"Емоції переповнювали": Командувач ВМС розповів, що було після удару по крейсеру "Москва" і як його знищення змінило баланс сил у морі

Ураження легендарного крейсера "Москва" українською протикорабельною ракетою "Нептун" 13 квітня 2022 року стало великою втратою для Росії. Адже в результаті затоплення крейсера ще у квітні 2022 року північно-західна частину Чорного моря, а це майже 25 тисяч квадратних кілометрів, перетворилась у так звану сіру зону, передають Патріоти України.

Фактично, туди не можуть ввійти кораблі РФ, оскільки існує ризик їх затоплення українськими береговими ракетними військами. Про це в інтерв'ю УП розповів командувач Військово-морських сил України віцеадмірал Олексій Неїжпапа.

Крейсер "Москва" був гордістю Чорноморського флоту РФ і активно брав участь у всіх конфліктах пострадянського періоду, включаючи війну з Грузією. Він використовувався для управління всією силою флоту біля узбережжя та приймав участь у різних конфліктах, зокрема у Сирії. Перед повномасштабною агресією крейсер пройшов повний ремонт, на який було витрачено значні кошти для його модернізації. Однак, ця модернізація не виявилася ефективною.

З політичної та іміджевої точки зору втрата крейсера є значущою для Росії, особливо в іміджевому плані. З військової точки зору важко виправдати його призначення для Чорного моря, оскільки він був призначений для операцій в океані, а не на малих морських просторах. Основна зброя крейсера – крилаті ракети з дальністю до 500 кілометрів, вказує на те, що Чорне море для нього виявилося занадто мале в цьому плані. Тому, з військової перспективи, цей крейсер не виявився дуже необхідним тут.

Єдине, що можна було використовувати на "Москві", - це командний пункт з великими флагманськими каютами, що забезпечувало комфортні умови для проживання особового складу під час тривалих походів.

Крім того, "Москва" виконувала ключові завдання в галузі протиповітряної оборони, обладнана системами виявлення, радіоелектронною боротьбою та морським варіантом зенітно-ракетного комплексу С-300, який називався "Форт".

"Тобто "Москва" виконувала декілька функцій: командний пункт, корабель протиповітряної оборони і символ, що от – "Москва прийшла з війною". З Москви все починається, і нею все, я так розумію, закінчиться", – зазначив командувач ВМС.

Так, за словами Неїжпаппи, крейсер "Москва" був знищений за допомогою сил і засобів Військово-морських сил України від початку і до самого кінця: від виявлення і до його знищення.

"Звісно, що емоції переповнювали. Знаєте, за добу, а він майже добу тонув, мені зателефонували просто всі. "Потонув чи не потонув? Потонув чи не потонув?". Я кажу: "Я не можу відслідковувати, я не знаходжуся поруч із ним".

Ми знали, що він іще на плаву. Ми намагалися відслідкувати, але не мали повної інформації. Дещо було в пресі, у відкритих джерелах самої Росії, деяку інформацію ми отримали з радіоперехоплень.

Але в першу чергу ми зрозуміли, що все ж таки є враження, коли мені доповіли, що всі кораблі, які були поряд з крейсером, дуже швиденько почали рухатися до нього. А він сам, скажемо так, став в дрифт, тобто перестав рухатися. Тоді ми зрозуміли, що влучили", – розповів командувач ВМС.

Так, майже через добу після ураження крейсер затонув. Як зазначає Неїжпапа, це була історична мить, адже українська зброя мала такий успіх. Згодом потоплення "Москви" фактично переграло весь баланс сил у морі. Адже противник зрозумів, що просто так до українського берега він підійти уже не має змоги.

Тому Росія вимушена була приймати інше тактичне рішення. Кораблі Російської Федерації, зокрема великі, утримували відстань від наших берегів значно далі, ніж це було на початку повномасштабної агресії. Вони не наближались на відстань менше ніж 100 морських миль.

"Це була певна перемога. Ми перетворили уже в квітні 2022 року північно-західну частину Чорного моря, а це майже 25 тисяч квадратних кілометрів, у сіру зону. Коли, за великим рахунком, туди не можуть зайти кораблі РФ, тому що є ризик їх затоплення нашими береговими ракетними військами", – заявив Неїжпапа.

Він зауважив, що українська сторона також не може відчувати себе спокійно в цій зоні, оскільки противник має перевагу в повітрі, і у них також є берегові ракетні сили.

"Як ми працюємо своїми ракетними комплексами по Автономній Республіці Крим, те саме Російська Федерація робить по Одеській області.

Це така велика сіра зона, яку повністю ніхто не контролює. Але кораблів Чорноморського флоту там немає й не буде. І це такий перший серйозний етап по вивільненню моря від російських загарбників", – констатував командувач ВМС.

Закриття Босфору Туреччиною не дозволило окупантам захопити Одесу, - посол Боднар

неділя, 24 листопад 2024, 13:51

Закриття Туреччиною проток Босфор і Дарданелли відповідно до конвенції Монтре від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну завадило агресору використати свою перевагу на морі та захопити Одесу, Миколаїв та інші території. Про це повідомив по...

"Це робиться, щоб українці переключилися": Експерт пояснив заяви РФ щодо "попередження" про удари "Орєшніком"

неділя, 24 листопад 2024, 12:45

Російський диктатор Володимир Путін заявив, що нібито убуде попереджати українців про майбутні удари "Орєшніком". Це є психологічним тиском. Про це у коментарі РБК-Україна розповів військовий експерт Павло Нарожний, передають Патріоти України. На його ...