінімальна. Про це розповів економіст Андрій Новак, передають Патріоти України.

"Продавати щось, коли вартість мінімальна — це означає працювати не в національних інтересах. А в інтересах окремих бізнесменів, які хочуть придбати за мінімальними цінами державну власність. Зараз не час для продажу Приватбанку. І так званої "великої приватизації", — вважає Андрій Новак.

За словами економіста, Приватбанк може бути цікавий іноземним банкам, які б хотіли прийти на український ринок. "Також він цікавий українським бізнесменам, які вже володіють банками й не проти розширитись", — каже він.

Продаж, як і приватизація, не повинні бути самоціллю для уряду. Це інструменти для реалізації певної політики, зазначає економіст. "Але ми не розуміємо, в чому полягає економічна політика уряду, Нацбанку. Зокрема, в курсовій політиці, Національний банк самоусунувся і багато років працює за принципом плаваючого курсу. Хоча одна з головних функцій НБУ — забезпечення стабільності курсу національно-грошової одиниці. Він практично всі роки своєї роботи її не виконував. І в банківській політиці також не зрозуміло, які наміри та в чому полягає політика. Після націоналізації Приватбанку сукупно чотири державні банки займають практично 50 відсотків українського банківського ринку. Є ідеальна нагода використати момент для запровадження накопичувальної пенсійної системи. Для початку на базі державних банків. Таким чином нівелювати ризики, що пенсійні вклади кудись зникнуть чи знеціняться. Але ми бачимо лише наміри продати найкрупніший державний банк", — говорить Андрій Новак.

Раніше в Нацбанку заявляли, що першим продадуть Укргазбанк. "Розмов, чуток було багато і про Укргазбанк, і про Укрексімбанк, і про Приватбанк. Інколи це випадкові чутки, а інколи спеціально якась думка запускається в інформаційний простір. Щоб подивитися, як це сприйме суспільство — негативно чи позитивно", — додав Новак.

На думку економіста, всі чотири держбанки можна об'єднати в один чи два. "Щоб у нас був великий державний банк. На його базі можна було б запровадити накопичувальну пенсійну систему, страхові структури. Страхова державна компанія мала б бути базовою для обов'язкового медичного страхування, наприклад. Це все могло би бути за відповідної політики держави. Біда в тому, що в нас немає економічної політики. Не тільки стратегічної, а навіть тактичної. І тому відбувається приватизація заради приватизації, а продаж державних об'єктів заради продажу. А не як елемент політики для досягнення економічних цілей", — підсумував Андрій Новак.

Джерело: Gazeta.ua

У Росії через санкції зупинився єдиний завод з виробництва обладнання для фабрик, що виробляють скраплений газ

субота, 23 листопад 2024, 6:20

Підприємство найбільшого приватного експортера російського газу компанії "Новатек" у Білокам'янці Мурманської області, яке називали "заводом з виробництва LNG-заводів", ймовірно законсервоване, повідомляє Bloomberg із посиланням на супутникові дані, зі...

Будуть проблеми: Нардеп розповів про індексацію пенсій у березні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:40

Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...