Як пишеBloomberg, світ може відчути нестачу ванілі вже в 2024 році. Причиною став циклон "Гаман", який вдарив на ключовий регіон вирощування ванілі на Мадагаскарі.
Повідомляється, що дощ та сильний вітер затопили поля та зірвали стручки ванілі з лоз. Внаслідок цього обсяг урожаю 2024 року на острові може скоротитися до 1000 тонн.
Це дуже мало, пояснює президент Спілки експортерів ванілі Мадагаскару Жорж Герартс. "У поганий рік виробництво складає близько 1500 тонн, зазвичай – у діапазоні від 2000 до 2500 тонн. А консервативні оцінки показують, що обсяг виробництва у поточному сезоні може становити лише 1000 тонн", – сказав Герартс.
Ціни на ваніль на глобальних торгових майданчиках все ще тримаються на помірному рівні 60 доларів за кілограм. Однак відносно низькі цифри (у 2022-му ваніль продавали і по 250 доларів) є наслідком гарного врожаю минулих років. Як тільки запаси продукту вичерпаються, ціни почнуть зростати.
А це своєю чергою вплине на собівартість солодощів. Ваніль використовують у кондитерському виробництві і під час приготування солодких страв. Нею ароматизують шоколад, продукти, що містять какао, печива, бісквіти, креми, морозиво тощо.
До подорожчання десертів вже призводить дефіцит какао-бобів, які є основою виробництва шоколаду. Наприкінці березня-2024 біржові ціни на какао-боби піднялися до історичних максимумів, перевищивши позначку 10 000 доларів за тонну. З початку лютого подорожчання становило майже 10%, з початку року – 50%, а з 2022 року – 130%. І, як очікується, ця динаміка найближчим часом збережеться.
Причина та ж, що й у ситуації з ваніллю – проблеми з погодою в Африці, викликані кліматичними змінами. "Ринок трясеться через погані врожаї ключових виробників у Західній Африці, що веде до дефіциту пропозиції... Напередодні збирання врожаю ситуація в Західній Африці залишається надзвичайно напруженою", –зазначали аналітики.
Несприятливі погодні умови б'ють по всій Африці: посуха на півдні вбиває посіви зернових, а на заході врожайність падає через зливи та хвороби рослин. В результаті не лише дорожчають інгредієнти для солодощів, а й зростає загальний рівень продовольчої інфляції, що лише посилює ситуацію на продуктових ринках.
В Україні з січня 2025-го всі субсидії та комунальні пільги надаватимуться за єдиним правилам і тільки тим родинам, чим сукупний дохід не дозволяє самостійно сплачувати за комунальні послуги. Виключення зберегли тільки для учасників бойових дій та осіб...
В Україні, де багато домогосподарств отримують пільги на оплату житлово-комунальних послуг, зміняться правила нарахування таких пільг. Про це повідомили в Міністерстві соціальної політики України, передають Патріоти України. «Зокрема, протягом 2025 рок...