Все вирішать кілька факторів: Чому долар в Україні подорожчав у січні та що буде з курсом у лютому

Стрімке зростання долара США щодо української гривні на початку 2025 року було пов'язане з традиційними сезонними чинниками, тож курс уже відходить від рекордних максимумів. А протягом кінця січня та в лютому 2025 року безготівковий курс гривні може перебувати в доволі широкому спектрі – від 42 грн/дол. до 42,6 грн/дол, передають Патріоти України

Такі прогнози та оцінки дали опитані OBOZ.UA банкіри. "На мою думку, протягом січня котирування на ВРУ (валютному ринку України) будуть у діапазоні 42,0-42,6 грн/дол. Ефект бюджетних видатків кінця року та ажіотажний попит на початку січня незабаром вичерпаються, і ми побачимо відкат котирувань. Волатильність на торгах буває доволі високою", – розповіла нам директорка департаменту казначейських операцій Unex Bank Анна Золотько.

Трохи вужчий коридор закладає дилер департаменту глобальних ринків АТ "ОТП Банк" Антон Курінний, який також прорахував і готівковий курс. "Вважаємо, що безготівковий курс протягом січня-лютого коливатиметься у коридорі 42-42,5 грн/дол. Готівка дала змогу трохи розширити спред на міжбанку й торгується на 50-70 копійок вище, але не виключено, що найближчим часом може відбутися звуження, і торги відбуватимуться зі спредом 20-40 копійок", – зазначив Курінний.

А директор департаменту аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин очікує безготівкові коливання в межах 42,2-42,4 грн/дол.

Усі експерти пояснюють широку курсову розкачку січня сезонними факторами, які повторюються чи не щороку. "Основними факторами, що впливатимуть на безготівковий валютний ринок, є бюджетні видатки, а також необхідність закупівлі товарів та послуг (зокрема зброї)", – підкреслив у коментарі для OBOZ.UA директор департаменту контролю ліквідності й цінних паперів АТ "Кредобанк" Сергій Кучерявий.

Та Анна Золотько пояснила, що додаткова ліквідність проявлялась у тому, що на валютний ринок потрапляла гривня з усіх каналів – імпортерів, населення, держкомпаній. Її використовували для придбання інвалюти.

"Не варто забувати й про такі чинники, як ситуація у сфері енергетики, обсяги закупівлі оборонної продукції, нафтопродуктів та інший імпорт. Усе це може змінювати ситуацію на валютному ринку", – додав Антон Курінний.

Ще аналітики кажуть про важливість продажу експортного виторгу, що скоротився на початку року, та про купівлю долара під виведення дивідендів, що Нацбанк дозволив із кількома умовами у 2024 році. "Це все збіглось у часі з короткочасним додатковим попитом на валюту з боку нерезидентів у перші дні кожного місяця, які купують валюту для репатріації частки дивідендів і виплати відсотків за іноземними кредитами. З іншого боку, довгі різдвяні канікули обмежують активність експортерів щодо продажу валюти на ринку", – пояснив OBOZ.UA Олександр Печерицин.

Нагадаємо, що 2025 рік 1 січня починався офіційним курсом 42,03 грн/дол., на піку курс сягав максимуму на рівні 42,2841 грн/дол. уже 13 січня. Але станом на 17 січня відступив до 42,1729 грн/дол.

На міжбанківських торгах (майданчик Bloomberg) безготівковий курс доходив до 42,4 грн/дол. ще 8-9 січня, та 16 числа відійшов на 42,14 грн/дол. Готівкові ж ціни на американську валюту зашкалювали за 43,2 грн/дол., але з часом ці максимуми відходили на 43 грн/дол., а середній показник купівлі-продажу відступав до 42,2-42,8 грн/дол.

Перелічені фактори формують поведінку учасників валютного ринку та курс. "Дещо прискорені темпи здорожчання долара своєю чергою моделювали класичну для зростаючого ринку поведінку: покупці намагаються придбати валюту в максимально можливих обсягах та якомога швидше. Продавці, навпаки, притримують валюту, чекаючи кращої можливості для продажу", – зазначила Анна Золотько.

Водночас опитані банкіри відзначали стабільні продажі долара Нацбанком і важливе для цього зростання золото-валютних резервів регулятора. Вони на 1 січня 2025 року становили 43,8 млрд дол.

"Ритмічність надходження допомоги від міжнародних донорів та її обсяги найближчими місяцями відіграватимуть важливу роль. Водночас бачимо, що золото-валютні резерви на рекордних показниках – майже 44 млрд дол. Це дає певні оптимістичні надії щодо стану справ на валютному ринку протягом першого-другого кварталів 2025 року", – запевнив OBOZ.UA Антон Курінний.

У другій половині січня та в лютому банкіри розраховують на активізацію українських експортерів щодо продажу долара, що провокуватиме його здешевлення (це вже відчувається останніми днями). Та дають позитивну оцінку політичним факторам, зокрема щодо інавгурації Дональда Трампа.

"Очікується певне збільшення обсягу продажу валюти від експортерів через пожвавлення бізнес-активності після довгих канікул. З іншого боку, попит на валюту, спричинений додатковим приходом гривні від активних витрат бюджету наприкінці року, буде меншим через його задоволення в першій половині січня. Ми також позитивно оцінюємо рішення Євросоюзу надати додатково 3 млрд дол. для України, що є дуже потужним фактором можливої підтримки ринку з боку НБУ, особливо на початку року. Також спекулятивний попит на валюту може знизитися на тлі певного можливого покращення безпекових ризиків після вступу нового президента США на посаду, а також через кращу ситуацію з енергетикою, ніж очікувалося", – вважає Олександр Печерицин.

Важливим фактором для нашого валютного ринку лишиться попит на долар із боку населення, яке з кінця 2024 року дедалі активніше розкуповує його в касах. Із середньодобового попиту на міжбанку близько 200-230 млн дол. приблизно третина припадає саме на простих українців.

"Купівля валюти населенням є доволі суттєвим чинником тиску на гривню. Протягом останнього кварталу минулого року українці щомісяця купували валюти приблизно на 1,28-1,39 млрд дол. більше, ніж продавали. Тобто йдеться приблизно про 65-70 млн дол. чистого валютного попиту на день. Зважаючи на середньоденний обсяг торгів, до третини попиту на валютному ринку – це населення", – підтвердила нам Анна Золотько.

Водночас банкіри визнали проблему з продажу людям старих і зношених доларів/євро та складності із забезпеченням кас новою валютною банкнотою. Що, як зазначив Сергій Кучерявий, "обумовлено відкладеною логістикою завезення готівки з-за кордону на фоні зростання попиту". Та він певен, що після закінчення новорічних свят обсяг постачання іноземної готівки в Україну зросте.

"Завезення банками в Україну доларових банкнот завжди означає емісію. Так, ринок уже має бути насиченим емісійним доларом. Старі долари, які мають ознаки зношення, можна здавати в банки. Їх вивозять з країни з комісією", – додав Курінний.

Прислуговує Путіну: Орбан хоче скасувати санкції ЄС проти Росії у зв'язку з "новою ерою Трампа"

субота, 18 січень 2025, 9:20

Європейський Союз має скасувати санкції проти Росії, оскільки адміністрація Дональда Трампа готова з наступного тижня відкрити "нову еру", передають Патріоти України з посиланням на Telex. "Настав час викинути санкції у вікно і створити з росіянами від...

Все вирішать кілька факторів: Чому долар в Україні подорожчав у січні та що буде з курсом у лютому

субота, 18 січень 2025, 9:08

Стрімке зростання долара США щодо української гривні на початку 2025 року було пов'язане з традиційними сезонними чинниками, тож курс уже відходить від рекордних максимумів. А протягом кінця січня та в лютому 2025 року безготівковий курс гривні може пе...