З Росії вивели за тиждень майже 1 трильйон доларів.

Поки російський фондовий ринок б'є історичні рекорди за індексом ММВБ, а рубль тримається поблизу річних піків, найбільші власники російського бізнесу позбавляються від акцій. Практично синхронно - протягом одного тижня - продати частки в своїх компаніях вирішили три фігуранта російського списку Forbes c сумарними активами 35,9 млрд доларів, передають Патріоти України.
Парад виходу в кеш очолила друга найбагатша людина Росії, власник НЛМК Михайло Лісін. У п'ятницю за посередництва Goldman Sachs він продав в Лондоні 2,6% акцій своєї компанії, виручивши 400 млн. доларів. Угода проходила за процедурою прискореного збору заявок - тобто «в ринок» і обрушила котирування найбільшого в РФ виробника сталі на 5,8%. Днем раніше аналогічну процедуру провела TCS Group Олега Тінькова ( «Тінькофф-банк» і «Тінькофф-страхування»). В ході SPO в Лондоні на ринку було продано 10% капіталу компанії, а сам Тіньков позбувся пакета в 3,4%, виручивши близько 122 млн доларів. Його частка в TCS Group скоротилася до 40,4%, повідомила в четвер прес-служба компанії.
Лісіна та Тінькова випередив на тиждень Роман Абрамович. Належний мільярдерові офшор Greenleas International продав 0,8% Evraz в Лондоні 20 червня. До нього приєдналися інші власники - Олександр Абрамов і Олександр Фролов, структури яких продали 0,9%. В сумі угода принесла власникам 158 млн фунтів, або близько 200 млн доларів.
Слідом за власниками на ринок прийшли інсайдери. У числі продавців виявився гендиректор «Інтер РАО» Борис Ковальчук. Він позбувся всіх акцій очолюваної ним компанії (0,15%), які отримав в якості бонусу в травні минулого року.
Угода могла принести близько 700 млн. рублів, або 11 млн. доларів, і виглядає особливо дивно, якщо врахувати, що сам Ковальчук звертав увагу на перспективи зростання ринкової капіталізації «Інтер РАО», зазначають аналітики Сбербанк CIB.
Капіталізація дійсно зросла - якраз до моменту, коли Ковальчук вирішив продати папери. З 4 по 19 червня вони злетіли на 25%, з 3,9 до 4,9 рубля за штуку, в результаті топ-менеджер зміг «перевести в готівку» пакет за максимальною з 2010 року ціною. Після операції акції «Інтер РАО» почали дешевшати, завершивши тиждень в мінусі на 8,1% (4,52 рубля на закриття торгів п'ятниці).
Російський ринок з початку року виріс на 33% за індексом РТС. Результат краще показали тільки два активи - ф'ючерси на залізну руду (+ 67%) і біткоіни (+ 194%). З огляду на хорошу кон'юнктуру, власники фіксують прибуток, можливо, формуючи резерви готівки під інвестиції, каже керівник аналітичного відділу ІК «Инстант Інвест» Олександр Тимофєєв.
Втім, тенденція до виходу в кеш - загальносвітова. У червні частка готівки на балансі великих фондів підскочила рекордно з 2011 року - з 4,6% до 5,6%, що показало опитування керівників Bank of America Merrill Lynch, в якому брали участь інвестори з активами на 640 млрд доларів.
«Настільки ведмежими настрої не були з глобальної фінансової кризи», - пише головний стратег BofA Майк Харнетт: 56% інвесторів назвали загрозою торгову війну, а 41% спрогнозували зниження корпоративних прибутків, а частка акцій на балансах впала до мінімуму з 2009 року.
З іншого боку, вільний кеш означає, що у інвесторів підготовлені засоби для інвестицій, зазначає Тимофєєв: якщо світова ситуація вирішиться позитивно (торгова війна між США і Китаєм і конфлікт у Перській затоці), то з'являться приголомшливі можливості на ринках.
Що стосується продажу з боку російських мільярдерів, то вони можуть бути початком корпоративних змін, міркує експерт: пам'ятаючи історію Олега Дерипаски, олігархи списку Forbes можуть намагатися змінити корпоративне управління до того, як потраплять в санкційні списки.
Після оголошення Дональдом Трампом про запровадження нових мит США, світові фінансові ринки різко впали, передають Патріоти України. За даними Bloomberg Billionaires Index, статки 500 найбагатших людей планети за день скоротились на 208 мільярдів долар...
Торік українці оформили 8,3 млн мікрокредитів майже на 52 млрд грн. Це на 27% більше, ніж було у 2023 році. Загалом станом на початок 2025 року заборгованість мікрофінансовим організаціям (МФО) складала понад 15,77 млрд, передають Патріоти України з п...