"Як видно на прикладі": Російські "Шахеди" втрачають свою ефективність в Україні, - експерт

Іранські безпілотні літальні апарати Shahed 131 і 136 односторонньої дії, які Росія тепер виробляє за ліцензією під позначенням Geran 1 і 2 відповідно, стали головними дійовими особами в ударній кампанії Москви по критичній інфраструктурі України. Вони також становлять загрозу в небі багатьох країн Близького Сходу, від Саудівської Аравії до Об'єднаних Арабських Еміратів та Ізраїлю, за останні кілька років, пише аналітик Федеріко Бонсарі в колонці виданню Defense News, передають Патріоти України.

"Однак, їхня ефективність в українському театрі військових дій, схоже, йде на спад. Останніми місяцями Україна вдосконалює свої можливості по боротьбі з безпілотниками та протиповітряною обороною низового рівня, розширюючи свою мережу раннього сповіщення зі стаціонарних розподілених радарів, електрооптичних і акустичних датчиків", - наголошується в статті.

Військові також навчають нові "мобільні вогневі групи", що спеціалізуються на полюванні на "шахеди" та інші односторонні ударні безпілотники, переважна більшість з яких збивається.

Сукупні дані, зібрані автором і засновані на офіційних цифрах, опублікованих BBC України, свідчать, що рівень перехоплення "шахедів" неухильно зростав за останні п'ять місяців, у середньому 91% з березня 2024 року.

Згідно з даними, зібраними аналітиком Федеріко Бонсарі, перехоплення "шахедів" українськими ППО з часом збільшилися.

Для порівняння, середній рівень перехоплення "шахедів" за попередні 6 місяців становив 80%, а найвищий показник у 83% було зафіксовано в листопаді минулого року. Зростаючий успіх України в боротьбі з "шахедами" зумовлений поєднанням широкого багатоспектрального покриття датчиками та ефективної тактики, методів і процедур. Що стосується обладнання, українські сили виставили на озброєння поєднання мобільних засобів протидії БПЛА і ППО ближньої дії для комбінованої радіоелектронної боротьби (РЕБ), зенітні гармати, як-от ЗУ-23-2 і німецькі Gepard, переносні зенітні ракетні комплекси, як-от Stinger та Igla, та економічні лазерні керовані ракети.

Ці операції також можуть включати використання ППО середньої дальності та тактичної авіації, що вимагає плавної координації між наземними вогневими групами, командними пунктами бригади та авіаційними штабами для розв'язання конфліктів і запобігання інцидентів з дружнім вогнем.

Загалом зниження ефективності "шахедів" пропорційне поліпшенню можливостей України в галузі C-UAS і ППО ближньої дії та розвіює перебільшений оперативний вплив дронів, який часто просувається в основних дебатах.

"Насправді, досить щільні, багаторівневі контрзаходи - і необхідний навчений персонал - цілком здатні впоратися з "шахедами" та іншими односторонніми ударними БПЛА, на розчарування теоретиків "переломного моменту" і коментаторів-фетишистів дронів", - пише аналітик.

За його словами, ці контрзаходи, не будучи ні складними, ні дорогими, повинні доповнювати прямі атаки на ворожі безпілотні команди та інфраструктуру і складатися з економічно ефективних рішень.

"Захисні рішення для загрози, яку становлять "шахеди" та інші односторонні ударні безпілотники, вже існують і мають бути масштабовані союзниками по НАТО без вагань. Єдине питання полягає в тому, чи вирішать уряди та планувальники по всьому альянсу інвестувати в масштабовані недорогі перехоплювачі та засоби ППО ближньої дії серед багатьох інших оборонних пріоритетів", - пише експерт.

Він вважає, що в той час, як ефективність "шахедів" знижується, було б помилкою недооцінювати загрозу, яку становлять ці та інші односторонні ударні безпілотники.

"Як видно на прикладі України та інших країн, ці системи можна використовувати для виявлення позицій засобів ППО, виснаження запасів перехоплювачів ППО та перекачування ресурсів можливостей, які можна було б використати в інших місцях, в той час, як навіть кілька систем, яким вдається досягти своєї мети, можуть спровокувати серйозні руйнування, особливо щодо критично важливої інфраструктури. Крім того, ефективність безпілотників різко зростає при використанні в складі атак насичення з використанням далекобійних ракет. Але ця проблема навряд чи нерозв'язна і має бути високо в оборонному порядку денному країн НАТО", - додав аналітик.

Винятки є: У Повітряних силах визначились, яких фахівців не будуть переводити у піхоту

субота, 18 січень 2025, 8:05

У Повітряних Силах створено спеціальну комісію. Вона вже працює з метою недопущення переведення військовослужбовців дефіцитних спеціальностей, що може суттєво вплинути на боєздатність підрозділів, передають Патріоти України. Про це йдеться в повідомлен...

"Путін розуміє свої кінцеві цілі": Ексміністр назвав три теми, які готовий обговорювати Кремль

субота, 18 січень 2025, 7:56

Росія готова вести переговори лише на три теми – юридичне визнання територіальних загарбань, відмова України від членства в НАТО, заморожені активи та санкції. Таку думку колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив у проєкті "Ремо...