США продовжують збільшувати виробництво зрідженого природного газу, посилюючи надлишок на світовому ринку, який вже вдвічі обвалив ціни в Азії і Європі. В середу компанія Sempra Energy - спільне підприємство французького концерну Total і японських Mitsui і Mitsubishi - оголосило про запуск першої лінії скраплення газу на проекті Cameron LNG, зазначають Патріоти України.
Експортний термінал в Луїзіані розрахований на 4,5 млн тонн скрапленого газу на рік. У 2020 році почне працювати друга і третя черги, які дозволять збільшити виробництво до 13,5 млн тонн.
З урахуванням вже існуючого надлишку пропозиції на ринку запуск ще одного проекту, надасть подальший тиск на спотові ціни на газ в цьому році, особливо в Європі - ключовому експортному ринку російського «Газпрому», відзначають аналітики Сбербанк CIB.
За оцінкою BloombergNEF, всього в 2019 році будуть запущені потужності зі зрідження на 33 млн тонн, тоді як попит зросте лише на 17 млн тонн.
Спотові ціни на газ на європейському ринку вже різко знизилися і знаходяться біля мінімальних значень з 2006 року. На головному газовому хабі ЄС - TTF в Нідерландах - газові контракти на початку тижня укладалися по 160 доларів за тисячу кубометрів.
Запаси газу в європейських сховищах, за даними Gas Infrastructure Europe, на 23 млрд кубометрів перевищують минулорічні на ту ж дату, і знаходяться на максимумі з 2014 року.
Обвал цін - наслідок перетікання на європейський ринок обсягів скрапленого газу, які призначалися для Азії, пишуть аналітики Сбербанк CIB Андрій Громадін і Анна Котельникова.
Скраплений газ на азіатському спотовому ринку різко подешевшав в зимові місяці на тлі падіння цін на нафту в 2018 році, а також надлишкових запасів в газових сховищах, запуску нових регазифікаційних потужностей і теплої погоди.
Зараз спотові ціни на газ в Японії та Сінгапурі майже на 50% нижче, ніж у вересні 2018, і складають 5,2 долара за млн британських теплових одиниць - близько 186 доларів за тисячу кубометрів.
У найближчі місяці ринок газу, ймовірно, залишиться під тиском через низький сезонний попит - це несе ризики для «Газпрому», оскільки на спотовий компонент вже припадає понад 50% у формулі розрахунку цін на газ для споживачів в Європі, попереджають в Ощадбанк CIB .
В середньому газовий холдинг продаватиме газ в Європі по 216 доларів за тисячу кубометрів, що на 10% нижче торішньої ціни (241 долар) і помітно недотягує до прогнозів компанії (235 доларів), відзначають аналітики.
«Газпром» покладає надії на друге півріччя, заявила в четвер на конференції у Берліні заступник голови правління Олена Бурмістрова.
«Міжнародні експерти пророкують сегменту скрапленого газу масштабний зліт в найближчі роки. І я повністю згодна з цим твердженням. Скраплений газ має низку незаперечних переваг. Це «гнучка труба», завдяки якій газовий ринок стає по-справжньому глобальним», - визнала вона.
«Але гнучкість скрапленого газу - це і його перевага, і його недолік. Сьогодні велика частина контрактів на поставку полягають на умовах FOB. Коли танкер відправляється в море, його пункт призначення невідомий. І якщо відкривається більш вигідна можливість продажу на конкурентному ринку, танкер буде перенаправлений. Саме цей фактор в дії ми і спостерігали в четвертому кварталі минулого року, коли скорочення «азіатської премії» призвело до Європи нові обсяги скрапленого газу», - нагадала Бурмістрова.