В Україні автоцивілка не покриває всі випадки ДТП автоматично, якщо водій порушив умови договору або закон, страхова може вимагати повернення виплат. Особливо ризикують ті, хто керує авто в нетверезому стані, без прав або використовує машину в комерційних цілях без відповідного оформлення. Про це пише начальник юридичного управління МТСБУ Роман Роменський, передають Патріоти України.
Поліс ОСЦПВ, або ж у народі автоцивілка, давно сприймається українськими водіями як фінансова подушка безпеки, адже потрапив у ДТП – страхова компенсує.
Однак, далеко не всі знають, що існує чимало випадків, коли страховик може не лише відмовити у виплаті, а й вимагати повернення вже виплачених коштів. Автоцивілка діє, лише якщо дотримано вимоги закону та умови договору, інакше – замість допомоги можна отримати штраф або повістку до суду.
Коли страхування не врятує
"Навмисне вказав менший об’єм двигуна, щоб зекономити на страховці? Це може коштувати вам п’ятиразового штрафу", – попереджає Роменський. Страхова компанія має право штрафувати водія за недостовірні дані у договорі — до 5 разів більше за сплачену премію, але не більше половини від суми виплати.
Використання машини як таксі, доставки чи вантажоперевезення, якщо в полісі цього не вказано, теж загрожує штрафом. Його розмір — десятикратна сума премії, однак знову ж таки не більше 50% від страхової виплати. "Страховий захист – не безумовний. Він не покриває бізнес-активність, яка не задекларована в договорі", – зазначає експерт.
Є ситуації, коли страхова або МТСБУ мають право вимагати повернення всієї суми виплати, включно з судовими витратами. Це так званий регрес, і він стосується таких випадків:
"Регрес – це не просто повернення коштів. Це ще й витрати на суд, юристів, експертизи. Можна втратити більше, ніж здається", – наголошує Роменський.
У разі, якщо винуватець ДТП не мав чинного поліса, але потерпілий був застрахований, МТСБУ відшкодовує збитки, а потім подає позов до винуватця. Таким чином, відповідальність все одно лягає на того, хто порушив правила.
Німеччина нещодавно відкрила власну лінію з виробництва ракет для систем протиповітряної оборони Patriot і потенційно, у майбутньому, зможе надавати їх Україні. Про це на брифінгу у Києві сказав глава спеціального штабу з питань України в міністерстві ...
В Україні за підсумками червня зафіксовано найнижчу інфляцію з березня 2025 року. У річному обчисленні зростання цін сповільнилося з 15,9% до 14,3% до червня-2024. Одним із ключових драйверів загальної інфляції залишилося подорожчання продуктів харчува...