Не треба бути пророком аби спрогнозувати: сьогоднішнє обрання керівником делегації Верховної Ради в Україні 28-річної народної депутатки від "Слуги народу" Єлизавети Ясько викличе у політично активної частини українського суспільства неоднозначну реакцію. Це - м’яко кажучи, зазначають Патріоти України.
І справа не в сексизмі, ейджизмі, або якихось ідеологічних розбіжностях. Просто успіхи і досягнення (а останнім часом - і болючі поразки) наших у ПАРЄ стали для пересічного українця останніми роками чи не єдиними story, за які Верховну Раду і її депутатів - хвалили. Причому, регулярно. Ба більше - дивилися в Інтернеті пленарні засідання ПАРЄ, жваво обговорювали, чи повернуть у сесійну залу росіян. А імена українських делегатів у ПАРЄ знали чи не краще за гравців національної збірної з футболу.
Тому багато хто вважав і вважає, що на чолі нового складу делегації ВР у ПАРЄ має бути не просто порядна людина з добрими намірами; не просто депутат з гідною освітою і знанням мов - а зовнішньополітичні кадри з усіх, які може запропонувати цей парламент.
Та вийшло якось похапцем і без підготовки.
***
У п’ятницю депутати зібрались на перше установче засідання майбутньої делегації України в ПАРЄ.
Оскільки зібрання відбувалось в обідню перерву, то головуючий на засіданні Богдан Яременко одразу попередив учасників, що розглянуть вони тільки питання призначення голови делегації і заступників. Але навіть такий мінімальний порядок денний спричинив розкол всередині "Слуг народу".
На посаду голови делегації висунули свої кандидатури Ліза Ясько та Марія Мезенцева.
Перша – ровесниця незалежності України (саме такий наголос вона завжди робить у самопрезентації), випускниця Оксфорду, засновниця Yellow Blue Strategy.
Мезенцева – екс-депутат харківської міськради від "Самопомочі", з лютого по липень 2015 року - працювала менеджером з відповідності в Альянсі європейських консерваторів та реформістів. Була лобісткою з українських питань в Європарламенті.
- Чесно кажучи, у нас така історія вперше, щоб було дві кандидатури від правлячої партії, - здивувалась Юлія Льовочкіна, яка 12 років входить до складу делегації.
- Це демократія, звикайте, - відповів їй Богдан Яременко.
- Тоді, може, кандидати зробили б для нас невеличку презентацію, - уточнила Льовочкіна.
Кандидатки повторили про себе фактично написане вище.
Перед цим Мезенцева також попросила, щоб голосування було таємним. Але апарат відповів, що така процедура не передбачена.
Невідомо, як розподілилися б голоси за умови таємного голосування, і чи випробувала б Мезенцева на депутатах свої здібності лобіста, але у відкритому режимі вона програла Ясько - 7 голосів проти 11.
Далі голосували за заступників. Було дві кандидатури – Сергій Соболєв з "Батьківщини" та Юлія Льовочкіна з ОПЗЖ. Льовочкіну пропонували на роль першого заступника, але вона відмовилась.
- Давайте дотримуватися гендерного принципу, і у дівчинки буде заступником хлопчик, - зіронізувала представниця ОПЗЖ.
Делегація підтримала. На столі учасників засідання лежав документ, в якому був прописаний попередній варіант поведінки української делегації.
В ньому, зокрема, зазначено, що Україна має намір обмежити участь своєї делегації у роботі чергової сесії, що відбуватиметься з 30 вересня по 4 жовтня 2019, винятково роботою в комітетах та інших органах ПАРЄ без участі в пленарній сесії ПАРЄ та святкових заходах, присвячених 70-річчю Ради Європи.
Очевидно, що це був спланований демарш, який підтримали, зокрема, представники країн Балтії та інших держал. І Олексій Гончаренко озвучив плани частини країн.
- Польща- тут остаточне рішення не прийняте, голова делегації Бернацький пропонує взагалі не їхати. Данія їде і бере участь у святкуванні. Грузія їде, але меншим представництвом, ніж зазвичай, і не йдуть на святкування. Шведи їдуть і святкують. Ось така реальність – зараз фактично їдуть усі, але не йдуть святкувати, – зазначив Гончаренко.
Але такий план не сподобався всім учасникам засідання.
Юлія Льовочкіна заявила, що з такою позицією вона не згодна і одразу можна записати, що не іде частина.
- В будь-якому разі, у нас сьогодні 20 вересня, початок сесії – 30-го вересня. Може, визначимося з порядком участі? – запитав Олексій Гончаренко.
- Принаймні, давайте забронюємо готелі, – попросив Сергій Соболєв.
Але "Слуги народу" вже поспішали на пленарне засідання.
- За 5 хвилин починається пленарне засідання. Я вважаю, що порядок денний вичерпано, – сказав Богдан Яременко.
- Давайте обговоримо пропозиції у WhatsApp або в залі, – запропонувала Ясько.
Дехто зі старих учасників делегації криво посміхнувся.
Втім, вже після засідання Ясько залишилась в залі і ще хвилин 10 говорила з Льовочкіною і Соболєвим. Ті їй пояснювали, наскільки важлива ця сесія, адже на неї вперше приїде Росія. І як важливо вже зараз мати свою позицію і узгодити з її іншими делегатами.
- Те, що було перед цим на сесіях, коли Росії не було – це дитячі іграшки порівняно з тим, коли вони повернуться, – сказав Соболєв юній колезі.
Також він говорив про важливість представництва в юридичному і політичному комітетах.
- В юридичному комітеті важливо, щоб наш представник знав англійську мову. Там є російський переклад, але його замовляємо тільки ми, і це виглядає трохи дивно, – зауважив представник секретаріату делегації.
- А Лубінець знає англійську? Це ж їх квота. А я його не знаю, – розгублено запитала Ясько.
- Теоретично, можемо замінити його на Власенка, – відповів представник апарату.
Нова очільниця делегації уважно слухала, але після того, як з динаміків почувся голос спікера Разумкова, поспішила до зали.
Правда, вже на другому поверсі вона зіткнулась з Ларисою Білозір, яка теж входить до делегації. Ясько спитала, в який комітет вона хоче. Білозір відповіла, що могла б піти в комітет охорони здоров’я чи культури.
- Там три роки працювала моя свекруха, вона могла б мені пояснити, – зізналась депутатка.
- А, то ви родичка Білозір, – зраділа Ясько.
Тим часом Цензор.НЕТ спитав в одного зі старих делегатів в ПАРЄ, чи не завеликий ризик випускати на це поле дівчину-неофіта, хай і з оксфордською освітою.
- Проблема навіть не в ній чи її молодості, проблема в тому, що вони не можуть визначитись, як вони будуть поводитися в ПАРЄ. Вже краще б вони залишили стару делегацію, та взяла б на себе перший удар від Росії, а вони вмили б руки, але вони і старих не хочуть пускати, і самі не знають, що робити, – зізнався учасник попередньої делегації.
Страх щодо недосвідченості Ясько озвучив і один з представників ОПЗЖ.
- Я вже просто бачу, як Скабєєва радісно пакує валізу в очікуванні цієї нової жертви, – зізнався він.
Але чому "Слуга народу" висунула на посаду голови делегації саме Лізу Ясько? Про це ми спитали іншого нардепа від "СН", обраного головою делегації від Верховної Ради в Парламентській асамблеї ОБСЄ – Микиту Потураєва. Принагідно додавши:
- Цей вибір викликав багато негативних відгуків у соціальних мережах. Найввічливіші такі: "Вона ж не просто молода, а ще й недосвідчена! Чого чекати від неї у кулуарних інтригах ПАРЄ? Що ця дівчина вдіє проти таких зубрів російської делегації, як Пушков і Толстой? Чи відповідає вона взагалі необхідним вимогам в плані професійності?".
До цих питань ми додамо ще одне. Було наперед зрозуміло, що делегацію очолить депутат від "Слуги народу". Але чи не було у кадровому запасі фракції інших кандидатур, ніж ті дві, що ви їх запропонували?
- На мою думку, Ліза - це саме та людина, яка зможе там розкритися з несподіваного боку. Я її непогано знаю: у неї блискуча профільна освіта, за плечима - кілька освітніх програм, вона знає кілька мов; не пам‘ятаю, які саме, але англійською вона точно володіє вільно. Тобто, незважаючи на її молодий вік, вона є готовою до цієї місії. Це нікого не має бентежити. Бо в неї точно є хребет. І в неї є хватка.
- Тобто, у вас немає побоювань, що пані Ясько перетвориться на легку здобич для Скабєєвої і подібних до неї?
- Ні, ні. Я впевнений, що вона не дасть себе скривдити ані Скабєєвій, ані Толстому. Навпаки, нас можуть очікувати приємні сюрпризи.
- Але вони є досвідченими саме в сенсі роботи у ПАРЄ, добре знаються на регламенті, кулуарних інтригах..
- Всі наші хлопці і дівчата розберуться. До того ж, у делегації працюватимуть депутати не тільки з нашої фракції. Я ж оцінюю за складом. Наприклад, наша делегація у ОБСЄ - ну дуже досвічена. І я дуже задоволений тим, що разом зі мною працюватимуть Артур Герасимов, Григорій Немиря.
- Взагалі-то першим заступником пані Ясько обрано Сергія Соболєва з "Батьківщини".
- Ну, от, бачите. Оцінювати делегацію треба за її складом. І я, наприклад, не маю побоювань щодо присутності в українській делегації в ОбСЄ Нестора Шуфрича. Бо він один, а нас - багато. І ми точно не здамо інтереси країни.
Понад 20% українців вважають, що Україну ніколи не будуть готові прийняти у НАТО, це на десять процентних пунктів більше, ніж у 2022 році. Як повідомляє "Європейська правда", такі результати опитування опублікувала компанія Gallu, передають Патріоти Ук...
Командування російської армії кидає в бої на Покровському напрямку піхотні підрозділи. Вони наразі здійснюють атаки без залучення бронетехніки завдяки активному застосуванню ЗСУ дронів.Про це повідомив військовослужбовець 68-ї окремої єгерської бригади...