Два роки після тріумфального повернення до Києва: Чому кар'єра Саакашвілі в глибокому занепаді і в Україні, і в Грузії, - політолог

Саакашвілі завис між Україною і Грузією. Чому не вдалося повернення політика

Два роки тому, 29 травня 2019-го, колишній голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі повернувся в Україну. Екс "губернатор" Одещини та екс президент Грузії прилетів до Києва із польської столиці Варшави, нагадують Патріоти України. Натовп прихильників зустрічав Міхо українськими народними танцями й піснями. Напередодні президент Володимир Зеленський повернув політику українське громадянство, змінивши указ Петра Порошенка за липень 2017-го про його припинення.

У травні 2020-го Зеленський призначив Саакашвілі головою Виконавчого комітету реформ. Перед цим провалилася спроба призначити його в уряд – йшлося про посаду віцепрем'єр-міністра із питань реформ. Питання так і не винесли на розгляд Верховної Ради.

Саакашвілі не вдалося реалізувати свою політику в Україні, розповідає політолог Олег Саакян.

"Саакашвілі яскравий і талановитий політик, але він опинився не в той час і не в тій країні, щоб міг повноцінно реалізуватися. Мав колосальний рівень симпатій в українському суспільстві, і тим не менш через власну риторику він скоріше втрачав, ніж набирав. Політик має з'являтися правильними словами і діями. Саакашвілі це не вдалося", – каже Саакян.

І додає: "Його неперебірливість у політичних союзах також зіграла роль. Він політик-серфер – вміє підхопити хвилі. Але українці виявилися менш авантюрними для Саакашвілі. Пошуки ситуативних союзів не були оцінені позитивно. Також Саакашвілі завис поміж грузинською та українською політиками. Він однією ногою перебував там, зберігав можливості для повернення. Поруч з тим, намагався розбудовувати політичну впливовість в Україні. Це могло зчитуватися суспільством як певна нецілісність, нещирість намірів. Що використовували його опоненти".

В Україну приїхала тільки одна деталь від мотору, який забезпечив грузинські реформи, продовжує політолог. "Друга деталь – Каха Бендукідзе. Його вже немає з нами фізично. Генератор енергії був, а архітектор процесу в Україну не приїхав. Тому це було яскраво та енергійно, але непослідовно", – каже Саакян.

"Саакашвілі зараз не має достатнього рівня сприйняття у суспільстві, щоб стати конкурентом для Зеленського. Це дає безпеку бути поруч. Експрезидент має широкі зв'язки на заході, які для Зеленського є цінними. Він у частини суспільства асоціюється з реформами. Тому наявність у команді Зеленського. з точку зору очікувань суспільства, – це краще, ніж Саакашвілі в позиції до президента", – говорить Саакян.

Саакашвілі є носієм низки інсайдерської інформації і свідком процесів часів Порошенка з середини, додає політолог. "У цьому для Зеленського також є цінність".

12 лютого 2018-го прикордонники затримали Міхеіла Саакашвілі у столичному ресторані "Сулугуні". Чартерним рейсом його видворили в Польщу. Далі він виїхав у Нідерланди до дружини й сина. Посадовців Державної прикордонної служби України судитимуть за затримання Міхеіла Саакашвілі і видворення.

Наприкінці серпня 2020-го Саакашвілі заявив про повернення у Грузію. 31 жовтня там відбулися парламентські вибори. Партія влади "Грузинська мрія – демократична Грузія" набрала 48,15% голосів. З опозиції блок, який представляє Саакашвілі, "Єдиний національний рух – Об'єднана опозиція "Сила в єдності", набрав 27,13%. Згодом Саакашвілі відмовився від поста прем'єр-міністра, щоб "опозиція змогла об'єднатися навколо єдиної мети".

Щось знають? У Севастополі вивозять майно з місця дислокації морпіхів РФ, - "Атеш"

середа, 14 травень 2025, 17:23

Агенти партизанського руху "Атеш" зафіксували, як з пункту постійної дислокації 810-ї бригади морської піхоти в Севастополі вивозили майно окупантів. Про це пише "Атеш", передають Патріоти України. Зазначається, що спершу до місця дислокації російських...

"Багато говорять": Аналітик пояснив, чому не буде ніякої літньої наступальної операції Росії

середа, 14 травень 2025, 16:56

Російська армія наразі проводить стратегічну наступальну операцію, яка почалась ще у 2024 році, тому літом не буде ніякого окремого наступу ворога. Про це в етері Еспресо заявив керівник безпекових програм Центру глобалістики Стратегія ХХІ Павло Лакійч...