Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко розповів, що понад 90% українських полонених зазнають від росіян катувань і негуманного поводження. А ще українці в полоні позбавлені інформації. Про це він розповів в інтерв'ю Суспільному.
Посадовець говорить, що українських бійців, які потрапили в полон, тримають в інформаційному вакуумі. Ті, хто повернувся, говорять, що їм розповідають, ніби України вже нема, інші держави поділили між собою територію, а полоненими ніхто в Києві не цікавиться.
"Іде такий наратив: мовляв, вас усі покинули, ви нікому не потрібні, і це постійно абсолютно масово і системно в усіх місцях утримання українських військовослужбовців така політика проводиться", — каже Яценко.
На відміну від Росії, Україна дозволяє російським військовополоненим телефонувати додому. Росіяни можуть дати свій персональний рахунок для того, щоб їхні сім'ї переказали їм гроші. Бранці можуть купити собі солодощі — чого їм не надають у таборі, хоча харчування, за словами Яценка, цілком достойне і достатнє порівняно з тим, що отримують українські військовослужбовці в полоні.
Окрім позбавлення інформації та психологічного тиску на бійців, у Координаційному штабі відомо про позбавлення медичної допомоги, наприклад, від хронічних чи стоматологічних хвороб. Ненадання такої допомоги — теж катування, каже Яценко.
Українським бійцям не видають знеболювальних, інсуліну тощо.
А ще штаб розповідає про недостатню кількість їжі для людей у російському полоні, перебування в холодному неопалювальному приміщенні. Полоненим бракує вітамінів, вони втрачають вагу. Усе це — види тортур й негуманного поводження, додає представник штабу.
"Ми знаємо, що були випадки, коли давали дуже обмежений час на прийом їжі і давали окріп. Там десь плавав у тому окропі листочок капусти, і давали хвилину на те, щоби з'їсти цей окріп — і за цей час потрібно було не тільки це зробити, а й віднести посуд", — розказує Петро Яценко.
Полонених змушують пересуватися по табору по місцях утримання в Росії або на тимчасово окупованих територіях у дуже незручній позі. Або ж бранці мусять стояти по 17 годин на ногах, після цього виникають набряки кінцівок.
Усі вищезгадані випадки є порушенням Женевських конвенцій і міжнародного гуманітарного права, наголошує українська влада. Координаційний штаб просить міжнародну спільноту тиснути на РФ, щоби змусити її дотримуватися міжнародного права.
"Треба розуміти, що негуманне ставлення до військовополонених — це державна російська політика. Про це прямо йшлося у звіті міжнародних організацій, які досліджували цю тему. Росія традиційно як країна недемократична має традиції дуже негуманного ставлення — як до власних кримінальних ув'язнених, так і жодних поблажок не роблять українським військовополоненим", — підсумовує Яценко.
Представник Координаційного штабу каже, що в різних місцях російського утримання є відмінності в умовах. В України є свідчення, що в одному місці значно гірше ставлення, більше катують та годують. А в місцях, де більш усталений режим, є краще харчування і дещо кращі умови.
"Але треба розуміти, що військовополонені часто не перебувають лише в одному місці, куди вони потрапили, є практика переведення, етапування з місця на місце військовополоненого. І якщо йому в одному місці було не дуже погано, то в іншому він може зазнавати негуманного ставлення. Тому ми завжди наголошуємо, зокрема, для рідних: якщо вам стало відомо місце утримання вашої близької людини, старайтесь його не оприлюднювати. Ви маєте спілкуватися з офіційними органами — з координаційним штабом, наприклад", — радить Петро Яценко.
Сьогодні вимальовуються лише два параметри, з якими команда новообраного президента США Дональда Трампа в перспективі може вийти на переговори щодо завершення повномасштабної війни в Україні. Про це розповідають джерела РБК-Україна, передають Патріоти ...
Територія шахти "Торецька" контролюється Силами Оборони на 80%. Про це заявив блогер, воєнний кореспондент Богдан Мiрошников у повідомленні у соціальних мережах, передають Патріоти України. Ворог захопив один з двох териконів на виїзді з міста та перер...