"До останнього ми вірили в те, що місто вистоїть": Звільнений з полону захисник Маріуполя розповів про пекло на "Азовсталі"

Морський піхотинець Ростислав Приступа з позивним "Бурштин" захищав Маріуполь з перших хвилин вторгнення, до того він з 2016 року протистояв російській агресії на Донбасі. Уродженець Рівненщини два місяці провів на "Азовсталі", де отримав тяжке поранення, передають Патріоти України.

З госпіталю, куди воїна вдалося евакуювати, він потрапив у російський полон, звідки його визволили 29 червня. Про пекло, крізь яке пройшли захисники Маріуполя на "Азовсталі" та про те, що вони пережили у полоні у ворога, "Бурштин" розповів в інтерв'ю АрміяInform.Ростислав Приступа народився на Рівненщині, з дитинства обожнював футбол і завжди мріяв стати військовим. Зрештою, попри те, що після школи він вивчився на слюсаря з ремонту автомобільних двигунів, давня мрія здійснилася: у 2016 році Ростислав підписав контракт з ЗСУ, а потім ще один.

Як гранатометник, молодий воїн побував у чотирьох ротаціях у зоні ООС, де разом з побратимами протистояв російській гібридній агресії. А початок вже повномасштабного вторгнення РФ застав його у Маріуполі.

"Напередодні я відстояв у наряді: думав, що матиму попереду декілька вихідних. Того ранку я прокинувся від слів: "Вставай, по Маріуполю вже приходить". Вже з 8-ї години ми почали оформлювати мобілізованих. Тієї миті я не вірив, що до нас так швидко дійде це пекло. Проте вже за тиждень на окраїні міста почались бої. Згодом нас взяли в кільце. Я зателефонував брату та сказав: "не хвилюйтесь, все нормально, ми ж не на Титаніку". Я навіть уявити не міг, що ситуація виявиться гіршою", - згадує "Бурштин".

Він розповідає, що триматися захисникам Маріуполя допомагала віра в те, що їм вдасться відстояти місто. "Звичайно, до останнього ми вірили в те, що місто вистоїть. Нам говорили протриматися тиждень, що йде підмога. І так щодня. Відчаю якогось не було, навіть коли я отримав поранення на "Азовмаші"…Згодом нас евакуювали на "Азовсталь". Надії вирватися з пекла в нас були до останнього. Проте коли кільце наростили вже в три лінії, всім стало зрозуміло, що звідси нам живими не вийти", – констатував воїн.На "Азовсталі" "Бурштин" пробув два місяці. Там отримав тяжке поранення і потрапив у госпіталь. А вже звідти - у полон до російських окупантів.

"Наш бункер окупанти пробили з корабельного снаряда. Засипало кухню. Почалися проблеми з їжею: зранку одна баночка сардин на трьох і ввечері пів стакана каші. Так ми харчувалися майже місяць.13 березня загарбники почали штурм. Ми побігли на пост, аби допомогти нашим хлопцям. Потрапили під мінометний обстріл. Я дістав поранення — осколок влучив у спинний мозок. Мене евакуювали в госпіталь. Потім був полон", - пригадує Ростислав.Належної медичної допомоги під час перебування пораненого воїна у полоні йому не надавали. Натомість українські військовополонені перебували під безперервним психологічним тиском.

"Весь час на нас морально тиснули: казали, що ми Україні не потрібні, що про нас вже всі забули. Коли я був у шпиталі, то навіть на рентген не вивозили.Згадую допит їхньої військової поліції. Коли вони дізналися, що я родом із Рівненщини, то один із них прокричав дуже суворо: "Ех, ти, потомственний бандерівець". Я посміхнувся йому в обличчя. Тієї миті я пообіцяв собі: "коли повернусь додому, обов’язково зроблю собі шеврон з таким надписом", - розповідає морпіх.

"Бурштина" вдалося вирвати з полону під час обміну, що відбувся 29 червня."До цього нас відправляли на обмін чотири рази. Двічі моє ім’я не потрапляло в ці списки. Було навіть таке: хлопців саджали в машини, вони від’їжджали на 60 метрів від лікарні, а потім їх вертали назад. Казали, що нібито "Україна відмовилась їх забирати". Але ми розуміли, що це були провокації", – розповів воїнВін зізнається: витримати знущання під час перебування у полоні допомогло бажання обійняти рідних - і спогади про пережите під час боїв за Маріуполь.

"Я постійно згадував найрідніших людей, друзів. Дуже хотів їх побачити, обійняти. Думав, якщо я пережив пекло в Маріуполі, то з полону повернусь живим сто відсотків. Цікаво, що незадовго до всіх цих подій, я знайшов хрестик Святителя Миколая та маленьку іконку. Часом мені здавалось, що саме ці речі стали мені оберегом. З тих пір я завжди ношу їх із собою", - каже Ростислав.

Нині морпіх з позивним "Бурштин" проходить реабілітацію. І попри все, що випало на його долю, прагне повернутися до війська. "Хочу й надалі продовжувати служити. В планах — навчання. Хочу стати офіцером. Лікарі мені казали, якби мені зробили операцію у перші дві години після поранення, то я вже давно був би у строю", - зазначає він.

ATACMS уже є: Селезньов сказав, чого не вистачає Україні для гарантованого знищення Керченського мосту

четвер, 21 листопад 2024, 23:55

Для того, аби зруйнувати Керченський міст, який зʼєднує РФ з окупованим Кримом, недостатньо буде самих лише ракет ATACMS. Для того, щоб руйнація переправи стала гарантованою, нам потрібні Taurus, передають Патріоти України. Передачу Україні цих ракет п...

Х*йло вкотре лякає світ, що воно "ядерний псіх": Зеленський відреагував на заяву Путіна про удар балістичним "Орєшніком" по Дніпру

четвер, 21 листопад 2024, 23:40

Сьогодні Росія визнала, що зробила уже другий за цей рік крок до ескалації війни проти України. Як наголосив президент України, по Дніпру була застосована нова російська балістична ракета, передають Патріоти України. "Путін ударив по нашому місту Дніпр...