За даними російського видання "Важные истории", влада РФ примусово вивозить з окупованих територій недієздатних людей, до депортації причетна дитяча омбудсмен Кремля Марія Львова-Бєлова та фонд, у якому працювали майже всі її родичі, передають Патріоти України.
Деталі: За даними російської влади, на липень 2023 року, від початку повномасштабної війни з України до Росії вивезли щонайменше 700 тисяч дітей. Міжнародне право забороняє переміщати населення з окупованих територій – такі дії можуть розглядатися як воєнний злочин.
Саме тому Міжнародний кримінальний суд у Гаазі в березні 2023 року видав ордер на арешт Марії Львової-Бєлової та президента РФ Володимира Путіна.
Видання "Важные истории" спільно з проєктом із розслідування воєнних злочинів в Україні The Reckoning Project з'ясувало, що Львова-Бєлова причетна до примусової депортації не тільки дітей, а й повнолітніх людей, яких суд визнав недієздатними. У переміщенні недієздатних українців бере участь також сестра омбудсмена, Софія Львова-Бєлова – голова фонду "Квартал Луї", який підтримують представники влади і близькі до Кремля підприємці.
"Важные истории" з'ясували, що влада Росії вивезла до Пензи чотирьох вихованців Олешківського будинку-інтернату для дітей з особливостями розвитку, розташованого на Херсонщині, – Олександра Данильчука, Анастасію Мамотюк, Вікторію Маркелюк та Анастасію Яворовську. Місто Олешки окуповане російською армією від початку повномасштабного вторгнення в Україну. Усі четверо вихованців – повнолітні, яких визнали недієздатними та позбавленими батьківського піклування. Як український, так і російський закон не дозволяє їм самостійно розпоряджатися майном і грошима, одружуватися і звертатися до суду.
Недієздатність вихованців може вказувати на їхнє недобровільне переміщення до Пензи, зазначають "Важные истории". При цьому експерт із міжнародного права, юрист Гліб Богуш у коментарі виданню пояснює, що міжнародне право забороняє переміщати населення з окупованих територій незалежно від віку та дієздатності. Насильницьке переміщення цивільного населення без вагомих підстав може розглядатися як воєнний злочин, а за певних умов – як злочин проти людяності, каже Богуш.
Чотирьох вихованців перевезли до Пензи напередодні відкриття спеціального кварталу "Нові береги" – це місце для проживання людей з інвалідністю та випускників дитячих будинків із фізичними та ментальними особливостями. Квартал – проєкт пензенської благодійної організації "Квартал Луї", яку створила Марія Львова-Бєлова. Спочатку омбудсменка сама очолювала "Квартал Луї" і "Нові береги", проте навесні 2023 року главою фонду стала її молодша сестра Софія, яка раніше працювала в ньому архітекторкою і дизайнеркою. "Важные истории" зазначають, що в різний час в організації встигли попрацювати практично всі родичі Марії Львової-Бєлової: батько Олексій Львов-Бєлов, чоловік Павло Когельман, брати Павло і Федір (вони працюють у філії "Кварталу Луї" в Краснодарі).
Проєкт "Нові береги" підтримував Володимир Путін і високопоставлені чиновники – на той момент прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, Валентина Матвієнко, губернатор Пензенської області Олег Мельниченко, патріарх Кирило та інші представники влади. На будівництво кварталу витратили понад 208 мільйонів рублів – гроші жертвували близькі до влади підприємці, зокрема Роман Абрамович, Володимир Потанін, а також фонди Костянтина Малофєєва і Геннадія Тимченка. Також проєкт отримував президентські гранти.
Саме сестра дитячого омбудсмена Софія Львова-Білова зустріла вихованців Олешківського будинку-інтернату в Пензі. Разом із ними до "Нових берегів" заселили шістьох осіб із ментальними особливостями з Шахтарського дитячого будинку-інтернату з території самопроголошеної "ДНР".
Перед цим влада анексованих регіонів дякувала Марії Львовій-Бєловій за "тісну співпрацю" під час організації переїзду. На відкритті "Нових берегів" у листопаді 2023 року були присутніми голова Пензенської області Олег Мельниченко і начальник управління адміністрації президента з громадських проєктів Сергій Новіков – джерела "Медузи" називали його "головним цензором" російської культури.
"Важным историям" вдалося поспілкуватися з одним із вивезених із Херсонської області вихованців – 27-річним Олександром Данильчуком. Він розповів, що про переміщення до Пензи його попередили лише за день до від'їзду (водночас Марія Львова-Бєлова говорила, що "запросила" вихованців до "Нових берегів" ще у вересні 2023 року). За словами Данильчука, вихованців не питали, чи хочуть вони переїжджати, а російські паспорти почали оформляти ще на окупованій території. У 27-річного Данильчука в Україні залишилися друзі та прийомні батьки, з якими він змушений був розлучитися після початку війни – сім'я виїхала до Румунії. Однак про можливість повернутися в Україну зараз не йдеться, розповідає Данильчук.
Софія Львова-Бєлова заперечує, що хтось із її нових підопічних хоче повернутися на батьківщину. При цьому згідно із законом опікуном недієздатного стає організація, у якій він живе, і Львова-Бієлова як її голова має право розпоряджатися грошима і майном підопічних (зокрема їхніми пенсіями), а також представляти їхні права в суді.
Щодо Марії Львової-Бєлової вже діє міжнародний ордер на арешт. Його в березні 2023 року видав Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, який запідозрив Львову-Бєлову і президента РФ Володимира Путіна в незаконній депортації дітей з окупованих територій України в Росію. Від початку повномасштабної війни, як говорила Львова-Бєлова в липні 2023 року, з України до Росії вивезли понад 700 тисяч дітей. Проєкт "Діти війни" зафіксував, що з України примусово депортували понад 19,5 тисячі неповнолітніх. Понад тисячу українських дітей влада РФ передала під попередню опіку, писали "Важные истории".
Крім того, у квітні 2024 року у всеросійському банку даних про дітей-сиріт "Важные истории" і "Верстка" виявили анкети щонайменше 285 дітей, вивезених з України в Росію. У більшості анкет ідеться, що дітей можна всиновити, хоча Марія Львова-Бєлова стверджувала, що дітей з окупованих регіонів віддають сім'ям під опіку, а не на всиновлення, оскільки в такому разі їх легше буде повернути кровним родичам. Журналісти припускають, що російські сім'ї усиновили щонайменше 76 із 285 дітей.
27 квітня "Дождь" дізнався про усиновлення шестирічного хлопчика з України російською сім'єю. Нова сім'я змінила дитині прізвище, по батькові та місце народження. Журналісти каналу з'ясували, що матір хлопчика позбавили батьківських прав за законами самопроголошеної "ДНР", водночас у нього були брати і сестра; про батька та інших його родичів нічого не відомо.
Росія вдарила 21 листопада по Дніпру балістичною ракетою зі складу нового ракетного комплексу "Кєдр". Про це повідомило Головне управління розвідки МОУ, передають Патріоти України. Підльотний час ракети з моменту запуску в Астраханській області до влуч...
Росія за допомогою комплектуючих, переданих Іраном, планує зібрати близько 900 одиниць дронів-камікадзе на місяць. Це втричі більше, ніж минулорічні показники. Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "До терору готові. Скільки Росія накопичила ракет та ...