Зенітний ракетний комплекс StarStreak, який Уряд Великобританії планує передати Україні, дійсно має вкрай унікальні характеристики, зовнішній вигляд і навіть принцип дії, передають Патріоти України.
Можна почати з того, що StarStreak, розробка якого компанією Thales Air Defense була завершена в середині 90-х років, досить складно навіть класифікувати.
Він має характеристики, які знаходяться на кордоні двох типів: ПЗРК і ЗРК ближньої зони. StarStreak може знищувати повітряні цілі на дальності до 7 км, як по висоті, так і по дальності.
За цими параметрами він перевищує так зразки, як ПЗРК FIM-92 Stinger та такий повноцінний комплекс, як "Стріла-10", маючи змогу дістати ворога на значно більшій висоті. Водночас габарити одиночної пускової дозволяють використовувати його навіть "з плеча", але найбільш розповсюдженим є варіант зі станком або мобільною пусковою установкою.
Перше, що кидається в очі - сам боєприпас. Замість звичної для всіх зенітних комплексів ракети, у StarStreak для ураження цілей використовуються три окремі суб-боєприпаса - дротика з вольфраму вагою менше одного кілограма та довжиною близько одного метра.
Попри розміри, кожен з цих дротиків керується - за принципом "лазерної стежки", коли керуючим лазерним променем "підсвічується" хвостова частина боєприпасу. Цей принцип дозволяє повністю ігнорувати теплові пастки, які можуть "обдурити" ракети з інфрачервоними головками самонаведення.
Також вражає і швидкість, з якою летять ці дротики - понад 3500 км/год. Це робить StarStreak найшвидшим у своєму класі серед всіх ПЗРК та ЗРК ближньої зони. А загалом енергії, яким дротикам передає стартовий двигун, вистачає для перехоплення цілей з перевантаженням 9g на висоті до 7 км.
Ще один "сюрприз" StarStreak - у дротиків є бойова частина з детонатором сповільненої дії. Тобто ціль спочатку прошивається вольфрамовими "ломами", які вибухають вже всередині корпусу літака чи вертольота.
І наостанок. Для виявлення та наведення на ціль у StarStreak використовується потужний тепловізор. Тобто сам ЗРК нічого не випромінює і не може бути зафіксований станціями попередження про загрозу, які встановлюються на літальних апаратах.
Бойове застосування StarStreak
Водночас варто зазначити, що війна в Україні стане першим бойовим використанням StarStreak в реальних умовах. До цього часу з нього стріляли лише на полігонах по учбових мішенях. Але для армії Великої Британії цей комплекс є одним з небагатьох ЗРК взагалі, тобто британським командуванням на нього покладаються доволі високі надії.
Аналогічна ситуація була і навколо відомого ПТРК NLAW від компанії Saab, декілька тисяч яких Лондон передав перед війною. Цей протитанковий комплекс хоч і не мав "послужного списку", але вже у перші дні боїв показав свою вкрай високу ефективність.
Загалом StarStreak може стати для авіації РФ вкрай неприємним сюрпризом. Справа в тому, що максимальна стеля знищення цілей у цього ЗРК значно вища ніж у переносних зенітних ракетних комплексів типу "Ігла" та Stinger. Тому літаки "ВКС" РФ могли пробувати у деяких районах, які не прикриті далекобійними ЗРК, "забиратися" вище 5 км та почуватися у певній безпеці.
Але після перших успішних епізодів використання StarStreak ворог різко зрозуміє, що тепер необхідно "забиратися" на 8-9 км. А для фронтової авіації це вже доволі складні висоти, бо працювати з них звичайними бомбами можливо лише у район цілі. Тобто бойова ефективність російських літаків значно знизиться.
Російський воєнний злочинець Євген Пригожин поскаржився, що Збройні сили України прорвали оборонну лінію на кількох ділянках фронту. Через це ватажок ПВК "Вагнер" попросив кремлівського диктатора Володимира Путіна оголосити загальну мобілізацію. При ць...
Унаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС постачання води до тимчасово окупованого Криму найближчим часом стане фізично неможливим. Про це заявив секретар РНБО Олексій Данілов в ефірі телемарафону, передають Патріоти України. "Той акт, як...