НБУ може внести зміни до правил переказів без відкриття рахунку, за якими навіть при оплаті комунальних послуг через касу банку чи відділення Укрпошти доведеться вказувати податковий код, передають Патріоти України.
Національний банк ініціює зміни до порядку безготівкових розрахунків у національній валюті користувачів платіжних послуг, зокрема йдеться про єдині вимоги до платіжної інструкції, яка формується під час переказу коштів без відкриття рахунку. Скажімо, коли людина оплачує комуналку чи переказує кошти не зі свого рахунку, а через касу банку чи відділення Укрпошти.
На сайті НБУ оприлюднений проєкт постанови, а також вказано, що зауваження та пропозиції до проєкту постанови приймаються згідно з формою надання зауважень та пропозицій до 13 липня 2025 року включно.
"НБУ хоче стандартизувати підходи і вимоги до платіжних інструкцій переказів без відкриття рахунку. Йдеться про перекази, скажімо, коли ви приходите в банк оплачувати комунальні послуги чи здійснюєте перекази на рахунки юридичних, чи фізичних осіб. Системи миттєвих електронних переказів – це теж перекази без відкриття рахунку", – пояснює фінансовий експерт Віктор Гальчинський.
У разі прийняття змін, стане обов’язковим у платіжній інструкції реквізитів як платника і одержувача. "Тобто вказуватимуть прізвище, ім’я, по батькові, код ЄДРПОУ для юридичних осіб та індивідуальний податковий номер для фізичних осіб. Тобто навіть при оплаті комунальних послуг доведеться вказати свій індивідуальний податковий номер", – каже він.
Експерт припускає, що ймовірно, індивідуальний податковий номер доведеться вказувати не при кожному платежі. Якщо оператор вніс дані один раз, то ймовірно, вони підтягуватимуться автоматично при наступних платежах... Але тоді людина, що переказує гроші, повинна уважно перечитати цю платіжну інструкцію, перевірити, чи всі дані коректні дати свою згоду чи не згоду на проведення операції. Бо отримання згоди від відправника також стане обов’язковим", – каже він.
Нові вимоги дозволять операторам платіжних послуг, тобто банкам та фінансовим компаніям, які приймають перекази без відкриття рахунку, заповнювати платіжні інструкції замість людини (ініціатора переказу) використовуючи наявну інформацію або ту, яку відправник надасть. Одночасно вони запровадять обов’язок ознайомити ініціатора переказу з цими заповненими готовими платіжними інструкціями для того, аби людина могла перевірити дані.
"Тобто ініційовані зміни – це насамперед стандартизація та уніфікація вимог. Єдина зміна – вимога вказувати податковий код. Раніше це не було обов’язковим. Додаткових лімітів на перекази цей нормативний акт не пропонує, – каже Віктор Гальчинський. – Також ці зміни підсилять прозорість таких переказів, адже можна подивитись хто відправляв, куди відправляв і хто отримав кошти".
"Це сприятиме підвищенню прозорості взаємовідносин між надавачами платіжної послуги з переказу коштів без відкриття рахунку та їхніми користувачами, а також подальшому розвитку платіжного ринку, його наближенню до європейських стандартів", – пояснюють ініціативу в НБУ.
В НБУ також зазначають, що надавачі платіжної послуги з переказу коштів без відкриття рахунку матимуть шість місяців, щоб привести свою діяльність у відповідність до нових вимог регулятора.
Попри те що держава не планує найближчим часом підвищувати мінімальну пенсію, українські пенсіонери можуть розраховувати на вікові доплати, передають Патріоти України. Зокрема, у липні тим, хто досягне певного віку, будуть доплачувати до пенсії відпові...
НБУ може внести зміни до правил переказів без відкриття рахунку, за якими навіть при оплаті комунальних послуг через касу банку чи відділення Укрпошти доведеться вказувати податковий код, передають Патріоти України. Національний банк ініціює зміни до п...