Донецьк та Луганськ будуть звільнені, є мирний шлях. G7 визнала РФ стороною конфлікту, а не посередником. Згодом таке саме формулювання повторила ОБСЄ, - Гримчак

На черговому саміті "нормандської" четвірки Україну можуть закликати імплементувати формулу Штайнмаєра, але одночасно вимоги повинні бути висунуті і країні-агресору Росії. Втім українська переговорна позиція зараз досить сильна.

Повернути окупований Донбас під контроль України цілком можливо. За певних умов Росія буде вимушена залишити його. Таку думку "Обозревателю" висловив ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Юрій Гримчак. Далі наводимо його пряму мову.

Чому "нормандський" саміт зараз нікому не потрібен

Стосовно самого "нормандського" формату в тому вигляді, в якому він існує зараз, треба розуміти, що пані Меркель фактично відходить від керівництва державою. З огляду на все, її наступник буде не з її політичної сили. І навіть якщо був би з її, все одно відбуватиметься зміна зовнішньополітичного курсу.

Тому нині жодні гарантії чи побажання Ангели Меркель не можуть розглядатися як позиція держави Німеччина. Це перше.

Друге. У Макрона наступного року вибори. Тому йому перед тим, як йти на вибори, а Меркель перед тим, як йти з політики, хотілося б досягти якогось успіху. Але щось мені підказує, що цей успіх можливий тільки за рахунок України. Тому що я не бачив, щоб останнім часом з боку ЄС були запроваджені нові санкції проти РФ, хоча підстав для цього було більш ніж достатньо. Зокрема, порушення режиму тиші, закриття КПВВ на лінії розмежування тощо.

Тому на сьогодні мені видається малоймовірною така зустріч. І, чесно кажучи, я не бачу особливої необхідності в ній.

Проведення таких зустрічей можливо вже після того, як буде сформований зовнішньополітичний вектор Німеччини, коли будуть встановлені зв’язки з новим керівництвом цієї країни.

Чому в України з’явилася можливість тиснути на Росію

Наразі в нас непогана переговорна позиція. Вперше за багато років цьогоріч під час проведення саміту G7 було визнано, що Російська Федерація є стороною конфлікту, а не посередником, і ніколи не розглядалась як посередник або гарант виконання Мінських домовленостей. Трохи згодом таке саме формулювання повторила ОБСЄ.

Це дає змогу тиснути на Росію насамперед щодо виконання Мінських домовленостей – відведення військ, роззброєння бойовиків тощо. Тоді можна йти далі.

Це могло б стати предметом перемовин. Але мені здається, що Путін поки що не готовий на це йти. Не готові і наші союзники.

Чому Донбас можна звільнити мирним шляхом

Мирний шлях розв’язання конфлікту на Донбасі можливий. Дипломатичним шляхом ми зрештою досягнемо того, що Донецьк і Луганськ будуть звільнені. Але для цього треба не розвалювати світову коаліцію, а навпаки її посилювати. Якщо правильно провести дипломатичну роботу із союзниками, Росія обов’язково піде з Донбасу. Жодних сумнівів у мене немає.

Єдине, що змусить Росію покинути Донецьк і Луганськ, це ситуація, коли витрати на утримування цих регіонів стануть набагато більшими, набагато серйознішими. І ті втрати, які несе РФ, будуть набагато серйознішими, ніж підтримання великодержавних "понтів" Росії.

За інформацією, яку я маю на сьогодні, більшість людей, які проживають на окупованій території, вже готові погодитися на це. І навіть "керівництво" окупаційної адміністрації чудово розуміє, що їм доведеться виїжджати в Росію.

Очевидно, що Росія створює всі умови, щоб люди, особливо ті, які вміють і бажають працювати, виїхали з тієї території в Росію. Для цього їм видаються російські паспорти. Створюються умови, за яких жити там стає практично неможливо. Зокрема, там мало не в десять разів підняли комуналку, вже ніхто не збирається утримувати ці території. Самі, самі, самі.

Нині всі військовослужбовці першого і другого армійських корпусів уже є громадянами РФ.

Росія буде витискувати з тих територій усе, що можна. Заводи вони вже порізали, шахти ріжуть, метал вивозять. Масові смерті людей від коронавірусу, екологічна катастрофа регіону, що фактично розпочалася в Луганській області, сьогодні взагалі нікого не цікавить.

Чому Росія повинна відповідати за невиконання рішень Паризького саміту

У комюніке Паризького саміту є пункти, які не виконуються взагалі. Наприклад, за 2 роки Україна мала провести обмін усіх утримуваних заручників. Після того, як РФ отримала тих людей, яких вона вважала за потрібне, вона фактично повністю припинила обмін.

Згідно з комюніке Червоний хрест повинен мати доступ до всіх місць ув’язнення, в яких перебувають, зокрема, й наші громадяни. Їх туди не допускають.

Щодо формули Штайнмаєра, то я не знаю, чим керувався пан президент, коли погоджувався на неї. Звісно, від нас можуть вимагати її імплементації. Але давайте тоді йти по всьому комюніке. Воно не виконується Росією. Зокрема, на Донбасі здійснюються обстріли наших позицій із зброї забороненого калібру.

Якщо Меркель і Макрон зможуть якимось чином змусити Росію виконувати свої зобов’язання, це було б непогано. Але щось мені підказує, що пані Меркель, зважаючи на ціни на газ, дивується, чому не спрацював хороший комерційний проєкт, який обіцяв найдешевший газ у Європі.

Пану Путіну глибоко байдуже, що думає пані Меркель. Він знає, що він робить. Він хоче якнайшвидше стати фактично одноосібним газовим монополістом у Європі.

Тому всі ці розмови, що вони "докладуть зусиль"… У них було два роки, щоб докласти цих зусиль. Тому сподіватися на це не варто. А на те, що проявлятимуть занепокоєність, – так це сто відсотків.

Російські війська знизили інтенсивність наступу на трьох напрямках, - Генштаб

четвер, 26 травень 2022, 17:15

Російські окупанти знизили інтенсивність наступальних дій на Авдіївському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках. Про це на брифінгу повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України Олексій Г...

"Окопна війна" РФ застаріла - сьогодні успіх залежить від мобільності": Військовий експертв висловився про ведення бою росіянами

четвер, 26 травень 2022, 16:56

Українські збройні сили абсолютно вірно тримають мобільну оборону. Російська армія, яка зазнала величезних втрат в Ізюмі, так само веде бої за Сєвєродонецьк. Про це розповів експерт Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь в еф...