Латвія, Литва й Естонія досягли згоди щодо того, як відбуватиметься торгівля електроенергією із третіми країнами після запуску нової білоруської АЕС в Островці Як зазначає естонський ERR, про це напередодні домовилися профільні міністри трьох країн, передають Патріоти України.
Згідно з угодою, країни припинять торгівлю електроенергією з Білоруссю після запуску АЕС. Для контролю запровадять систему сертифікатів щодо походження електроенергії.
У скороченому обсязі торгівля продовжиться на російсько-латвійському напрямку. Для цього використовуватимуть залишкові потужності від внутрішньої торгівлі між країнами Балтії.
Торгівля електроенергією між Литвою та російським Калінінградом продовжиться у поточному обсязі. Загалом обсяги торгівлі електроенергією між країнами Балтії та третіми країнами можуть скоротитися удвічі.
Також домовилися про запровадження тарифу на використання спільної інфраструктури. Це має відбутися наприкінці першого кварталу 2021-го - до того часу Латвія та Литва мають прийняти необхідне законодавство (в Естонії воно вже чинне).
Нові домовленості діятимуть до кінця 2025 року, коли запланована синхронізація енергомереж балтійських країн із Центральною Європою.
У лютому 2020-го країни Балтії зобов'язалися підписати декларацію про наміри не купувати електроенергію з Островецької АЕС, спорудження якої зараз на завершальному етапі.
Позиція Литви полягає в тому, що нова білоруська АЕС розташована за 50 км від Вільнюса, є небезпечною, а Кремль може послуговуватися нею як інструментом політичного тиску й на Білорусь, і на країни Балтії.
Латвія певний час не погоджувалася з повною відмовою, що призвело до певної напруги у відносинах з Литвою, але в серпні також заявила, що не торгуватиме електроенергією з Білоруссю після запуску АЕС.
Балістична ракета середньої дальності "Орешник", якою РФ 21 листопада атакувала Дніпро, була створена "підступними" порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності від 1987 року. Про це пише Forbes, передають Патріоти України. Жур...
За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...