Уже кілька тижнів ЗМІ обговорюють можливі постачання в Росію іранських ударних безпілотників. Мовляв, у окупантів ситуація настільки погана, що кремлівський лідер Володимир Путін попросив допомоги в Тегерана, який сам перебуває під технологічним ембарго Заходу, передають Патріоти України.
Офіційно продаж дронів не підтвердила ні влада РФ, ні Іран. Проте журналісти вважають, що кулуарні домовленості між країнами таки є. На користь цієї версії свідчить і той факт, що від початку повномасштабної війни іранські вантажні літакипочали значно частіше літати на територію агресора.
У новинних публікаціях йдеться про два іранські БПЛА – Shahed-129 та Shahed-191. Перший з них – одномоторний безпілотник, його розроблення почалося в 2005 році, проте в повітря пристрій піднявся тільки в 2012 році.
Примітно, що за рік до цього в Іраку, який значною мірою перебуває під впливом Ірану, розбився американський безпілотник MQ-9A Reaper, а в самому Ірані – ізраїльський Hermes-450. З них, на думку експертів, машинобудівники і "злизали" свій БПЛА.
Згідно з офіційно заявленими характеристиками, дрон можна використовувати для оперативного спостереження та розвідки, знищення позицій противника, зйомки та передачі в командний пункт.
Довжина фюзеляжу Shahed-129 становить 8 метрів, висота – 3,1 м. Розмах крил – 16 метрів. Бойове навантаження – до 400 кг. Швидкість польоту – до 150 км/год з радіусом – до 200 км. Заявлена дальність польоту – до 1700 км. Також розробники стверджують, що безпілотник може бути в повітрі до 24 годин і оснащений 4 "розумними" ракетами Sаdid-345.
Управління та наведення БПЛА Shahed-129 може здійснюватися дистанційно на відстані 200 км. Такою є дальність стійкого сигналу з контрольного пункту. При цьому "Шахід" потенційно може пролетіти заявлені 1700 тис. км, але вже на автопілоті за заданим курсом. Що ставить під сумнів його бойове застосування на великій відстані.
Іран стверджує, що успішно застосовував ці дрони в Сирії з 2014 року, куди було перекинуто близько п'яти машин. Однак наскільки вони були вдалими, невідомо. До того ж їх успішно збивають – у 2017 році надходили повідомлення про спробу іранців кілька разів ударити з Shahed-129 по базі міжнародної коаліції під егідою США в Ет-Танфі, але вони були знищені американським F-15E.
Крейсерська швидкість становить 300 км/год, але дальність польоту значно менша, ніж у Shahed-129 – лише 450 км за максимальної висоти 7,6 км. Іранські ЗМІ стверджують, що "191-й" виконує ударні функції і здатний нести чотири ракети Sadid-1. Але, знову ж таки, підтвердження цьому немає.
Чи варто переживати через поставки дронів?
Як уже говорилося, офіційно Тегеран відмовив Кремлю у продажу безпілотників. Однак навіть якщо між країнаминаявна кулуарна гра, то російська ідея використовувати іранські БПЛА проти України має безліч нюансів.
По-перше, кількість і Shahed-129 і Shahed-191 обмежена. За даними аналітичного видання Janes, у першому випадку йдеться про 50 одиниць, у другому – близько 10. На малу кількість дронів вказує і офіційно оприлюднені Тегераном дані, що в Сирію було направлено два дрони і ще чотири використовувалися для патрулювання східних кордонів Ірану.
По-друге, Shahed 129 – не масовий дрон. Іран раніше постачав пристрої лише до Венесуели, Ефіопії та Таджикистану. Відповідно, дуже сумнівно, що Тегеран зможе продати РФ велику кількість БПЛА.
По-третє, навіть якщо Росія і закупить дрони, то навчання операторів передбачає щонайменше кілька місяців тренувань. В іншому разі за пультами управління повинні сидіти самі іранці.
"Про що потрібно пам'ятати? Перше – терміни навчання. Наприклад, на Bayraktar TB2 наші хлопці навчалися пів року. Друге – кількість. Якщо ми виходимо з 40 одиниць у строю іранської армії, то це просто сльози для експорту. Третє – технологічність дрона. Якщо подивитися будь-яке іранське пропагандистське відео з використанням цих БПЛА, то картинка з них гірша, ніж зі звичайного квадрокоптера DJI", – сказав у коментарі OBOZREVATEL головний редактор Defense ExpressОлег Катков.
Що отримає агресор?
Найголовніше питання: що саме в технологічному плані отримає Москва? Справа в тому, що Іран протягом останніх 40 років перебуває під санкціями. А з 2010-х років – під технологічним ембарго. Тобто сучасні технології, які використовують зокрема й у БПЛА, відкритим шляхом одержати країна не може.
"Іран намагався закуповувати тепловізори через обхідні шляхи, використовуючи підставних осіб із двома паспортами. Наприклад, у 2018 році Тегеран намагався закупити подібні системи у американської FLIR Systems. Це закінчилося тим, що компанія отримала 15-мільйонний штраф", – каже Катков.
Це, за словами експерта, впливає на якість продукції, що виробляється. "За весь час існування іранських дронів невідомо про жодний випадок їх ефективного використання. Їх запускали в Сирії – там один упав; потім використовували для патрулювання кордону між Іраном і Пакистаном – там ще один упав. Вони або самі розбиваються, або під дією слабкого озброєння, яке є навіть у повстанців Сирії", – пояснив він.
Головний редактор Defense Express упевнений, що українській армії не варто переживати через те, що РФ може отримати іранські безпілотники.
"Російські "Форпости" – ліцензійна версія ізраїльського дрона середньої дальності Searcher Mk II. У мене логічне питання: якщо ЗСУ регулярно збивають ізраїльські дрони, а Ізраїль є одним із лідерів у світі з виробництва БПЛА, то що говорити про іранські дрони?!" – резюмував він.
Республіканець Дональд Трамп 20 січня офіційно склав присягу і вступив на посаду 47-го президента Сполучених Штатів. Про це повідомляють Патріоти України, посилаючись на трансляцію заходу. Першим присягу склав віцепрезидент Трампа Джей Ді Венс, а потім...
Адміністрація обраного президента США Дональда Трампа хоче зміни режиму у Венесуелі, повідомляє Axios із посиланням на джерела, передають Патріоти України. Зазначається, що Венесуела під владою диктатора Ніколаса Мадуро стала величезною проблемою для Л...