Аваков продемонстрував Зеленському, наскільки той беззахисний без багнетів міністра внутрішніх справ, - правник та волонтер

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков штовхає українців до політичного тероризму. Нацполіція могла запобігти подіям біля Офісу президента 20 березня, коли розмалювали будівлю. Але міністр вирішив показати президенту Володимиру Зеленському, чого той вартий без нього. Зреагувати на наслідки могла Верховна Рада. Натомість там засудили протест і не відповіли на головний запит громадян про справедливість. Про це розповідає правник Геннадій Друзенко в інтерв'ю, текстовий запис якого Патріоти України пропонують вашій увазі.

Верховна Рада засудила акцію протесту під Офісом президента 20 березня. За це проголосували 237 народних депутатів. Збиралися для цього на позачергове засідання 30 березня. "За" проголосували 214 депутатів зі "Слуги народу". Підтримали також групи "Партія "За майбутнє", "Довіра" і позафракційні. Ініціювали постанову депутати від президентської політсили.

Що означає це рішення? Які матиме практичні наслідки?

Тільки політичний піар. Там нема жодного пункту, який не був би прямо передбачений законодавством. Вони повторили те, що правоохоронні органи мають робити за законом. Але насправді питання не так до хуліганки. Там все зрозуміло – протест інфантильний, погано продуманий, який швидше нашкодив тим, кого протестувальники називають політичними в'язнями. Питання до Національної поліції і Служби безпеки України, які мають відповідні ресурси – штат, гроші, і які повинні не тільки реагувати на правопорушення, а й займатися їх запобіганням і превенцією. До них питання: чому тисяча людей на посміховисько всьому світові змогли обмалювати головну будівлю країни? Чи Нацполіція і Нацгвардія – це вже приватна армія Авакова, який хоче – пускає їх виконувати якісь завдання, хоче – не пускає? Чи у цій державі все ж є залишки закону, який визначає функції і ресурси на них? Чому не спрацювала з превентивними заходами Нацполіція, Національна гвардія, СБУ? От які питання мала б поставити Рада, включно з кадровими рішеннями. Бо при такому фінансуванні Нацполіції ми б могли сподіватися, що не треба буде додаткових тисяч на відмивання фасадів Офісу президента. На жаль, у цьому ракурсі питання не ставили.

У Авакова під ружом 300 тисяч людей. Де вони були? Єдина версія, яка мене переконує – що насправді він демонстрував Зеленському, на скільки той беззахисний без багнетів міністра внутрішніх справ. Ми точно не на це платимо податки.

Як можна пояснити таку увагу влади до розмальованих дверей і вибитих шибок?

Це безпрецедентний випадок. По світу були штурми палаців і успішні, і не дуже. Ніде я не знайшов згадок про те, що так поглумилися над головною будівлею країни, просто розписавши її графіті. Це виставило Україну як fail state, яка не може навіть головні будівлі захистити не від озброєних штурмовиків, а від простих хуліганів. Це дійсно варто було розголосу. Але Верховна Рада пішла зовсім в іншу логіку – у логіку політичного піару. Двері приїхали у студію популярного політичного шоу, коли всі головні канали крутили кадри з Банкової, коли спостерігали, як фарбували, потім – як відмивали. Політики – просто заручники інформаційних вітрів. Тут їхня реакція була природньою.

На скільки рішення парламенту співвідноситься з тим, що було 20 березня, і з ситуацією у країні загалом?

У нас коронавірусний Іловайськ. За останню добу загинуло більше, ніж було вбито і зникло безвісти під Іловайськом. Вийшло, що Верховна Рада така ж інфантильна у своїх реакціях на ситуацію у країні, як і ті, хто обмальовував Раду. Вони обрали нелегітимний дитячий інструмент, щоб виразити абсолютно легітимний протест. Причини зрозумілі попри те, що я не є фанатом Стерненка: непропорційність злочину-покарання впадає в око кожному неупередженому спостерігачу. Замість копнути причину, звернутися до правоохоронних органів із вимогою чесного неупередженого розслідування у розумні терміни, вони відреагували так. Було огидно дивитися. Парламент показав, що там сидять такі ж інфантильні політики, як і протестувальники, що були на Банковій. Це показало, що в Україні нема людей, здатних глибоко діагностувати і лікувати причини серйозної хвороби. Влада несе більшу відповідальність. Якщо протестувальники готові платити більшу ціну, вони мають право протестувати як у рамках закону, так і поза ним.

При цьому мають бути готові заплатити штраф чи відсидіти. Такі правила гри. Але влада, яка відповідає за країну, державність якої збережена дуже дорогою ціною, не могла піти в суто піарний дискурс. В цьому є проблема. На Банкову прийшли кіношники і мислять рейтингами і піаром, забуваючи, що в країні є хард. Те, що її тримає на плаву. Ситуація з коронавірусом провальна. А міністр, який би мав сидіти в тюрмі ходить по ефірах в костюмах за кілька тисяч євро і розповідає якусь хрєнь. І те що влада це проігнорувала, говорить, що люди не на своєму місці, як мінімум.

Часто у "Слуги народу" не було голосів на справді важливі постанови. Чому зараз так оперативно зібралися?

Це чистий піар. Як тільки ситуація опинилася в софітах каналів, політики побігли на телеки. Це не державники. Це політики в найгіршому сенсі цього слова. За піаром нічого не бачать.

А хто отримає політичні бонуси від протистояння між вулицею і владою?

Всередині країни очевидно це використає Аваков. Він показав Зеленському, наскільки той безпомічний і безпорадний без міністра внутрішніх справ. Але це коротка перспектива. Бо Аваков своєю дурістю заганяє молодих патріотичних людей у нішу політичного тероризму. Зараз знову дадуть непропорційні строки протестувальникам за помальовані стіни. І якого висновку має дійти молода людина віком 20-25 років? Це дуже небезпечно. Бо окрім м'язів у поліції не лишилося жодних мізків, які готові працювати на превенцію. Ми це бачимо по справі Шеремета, по справі Стерненка. Коли посадити можуть, а довести ні.

У стратегічний перспективі це вигідно Кремлю. Картинка обмальованої будівлі ОП годинами крутилася на російському телебаченні: "в Украине розгул фашиствующих малодчикав". І на Заході це багато в чому підтверджує наратив Путіна – українці недержавна нація. Не можуть в елементарних речах розібратися: депутати поводяться, як діти, протестувальники – фашиствующі молодчики, поліція і Нацгрвардія замість своєї роботи бояться пролити кров, за словами Герещенка.

Якої найбільшої помилки припустилася влада в цій ситуації? Як мав зреагувати Офіс на події 20 березня?

Я б раніше зреагував - як тільки Стерненкові дали вирок. Треба було президентові вийти і озвучити позицію: "Я не знаю, винуватий Стерненко чи ні. Але вирок йому абсолютно диспропорційний, частина доказів шита білими нитками. Я хочу прийти в апеляційний суд і вийти з суду з відчуттям, що покарання до нього справедливе". Якби зробив таку заяву, то напевно зняв би цю напругу. А вони промовчали. Почали розганяти ідіотські меседжі – чому захищають Стерненка, а не Демчука. Це не зняло головне питання: чому вбивцям Каті Гандзюк по 6,5 років за вбивство з особливою жорстокістю, а Стерненкові за легкі тілесні ушкодження – 7 років і 3 місяці? Вони себе загнали. Я кажу, що вони стали на ескалатор і тепер з нього важко зыйти. 20 березня вирішили скомпроментувати протест. Багато в чому це вдалося. По опитуваннях видно – 70-80 відсотків українців не підтримують такий протест. Але його причини нікуди не зникли. Які висновки мають зробити прихильники Рифа, Стерненка: малювати стіни небезпечно, бо за це можуть дати до 7 років? Якщо їх отримувати, то за щось серйозне. Аваков забув, що виросло покоління, яке ще не мало своєї революції. І, на жаль, те що робить держава своїм демонструванням м'язів, провокує на появу в Україні реального політичного тероризму. Я цього дуже боюся.

Чи змусять акції протесту владу звернути увагу на їх головну причину – незадоволений запит на справедливість?

Це головний запит. Наприклад, у тарифах: Коболєв отримує мільйонні премії, а народ має страшні цифри у платіжках. При тому, що у Конституції написано, що надра належать народу. Військовим пенсіонерам обмежили виплату пенсій – 10 прожитковими мінімумами. Тиим, хто здоров'я втратив, хто інвалід війни. А в суддів, членів наглядових рад якісь фантастичні зарплати навіть по західних мірках. А справи Стерненка і Шеремета викликають відчуття якоїсь тотальної несправедливості. Коли це все перетинає межу, то виникає революція. Влада зараз сидить і грається сірниками на діжці з порохом. І цей порох не Порошенко. Це порох народного гніву.

Чи здатен Зеленський і його команда зрозуміти причинно-наслідковий зв'язок цих подій?

Думаю, що ні. У людей хвороба самовпевненості і абсолютного нерозуміння процесів наскільки хронічна, що це той випадок коли горбатого могила виправить.

Джерело: Gazeta.ua

Буде схоже на Корейську війну: У NYT спрогнозували, який вигляд матиме перемир'я між Україною та РФ

понеділок, 20 січень 2025, 10:58

Угода про перемир'я між Україною та Росією може передбачати, що ворог залишиться на захоплених територіях. Водночас питання про гарантії безпеки для нашої країни залишається відкритим, передають Патріоти України з посиланням на The New York Times. Як п...

Фронт палає: ЗСУ відбили втрачені позиції поблизу Часового Яру та Торецька, а ворог тисне на семи напрямках, - ISW

понеділок, 20 січень 2025, 10:50

Українські війська відбили втрачені позиції поблизу Часового Яру та Торецька. Водночас російські війська продовжують наступальні дії. Про це свідчать дані Інституту вивчення війни (ISW), передають Патріоти України. . На фронті фіксується просування ві...