Якщо буде угода: Сибіга розповів, як може моніторитись режим припинення вогню

Україна буде визначальною стороною моніторингу за дотримуванням режиму припинення вогню, оскільки все відбувається на нашій території. Але можуть бути і міжнародні сили. Про це міністр закордонних справ України Андрій Сибіга сказав в інтерв'ю РБК-Україна, передають Патріоти України.

Міністр нагадав про гіркий досвід "мінського процесу" і встановлених тоді перемир'їв, яких було щонайменше 25. Цей досвід показує, що слід негайно очікувати від російської сторони провокацій і що росіяни не дотримуються своїх домовленостей. "Їхня практика - відразу порушувати ці перемир'я. Тому нам дійсно потрібно мати дієвий механізм об'єктивного контролю", - сказав він.

Сибіга зазначив, що напевно механізм контролю має бути з міжнародною компонентою. "Тут питання, хто може здійснювати такий моніторинг, тому що безумовно є національна складова, це без нас не може бути, бо це відбувається на нашій території. Тому Україна тут визначальна стосовно контролю і моніторингу за дотримуванням перемир'я. І я вже це казав, ми вже приступили до формування національної команди, яка буде виробляти модальності, алгоритми забезпечення цього процесу", - додав він.

Міністр закордонних справ відзначив технічні наші спроможності, які Україна наростила протягом останніх років - можливості задіяння безпілотних технологій для цього моніторингу. "Але безумовно міжнародна складова повинна бути, для об'єктивності фіксації можливих порушень, провокацій з російської сторони", - додав він.

За його словами, зазвичай такі механізми контролю за дотриманням перемир'я працюють під парасольками ООН, ОБСЄ, чи різних інших міжнародних інституцій. "Водночас враховуючи наш негативний досвід 2014-2022 років, треба ретельно обговорювати можливість та доцільність реалізації такого міжнародного компоненту як елементу можливого моніторингу тимчасового перемир'я", - сказав міністр.

Сибіга повідомив, що це також предмет для обговорення з європейськими колегами, з американською стороною. "І ми зараз також ці консультації проводимо, особисто я також провожу як міністр, тому що тут ми потребуємо і експертизи, і колективної дипломатичної мудрості", - розповів глава МЗС України.

Відповідаючи на питання про те, що країна-агресорка може заявити про недовіру до контролерів з країн Заходу та вимагатиме спостерігачів з Білорусі чи Китаю, Сибіга завив:

"Я не буду припускати, що вони будуть собі вигадувати. Є чіткі розуміння, чіткі правила, як це має бути, щоб відповідати процесу забезпечення перемир'я. Це наша позиція, ми розуміємо приблизно конфігурацію, вже маємо достатньо дипломатичних шрамів в нашій історії, щоб чітко розуміти і наш національний інтерес, і ті кроки, які справді є дієвими".

Наєв заявив про повернення села на Донеччині під контроль ЗСУ

вівторок, 15 квітень 2025, 13:15

Сили оборони України повернули під контроль село Дніпроенергія Волноваського району Донецької області, а також покращили тактичне положення на двох критичних напрямках. Про це заявив командир тактичної групи Вугледар генерал-лейтенант Сергій Наєв у пон...

Путін прагне розширити фронт, а не закінчити війну: Селезньов вказав на задум Кремля

вівторок, 15 квітень 2025, 12:39

Російський диктатор Путін не збирається закінчувати війну, а навпаки прагне розширити фронт бойових дій. Таку думку в етері Еспресо висловив полковник запасу ЗСУ, колишній речник Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов, передають Патріоти України. В...