"Зрада" чи перемога? "Нафтогаз" і "Газпром" підписали мирову угоду на 7,4 мільярда доларів

Україна і "Газпром" підписали мирову угоду в інвестиційному арбітражі. Це стосується зобов'язань "Газпрому" сплатити близько 7,4 мільярда штрафу, який наклав Антимонопольний комітет України. Деталей наразі немає, про це повідомив заступник міністра юстиції України Іван Ліщина на своїй Фейсбук-сторінці, передають Патріоти України.

Він також опублікував фотографію документа, на якому стоять підписи представника "Газпрому" Олени Бурмістрової та міністра юстиції України Дениса Малюськи.

Подробиць угоди я розкривати не можу, бо вона конфіденційна, але важливо, що Росія відкликає свої вимоги, а ми не порушуємо свого правила не укладати мирових угод в інвестиційних арбітражах, за якими Україна мала б сплачувати інвестору будь-яку компенсацію, – написав Ліщина.

Заступник міністра також зазначив, що підписання угоди відкриває шлях для укладення довгострокових договорів на транспортування газу між "Нафтогазом" і "Газпромом".

Про який штраф мова?

  • Мова йде про відмову України від штрафів, накладених на "Газпром" Антимонопольним комітетом України. Загальний розмір штрафів складає близько 7,4 мільярда доларів.
  • Відмова від штрафу є однією з умов продовження транзиту російського газу через Україну.
  • У січні 2016 року Аантимонопольний комітет оштрафував "Газпром" за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту газу в Україні.
  • Сума штрафу становила майже 86 млн гривень. Згодом через пеню та відсотки сума подвоїлася та зросла до 7,4 мільярда доларів.

Підписання мирової угоди також погодив Кабінет міністрів.

Контракт на транзит російського газу через Україну: основне

20 грудня у Мінську Україна та Росія підписали протокол, яким передбачено кроки, необхідні для продовження транзиту російського газу через Україну.

Домовленості передбачають:

  • контракт на транзит газу укладуть терміном на 5 років з можливістю продовження на тих же умовах ще на наступні 10 років;
  • російська сторона виплачує "Нафтогазу" близько 3 мільярдів доларів за рішеннями Стокгольмського арбітражу до кінця 2019 року;
  • "Нафтогаз" відмовляється від нових претензій та відкликає позов проти "Газпрому" на 12,25 мільярдів доларів. Україна відмовиться від штрафу "Газпрому" на 7,4 мільярда доларів;
  • обсяги транзиту складають 65 мільярдів кубів у 2020 році та по 40 мільярдів кубометрів упродовж 2021-2024 років за умови конкурентного тарифу;

Загалом після виконання всіх пунктів домовленостей, зокрема щодо відмови від судових вимог та виплати 3 мільярдів доларів "Нафтогазу", "Газпром" зможе потенційно відновити прямі поставки газу до України, які припинили у листопаді 2015 року.

Прислуговує Путіну: Орбан хоче скасувати санкції ЄС проти Росії у зв'язку з "новою ерою Трампа"

субота, 18 січень 2025, 9:20

Європейський Союз має скасувати санкції проти Росії, оскільки адміністрація Дональда Трампа готова з наступного тижня відкрити "нову еру", передають Патріоти України з посиланням на Telex. "Настав час викинути санкції у вікно і створити з росіянами від...

Все вирішать кілька факторів: Чому долар в Україні подорожчав у січні та що буде з курсом у лютому

субота, 18 січень 2025, 9:08

Стрімке зростання долара США щодо української гривні на початку 2025 року було пов'язане з традиційними сезонними чинниками, тож курс уже відходить від рекордних максимумів. А протягом кінця січня та в лютому 2025 року безготівковий курс гривні може пе...