Чи не переплутали провідний міжнародний майданчик Європи з дитячим табором у Трускавці? Хто воюватиме за Україну з окупантом у ПАРЄ

Успіхи і досягнення (а останнім часом - і болючі поразки) наших у ПАРЄ стали для пересічного українця останніми роками чи не єдиними story, за які Верховну Раду і її депутатів - хвалили.
Єлизавета Ясько. Фото: Цензор.НЕТ.

Не треба бути пророком аби спрогнозувати: сьогоднішнє обрання керівником делегації Верховної Ради в Україні 28-річної народної депутатки від "Слуги народу" Єлизавети Ясько викличе у політично активної частини українського суспільства неоднозначну реакцію. Це - м’яко кажучи, зазначають Патріоти України.

І справа не в сексизмі, ейджизмі, або якихось ідеологічних розбіжностях. Просто успіхи і досягнення (а останнім часом - і болючі поразки) наших у ПАРЄ стали для пересічного українця останніми роками чи не єдиними story, за які Верховну Раду і її депутатів - хвалили. Причому, регулярно. Ба більше - дивилися в Інтернеті пленарні засідання ПАРЄ, жваво обговорювали, чи повернуть у сесійну залу росіян. А імена українських делегатів у ПАРЄ знали чи не краще за гравців національної збірної з футболу.

Тому багато хто вважав і вважає, що на чолі нового складу делегації ВР у ПАРЄ має бути не просто порядна людина з добрими намірами; не просто депутат з гідною освітою і знанням мов - а зовнішньополітичні кадри з усіх, які може запропонувати цей парламент.

Та вийшло якось похапцем і без підготовки.

***

У п’ятницю депутати зібрались на перше установче засідання майбутньої делегації України в ПАРЄ.

Оскільки зібрання відбувалось в обідню перерву, то головуючий на засіданні Богдан Яременко одразу попередив учасників, що розглянуть вони тільки питання призначення голови делегації і заступників. Але навіть такий мінімальний порядок денний спричинив розкол всередині "Слуг народу".

На посаду голови делегації висунули свої кандидатури Ліза Ясько та Марія Мезенцева.

Перша – ровесниця незалежності України (саме такий наголос вона завжди робить у самопрезентації), випускниця Оксфорду, засновниця Yellow Blue Strategy.

Мезенцева – екс-депутат харківської міськради від "Самопомочі", з лютого по липень 2015 року - працювала менеджером з відповідності в Альянсі європейських консерваторів та реформістів. Була лобісткою з українських питань в Європарламенті.

- Чесно кажучи, у нас така історія вперше, щоб було дві кандидатури від правлячої партії, - здивувалась Юлія Льовочкіна, яка 12 років входить до складу делегації.

- Це демократія, звикайте, - відповів їй Богдан Яременко.

- Тоді, може, кандидати зробили б для нас невеличку презентацію, - уточнила Льовочкіна.

Кандидатки повторили про себе фактично написане вище.

Перед цим Мезенцева також попросила, щоб голосування було таємним. Але апарат відповів, що така процедура не передбачена.

Невідомо, як розподілилися б голоси за умови таємного голосування, і чи випробувала б Мезенцева на депутатах свої здібності лобіста, але у відкритому режимі вона програла Ясько - 7 голосів проти 11.

Далі голосували за заступників. Було дві кандидатури – Сергій Соболєв з "Батьківщини" та Юлія Льовочкіна з ОПЗЖ. Льовочкіну пропонували на роль першого заступника, але вона відмовилась.

- Давайте дотримуватися гендерного принципу, і у дівчинки буде заступником хлопчик, - зіронізувала представниця ОПЗЖ.

Делегація підтримала. На столі учасників засідання лежав документ, в якому був прописаний попередній варіант поведінки української делегації.

В ньому, зокрема, зазначено, що Україна має намір обмежити участь своєї делегації у роботі чергової сесії, що відбуватиметься з 30 вересня по 4 жовтня 2019, винятково роботою в комітетах та інших органах ПАРЄ без участі в пленарній сесії ПАРЄ та святкових заходах, присвячених 70-річчю Ради Європи.

Очевидно, що це був спланований демарш, який підтримали, зокрема, представники країн Балтії та інших держал. І Олексій Гончаренко озвучив плани частини країн.

- Польща- тут остаточне рішення не прийняте, голова делегації Бернацький пропонує взагалі не їхати. Данія їде і бере участь у святкуванні. Грузія їде, але меншим представництвом, ніж зазвичай, і не йдуть на святкування. Шведи їдуть і святкують. Ось така реальність – зараз фактично їдуть усі, але не йдуть святкувати, – зазначив Гончаренко.

Але такий план не сподобався всім учасникам засідання.

Юлія Льовочкіна заявила, що з такою позицією вона не згодна і одразу можна записати, що не іде частина.

- В будь-якому разі, у нас сьогодні 20 вересня, початок сесії – 30-го вересня. Може, визначимося з порядком участі? – запитав Олексій Гончаренко.

- Принаймні, давайте забронюємо готелі, – попросив Сергій Соболєв.

Але "Слуги народу" вже поспішали на пленарне засідання.

- За 5 хвилин починається пленарне засідання. Я вважаю, що порядок денний вичерпано, – сказав Богдан Яременко.

- Давайте обговоримо пропозиції у WhatsApp або в залі, – запропонувала Ясько.

Дехто зі старих учасників делегації криво посміхнувся.

Втім, вже після засідання Ясько залишилась в залі і ще хвилин 10 говорила з Льовочкіною і Соболєвим. Ті їй пояснювали, наскільки важлива ця сесія, адже на неї вперше приїде Росія. І як важливо вже зараз мати свою позицію і узгодити з її іншими делегатами.

- Те, що було перед цим на сесіях, коли Росії не було – це дитячі іграшки порівняно з тим, коли вони повернуться, – сказав Соболєв юній колезі.

Також він говорив про важливість представництва в юридичному і політичному комітетах.

- В юридичному комітеті важливо, щоб наш представник знав англійську мову. Там є російський переклад, але його замовляємо тільки ми, і це виглядає трохи дивно, – зауважив представник секретаріату делегації.

- А Лубінець знає англійську? Це ж їх квота. А я його не знаю, – розгублено запитала Ясько.

- Теоретично, можемо замінити його на Власенка, – відповів представник апарату.

Нова очільниця делегації уважно слухала, але після того, як з динаміків почувся голос спікера Разумкова, поспішила до зали.

Правда, вже на другому поверсі вона зіткнулась з Ларисою Білозір, яка теж входить до делегації. Ясько спитала, в який комітет вона хоче. Білозір відповіла, що могла б піти в комітет охорони здоров’я чи культури.

- Там три роки працювала моя свекруха, вона могла б мені пояснити, – зізналась депутатка.

- А, то ви родичка Білозір, – зраділа Ясько.

Тим часом Цензор.НЕТ спитав в одного зі старих делегатів в ПАРЄ, чи не завеликий ризик випускати на це поле дівчину-неофіта, хай і з оксфордською освітою.

- Проблема навіть не в ній чи її молодості, проблема в тому, що вони не можуть визначитись, як вони будуть поводитися в ПАРЄ. Вже краще б вони залишили стару делегацію, та взяла б на себе перший удар від Росії, а вони вмили б руки, але вони і старих не хочуть пускати, і самі не знають, що робити, – зізнався учасник попередньої делегації.

Страх щодо недосвідченості Ясько озвучив і один з представників ОПЗЖ.

- Я вже просто бачу, як Скабєєва радісно пакує валізу в очікуванні цієї нової жертви, – зізнався він.

Але чому "Слуга народу" висунула на посаду голови делегації саме Лізу Ясько? Про це ми спитали іншого нардепа від "СН", обраного головою делегації від Верховної Ради в Парламентській асамблеї ОБСЄ – Микиту Потураєва. Принагідно додавши:

- Цей вибір викликав багато негативних відгуків у соціальних мережах. Найввічливіші такі: "Вона ж не просто молода, а ще й недосвідчена! Чого чекати від неї у кулуарних інтригах ПАРЄ? Що ця дівчина вдіє проти таких зубрів російської делегації, як Пушков і Толстой? Чи відповідає вона взагалі необхідним вимогам в плані професійності?".

До цих питань ми додамо ще одне. Було наперед зрозуміло, що делегацію очолить депутат від "Слуги народу". Але чи не було у кадровому запасі фракції інших кандидатур, ніж ті дві, що ви їх запропонували?

- На мою думку, Ліза - це саме та людина, яка зможе там розкритися з несподіваного боку. Я її непогано знаю: у неї блискуча профільна освіта, за плечима - кілька освітніх програм, вона знає кілька мов; не пам‘ятаю, які саме, але англійською вона точно володіє вільно. Тобто, незважаючи на її молодий вік, вона є готовою до цієї місії. Це нікого не має бентежити. Бо в неї точно є хребет. І в неї є хватка.

- Тобто, у вас немає побоювань, що пані Ясько перетвориться на легку здобич для Скабєєвої і подібних до неї?

- Ні, ні. Я впевнений, що вона не дасть себе скривдити ані Скабєєвій, ані Толстому. Навпаки, нас можуть очікувати приємні сюрпризи.

- Але вони є досвідченими саме в сенсі роботи у ПАРЄ, добре знаються на регламенті, кулуарних інтригах..

- Всі наші хлопці і дівчата розберуться. До того ж, у делегації працюватимуть депутати не тільки з нашої фракції. Я ж оцінюю за складом. Наприклад, наша делегація у ОБСЄ - ну дуже досвічена. І я дуже задоволений тим, що разом зі мною працюватимуть Артур Герасимов, Григорій Немиря.

- Взагалі-то першим заступником пані Ясько обрано Сергія Соболєва з "Батьківщини".

- Ну, от, бачите. Оцінювати делегацію треба за її складом. І я, наприклад, не маю побоювань щодо присутності в українській делегації в ОбСЄ Нестора Шуфрича. Бо він один, а нас - багато. І ми точно не здамо інтереси країни.

Джерело: Цензор.НЕТ

Хіти тижня. "Федорыч, я стараюсь": Портнов закликав амністувати "беркутівців" і судити учасників Революції Гідності

середа, 23 жовтень 2019, 2:00

Ексглава Адміністрації Президента Януковича Андрій Портнов закликав генпрокурора Рябошапку почати розслідування проти учасників Революції Гідності за нібито організацію масових убивств співробітників правоохоронних органів. Про це автор "драконівських ...

Хіти тижня. "Назустріч фашистам, геноциду російського населення і іншим жахам": У мережі показали наслідки "руського міра" на Донбасі (відео)

середа, 23 жовтень 2019, 1:00

Охочих виїхати з окупованого Донбасу на підконтрольні Україні території стає все більше. На блокпостах збираються величезні черги. Відповідний відеоролик, що показує ситуацію на КПВВ, на своїй сторінці в Twitter опублікував блогер Денис Казанський, пер...