Огірки - популярний овоч серед українців, який містить чимало мікроелементів та вітамінів. Звичайно кожен городник намагається виростити плоди самостійно. Але є один важливий нюанс, передають Патріоти України.
Огірки дуже потерпають від спеки і в період високої літньої температури можуть просто залишити вас без плодів. Вони починають страждати, коли в денну пору дня температура повітря сягає +32 градусів і вище.
Експерти радять найбільше уваги звертати на правильне поливання та його частоту. Слід зауважити, що в період літньої спеки огірки потребують регулярного поливання і великої кількості рідини. Втім, воду потрібно лити лише під корінь, щоб не попасти на листки. Під спекотним сонцем ніжна зелень просто "згорить".
Внесення добрива — ще одна важлива процедура в літню спеку. За словами фахівців, в середині літа огіркам потрібне калійне підживлення. Саме калій допоможе рослині краще адаптуватися до теплового стресу. Щоб приготувати ефективне добриво, потрібно розвести у 10 літрах води 1 столову ложку калію сульфату і ретельно розмішати. Після цього отриманою сумішшю полити огірки під корінь.
Підживлення з борною кислотою також стане непоганим варіантом для огірків в літню спеку. Завдяки їй можна позбутися пустоцвітів, а сама рослина пристосується до високих температур. Додатково борна кислота допомагає огіркам боротися з гниллю.
Для приготування підживлення підійде навіть аптечна борна кислота. Найкраще використовувати одноразовий посуд, який після цього потрібно викинути. У 50 мл гарячої води розведіть половину чайної ложки борної кислоти, перемішайте до однорідності. Потім розчин перелийте у відро з чистою водою, перемішайте і поливайте під корінь. За період зростання борною кислотою огірки підживлюють тричі.
Православна церква України 26 листопада за новим стилем вшановує пам'ять Георгія Побідоносця. Свято 26 листопада присвячене освяченню Георгіївської церкви у Києві, збудованій Ярославом Мудрим. Храм був зруйнований у 1930-ті роки. Однак традиція святкув...
Німці дуже ретельно ставляться до свіжості продуктів. Вони свято вірять у те, що одного разу заморожений продукт після розморожування не можна заморожувати знову. І все тому, що в ньому можуть виникнути шкідливі бактерії. Але це не зовсім так – за певн...