Чи хоче Кремль поміняти дніпровську воду для Криму на вихід з Донбасу і яке рішення ухвалить Україна? В питанні розбирався журналіст Ярослав Кречко для "Радіо Свободи", зазначають Патріоти України.
Київ готовий до компромісів, але не до особливого статусу Донбасу за російським сценарієм. У цих словах глави МЗС України короткий публічний підсумок візиту української делегації до Берліна. Там багато говорили про Донбас, але також згадували про Крим. Ще напередодні поїздки в Україні та Росії знову заговорили про подачу води на півострів. Чи хоче Кремль поміняти дніпровську воду для Криму на вихід з Донбасу і яке рішення ухвалить Україна? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».
Крим. Сімферопольське водосховище: там, де раніше була вода, тепер спокійно ходять рибалки.
«Ну, води мало у порівнянні з тим, як має бути. Ось там залито було водою, цей острів був оточений водою. Ось цієї суші не було, вона під водою була», – розповідає рибалка.
«Так, люди не вмирають від спраги, але Крим фактично вже на сьогоднішній день повернувся у стан 1950-60-х років, тобто в стан до моменту пуску першої черги Північнокримського каналу», – розповідає експерт з питань окупованих територій Юрій Смелянський.
Це означає, за словами Юрія Смелянського, що посуха – не рідкість, а вода по графіку – норма. І це в умовах, коли жителів у Криму стає дедалі більше. Що, до речі, помітно по кількості новобудов у Сімферополі.
«На момент початку окупації в Криму було 2 мільйони 400 тисяч жителів. За різними оцінками, виїхало з Криму приблизно від 150 до 240 тисяч населення, але натомість приїхало нового – від 700 тисяч до одного мільйона. Природно, що потреба в прісній воді стала більшою, а води стало менше», – пояснює Юрій Смелянський.
Запустити воду в Крим в обмін на поступки щодо Донбасу – у лютому це «достатнім компромісом» назвав голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, але потім вибачався. Пізніше про постачання води у Крим обмовився і прем’єр-міністр Денис Шмигаль, а потім виправдовувався.
«Це, звичайно, козир у України, але козир – приблизно там «шістка» або «сімка», тобто не починаючи з «валета». Обміняти його на якісь серйозні поступки по Донбасу буде навряд чи можливо. Для Путіна набагато важливіші речі пов’язані не з економічним розвитком, а з його мілітаризованим образом: «мачизм», він крутий, він не поступається, він піднімає з колін і так далі. Вода камінь точить, звичайно, але ті «камені», які в мозку у Володимира Володимировича (Путіна – ред.), цією водою не розмиваються», – каже російський політолог Дмитро Орєшкін.
Натомість, як повідомляють російські ЗМІ, Наталя Поклонська звернулась в ООН із закликом засудити дії української влади і відновити роботу Північно-Кримського каналу. І хоча в Україні Поклонську звинувачують у держзраді, в Росії вона – «депутат» Держдуми. Цілком ймовірно, Російська Федерація створює інформаційне поле щодо готовності торгуватися. А Україна може спробувати відкрити майданчик переговорів по Криму.
Юрій Смелянський впевнений: воду як козир можна використовувати тільки у переговорах по деокупації і Донбасу, і Криму. Днями українська делегація побувала у Берліні, де більше говорили про схід України, але тема півострова також звучала.
«У Берліні зараз багато хто розуміє, що Кремль дуже подвійний у своїй поведінці і що не варто вірити всіляким запевненням в Москві. Хоча в кінцевому рахунку в Берліні, Парижі та в інших західних столицях вважають, що це рішення Києва – на які компроміси піти», – зазначає Андреас Умланд.
«Для того, щоб підбадьорити патріотичну хвилю в Росії, дуже може бути, що на Донбасі щось станеться. Якийсь загін «українських націоналістів» раптом там «розіпне» чергового хлопчика. Мобілізує людей, коли «наших б’ють». Ось тому було б дуже корисно, щоб «наших побили» на Донбасі, і тоді вся країна, Росія, підніметься на задні кінцівки і кинеться в обійми до Путіна, тому що він «нас захистить», – каже Дмитро Орєшкін.
У Криму тим часом на початку червня стартували навчання на морі, перевірка готовності ППО і танкові стрільби. І, наприклад, президент американського фонду Джеймстаун Глен Говард вважає, що посушливе літо у Криму може змусити Росію перейти до активних дій у Херсонській області, щоб отримати контроль над Північно-Кримським каналом.
Балістична ракета середньої дальності "Орешник", якою РФ 21 листопада атакувала Дніпро, була створена "підступними" порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності від 1987 року. Про це пише Forbes, передають Патріоти України. Жур...
За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...