Дали не все, що обіцяли: Скільки Україна недоотримала Patriot та яка ще більша проблема за дефіцит ЗРК

Російські удари балістичними ракетами по українських містах знову підняли тему нестачі відповідних засобів протиракетної оборони. І Володимир Зеленський знову нагадав партнерам, що не всі домовленості щодо передачі відповідних ЗРК були досягнуті. Про це пише Defense Express, передають Патріоти України.

"Системи Patriot, які зараз просто стоять десь на зберіганні в партнерів, мають реально захищати життя", - підкреслив український президент у своєму зверненні 6 квітня.

І це є відсиланням до прохання Києва рівно рік тому передати ще сім батарей Patriot. При цьому це не було про задоволення всіх потреб, бо для 100% захисту, про що торік говорив Володимир Зеленський, необхідно від 25 батарей. А станом на весну 2024 року Україна мала лише три Patriot: від США та Німеччини по одній батареї у зборі, також Німеччина передала ще одну разом із Нідерландами "у складчину". Таким самим чином був переданий й один SAMP/T від Італії та Франції.

І з того часу, попри зусилля партнерів Україна, отримала лише три повноцінних батареї, та "половинку". Ще по одному Patriot від США та від Німеччини, а також вкрай несподівано від Румунії, бо країна лише нещодавно їх отримала і це було з категорії неможливо. Водночас Нідерланди не змогли знайти партнера для формування ще однієї батареї у складчину, тому передали "половину" батареї: радар та три пускові.

Тобто загалом, з публічно доступної інформації, Україна після весіннього посилення, отримала три повноцінні батареї та "половинку", тобто рівно 50% від оголошеної потреби у сім ЗРК Patriot. А загальна кількість Patriot в Україні становить близько 6 батарей різного складу. І це від оголошеної загальної потреби у 25 батарей, чи, вочевидь, мінімальній у 10.

Варто зазначити, що Італія обіцяла додати ще один SAMP/T на це раз самостійно. Але чим далі тим менше існує впевненості у тому, що цей комплекс може ефективно боротися з балістичними ракетами. Як мінімум зараз від державних діячів звучить лише потреба в американських ЗРК. У будь-якому випадку мова йде про ще два SAMP/T у строю Сил оборони України.

Також можливо згадати, що в американській Raytheon, яка є виробником Patriot, ще літом 2023 року говорили, що Україна має отримати ще п'ять батарей до кінця 2024 року. Але жодної інформації щодо такого посилення так й не надходило.

Але навіть з достеменно відомими шістьма батареями Patriot вже проявилась проблема, яка значно вагоміша за нестачу самих ЗРК в Україні. Це дефіцит ракет до них. Про це вже опосередковано повідомив Зеленський 19 лютого цього року: "командувач мені телефонує і каже: "ми зараз біля цього міста, і в нас немає ракет для систем Patriot, ми вичерпали їх".

Таким чином, якщо партнери не можуть забезпечити шість батарей Patriot ракетами, то він наявності додаткових ЗРК без зенітних ракет мало що може змінитись. І вочевидь все впирається саме у неготовність партнерів, хоча можливо вести мову лише про США, забезпечити відповідне постачання ракет до цього комплексу.

Нагадаємо, що Lockheed Martin відзвітувався, що за весь 2024 рік виробив рекордну кількість зенітних ракет MSE для Patriot - 500 одиниць та пообіцяв у 2025 році виробити 600 одиниць. Ще до 240 ракет GEM-T на рік, які необхідні для боротьби з аеродинамічними цілями та мають обмежені можливості боротьби із балістичними загрозами, виробляє Raytheon.

При цьому у червні 2024 року адміністрація Джозефа Байдена оголошувала, що в наступні 16 місяців Україна матиме пріоритет в поставках зенітних ракет до Patriot над всіма іншими країнами, окрім задовільнення потреб армії США та на рівних правах із Тайванем.

Щодо іноземних виробництв, поза межами США. То японська Mitsubishi Heavy Industries за ліцензією з американських комплектуючих може на рік збирати до 30 ракет MSE. А виробництво GEM-T у Німеччині на спільному підприємстві COMLOG (MBDA та Raytheon) має розпочатися не раніше вересня 2026 року, коли будуть побудовані відповідні виробничі потужності.

І на тлі цього можливо більше детально розібратися у питанні чи реально виробляти сам ЗРК Patriot за ліцензією, які є приклади і що для цього потрібно.

"Путіну потрібні підсумки": Росія націлилася на три області України, - генерал ЗСУ

неділя, 13 квітень 2025, 12:45

Армія Російської Федерації має за мету створити буферну зону на Сумщині та Харківщині. Кремль також прагне до того, щоб отримати сильнішу позицію під час майбутніх переговорів. Про це заявив генерал-лейтенант, військовий експерт ЗСУ Ігор Романенко в Ra...

"Я не знаю, що ви робили в Москві": Кандидати у президенти Польщі посварилися через Україну під час дебатів

неділя, 13 квітень 2025, 11:50

Кандидати у президенти Польщі посперечалися під час перших передвиборчих дебатів. Причиною палкої перепалки стала Україна, передають Патріоти України. Кандидат у президенти Польщі, якого підтримує партія "Право і Солідарність", Кароль Навроцький заявив...