Британія запропонувала союз Україні, Польщі та Балтії: Чи може нове об'єднання замінити ЄС

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон запропонував Україні, Польщі, Литві, Латвії та Естонії створити новий союз, заявили в італійській пресі. Публічно така ініціатива не озвучувалася, проте Україна, як повідомляють джерела журналістів, уже отримала пропозицію.

Новий союз, ймовірно, насамперед може стосуватися питань безпеки. Для Британії це шанс отримати одну з ключових ролей у гарантуванні безпеки в Європі. Союз не стосуватиметься НАТО та ЄС, однак, як запевняють українські дипломати, не може замінити Україні повноправне членство у "співдружності європейських сімей".

Новий союз може стати альтернативою ЄС?

Щоб нове об'єднання стало рівноправною заміною Євросоюзу, Польщі, Литві та Латвії доведеться вийти з ЄС, а Україні – відмовитися від намірів до нього вступити. І це, схоже, не входить до інтересів жодної країни. Справа в тому, що загальна економічна політика, відсутність кордонів усередині ЄС, загальне законодавство фактично позбавляє країни-учасниці можливості вступати до об'єднання такої ж поглибленої співпраці.

"Цей союз у жодному разі не може компенсувати вступ до ЄС. Це лише часткова реалізація наших європейських планів. І варто зазначити, що тут не враховані інтереси тих країн, які вже є членами ЄС. Навряд чи хтось захоче змінювати своє місцезнаходження та шукати щастя у малих та менш потужних спілках", – розповів OBOZREVATEL ексміністр закордонних справ Володимир Огризко.

Важливо зазначити, що зараз будь-які роздуми про новий союз ґрунтуються лише на новинах від "джерел". Офіційно Борис Джонсон таку пропозицію не озвучував, також невідомо, що саме Велика Британія пропонує своїм потенційним союзникам.

Навіщо взагалі новий союз?

У названих країн дійсно простежується спільне розуміння російської військової загрози, розповіла українська дипломатка Юлія Осмоловська, яка працювала у посольстві у Великій Британії, а також обіймала посаду радниці Департаменту ЄС у МЗС.

І Осмоловська, і Огризко погоджуються: насамперед новий союз може посилити вплив Великої Британії. "Це збігається з геополітичними амбіціями Великої Британії, їм потрібно шукати нових сенсів, закріплюватися як якір безпеки. Це відроджує концепцію Intermarium з активною роллю Британії. Тут потрібно дивитися, якої позиції будуть дотримуватися країни Скандинавії", – зазначає Осмоловська.

Є ще один важливий фактор: і ЄС, і НАТО під час повномасштабної війни РФ проти України показали, що вони не здатні ухвалювати швидкі рішення та оперативно реагувати на виклики. Вже кілька тижнів Євросоюз безуспішно намагається запровадити "урізану" версію шостого пакету санкцій (від нафтового ембарго залишилася лише заборона на морські поставки), але позиція Угорщини повністю блокує консолідоване рішення.

Великі союзи, як виявилося, часто розходяться ідейно, мають різне стратегічне бачення свого майбутнього. Натомість Україна, Велика Британія, Польща, Литва, Латвія та Естонія, як мінімум у питаннях військової агресії Росії, визнають масштаб загроз.

При цьому Огризко впевнений: будь-яка альтернатива НАТО для України не може забезпечити безпеку України в майбутньому. "Будь-яка альтернатива НАТО – погано, це пошук інших форматів, які нам явно не підходять. Жодні пропозиції щодо квазіспілок без реальних гарантій безпеки не підходять", – каже ексміністр.

Згода на пропозицію Британії виключить членство України в ЄС та НАТО?

Ні, однак у певній ситуації це може уповільнити інтеграцію та надати аргументи тим країнам ЄС, які закликають дотримуватись повної процедури для вступу України. Тому, вважає Осмоловська, не варто робити гучних заяв.

Необхідно хоча б дочекатися рішення про надання Україні статусу кандидата в члени ЄС, потім вивчити всі можливості нового союзу і переконатися, що вони не суперечать перспективам. Також варто зазначити, що статус кандидата не надає Україні жодних гарантій щодо подальшого членства в Євросоюзі. Це лише політичний крок, який дає можливість отримати та виконати рекомендації для подальшого руху.

А ось про окремий союз із Британією та іншими країнами говорити зарано. Поки що офіційна пропозиція публічно не звучала, за даними ЗМІ, українській владі вже повідомила про такий намір, проте до чого це може призвести, поки що не відомо.

"Я не виключаю, що поки що про союз говорити рано, він стосуватиметься насамперед питань безпеки, оборони. Ця ініціатива схожа на британсько-польсько-український альянс також з акцентом на питаннях безпеки", – зазначає ексспівробітниця МЗС України.

Британія, яка вийшла зі складу ЄС, виявилася значно рішучішою за своїх союзників у Євросоюзі. Вони відмовилися від російських енергоресурсів, погрожували агресору відповіддю на можливе застосування ядерної зброї проти України, сміливо надали військову допомогу. А сам Джонсон, на відміну багатьох західних колег, зайняв жорстку проукраїнську позицію.

Джерело: Обозреватель

"Путін буквально відчув смак крові": Die Welt назвала території України, які Кремль хоче захопити 2025 року

понеділок, 20 січень 2025, 9:20

Кремль не планує закінчувати війну проти України. Все вказує на те, що Путін наказав своїй окупаційній армії повністю захопити Донецьку, Луганську, Херсонську і Запорізьку області до кінця 2025 року. І навіть якщо РФ буде змушена зупинитись під тиском ...

"Зараз не зрозуміло, чи ворог буде оточувати": Нардеп оцінив ситуацію в районі Покровська

понеділок, 20 січень 2025, 8:47

На сьогодні загрози оточення Покровська немає і загалом ситуація на цій ділянці фронту не є поганою на стратегічному рівні. Про це сказав, народний депутат від "Голосу", секретар Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та...