"Бавовні" бути? Forbes розповів, скільки далекобійних ракет на озброєнні у ЗСУ і чи зможуть вони дістати до Москви

Заява канцлера Німеччини Фрідріха Мерца про зняття з України обмежень на удари по території РФ може здатися Києву «як неприємною, так і бажаною». Це повʼязано з тим, що ЗСУ ймовірно, вже вичерпали значну частину запасів ракет далекої дії, отриманих у 2023−2024 роках, а питання подальшого постачання залишається відкритим, передають Патріоти України.

Як пише Forbes, серед найвідоміших видів зброї великої дальності - повітряні ракети SCALP-EG/Storm Shadow з Франції та Великої Британії (різні національні позначення для однієї й тієї ж ракети), а також балістичні ракети ATACMS, поставлені Сполученими Штатами для запуску з землі за допомогою пускових установок HIMARS та M270.

Восени 2024 року ці ракети вже застосовувалися проти цілей у Росії, попри ядерні погрози з боку Кремля. Західні партнери раніше дозволяли Україні завдавати ударів лише по цілях, які становлять безпосередню загрозу. Тепер ці обмеження скасовано, і Україна отримала більше свободи в застосуванні західної зброї, пише Forbes.

Втім, як зауважують військові аналітики, виникає питання про кількість ракет у наявності. За оцінками, до осені 2023 року Україна отримала менше ніж 50 ракет ATACMS, і частину з них уже використали під час попередніх ударів. Щодо крилатих ракет SCALP/Storm Shadow, їх, імовірно, передали кілька сотень, зокрема 40 одиниць із Франції — у січні цього року.

Виробництво ракет SCALP залишається обмеженим. Раніше Франція, Британія та Італія спільно закупили 1600 таких боєприпасів, але частину з них уже використали або вони потребують ремонту. Наразі заводи здатні виготовляти лише 50−100 ракет на рік. Попри це, Франція вже інвестувала 2 мільярди євро, щоб збільшити виробництво.

Мерц раніше заявив, що Берлін більше не буде публічно повідомляти про передачу озброєння Україні. Це може означати, що нові постачання далекобійної зброї вже готуються або незабаром почнуться, але про них офіційно не повідомлятимуть.

У центрі уваги залишається крилата ракета Taurus, яка здатна вражати цілі на великій відстані. Україна давно просить ці ракети, але колишній канцлер Олаф Шольц відмовлявся їх передати. Хоча Мерц раніше підтримував це рішення, після призначення на посаду він не дав чіткої відповіді, пише Forbes.

«Це ознака того, що Німеччина може змінити свою політику щодо поставок без зайвого політичного тиску», — розповіли джерела видання в оборонних колах.

Як пише Forbes, у Німеччини зберігається близько 600 ракет Taurus, хоча частина з них потребує технічного оновлення. Якщо їх передадуть Україні, а також використовуватимуть разом із ракетами SCALP/Storm Shadow, Збройні сили України зможуть завдавати ударів на відстань до 650 км. Це дозволить вражати навіть цілі поблизу Москви. Однак фактична дальність залежатиме від умов запуску, зокрема висоти польоту, щоб уникнути російської ППО.

Також, як пише видання, зняття обмежень на удари по території Росії дає Україні нові можливості — зокрема, атакувати бази бомбардувальників, пускові установки та склади дронів. Така стратегія відповідає принципу: «краще бити по стрільцю, ніж по стрілі».

Проте, зазначає Forbes, остаточний результат залежатиме від того, скільки ракет уже є в України та скільки вона ще отримає. Якщо боєприпасів буде мало, дозвіл на удари по території Росії не дасть значного ефекту.

На цьому тлі також обговорюють можливість закупівлі для України американських крилатих ракет JASSM, які підходять до винищувачів F-16. Їх постачання може значно посилити ударні можливості українських військ після прибуття літаків.

Оце так: Китай припинив продаж дронів Mavic Україні, але продовжує постачати їх Росії, - Зеленський

четвер, 29 травень 2025, 17:53

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Китай припинив продаж дронів Mavic Україні та іншим європейським країнам, але продовжує постачання до Росії. Про це пише Bloomberg, посилаючись на слова Зеленського журналістам, передають Патріоти Украї...

"Я лякаюся? Ніколи такого не чув": Трампа розлютило запитання про звинувачення трейдерів, що він "завжди дає задню"

четвер, 29 травень 2025, 17:30

Президент США Дональд Трамп заперечив думку про те, що він "дав задню", скасувавши високі тарифи, якими погрожував країнам. Про це він висловився під час пресконференції в Овальному кабінеті 28 травня, яку транслював Білий дім у YouTube, передають Патр...