Україні в разі обрання в 1991 році В'ячеслава Чорновола президентом загрожувала б втрата значної частини території країни, вважає відомий історик і публіцист Ярослав Грицак. Про це науковець висловився в інтерв'ю в передачі "Рандеву з Яніною Соколовою", зазначають Патріоти України.
Лідер Народного Руху України набрав тоді 23,27% голосів на президентських виборах, посівши друге місце після Леоніда Кравчука, колишнього члена політбюро ЦК КПУ.
На думку Грицака, це, як показали подальші події, змогло привнести певну стабільність, а сам Леонід Макарович "справив найбільший вплив, задавши вектор розвитку країни, який ми зараз маємо в позитивному сенсі".
Він також погодився з раніше озвученою тезою Кравчука про те, що "якби став президентом Чорновіл - війна б почалася з Росією раніше".
"Є загальна тенденція про те, що він сказав, що в тих країнах, в яких до влади прийшли націоналісти, у них була громадянська війна", - зазначив історик.
У цьому контексті він нагадав про першого президента Грузії Звіада Гамсахурдію, через зміщення якого з поста в країні почалася громадянська війна, що тривала з грудня 1991 року по грудень 1993 року.
Грицак додав, що в тих країнах, де до влади прийшли представники колишньої партійної еліти - вдалося "зберегти певну стабільність".
"Я боюся, що якби тоді прийшов (до влади, - Ред.) Чорновіл... а я за нього тоді голосував... якби Чорновіл переміг, ми б втратили не тільки Крим. Я думаю, що могли б втратити набагато більше території", - сказав історик.
Він пояснив такий ризик тим, що в той час в Україні російськомовна частина населення "не була готова не тільки на такий варіант, але навіть на цілком незалежну країну", і треба було б "досить багато часу, щоб усе стабілізувалося".
Але зараз в сучасній Україні зовсім інша ситуація і настрої громадян.
"Тепер готова! Знову ж таки, я бачу крах "новоросії" - для мене це головний аргумент. Але знаєте, це не раз і назавжди, це може змінюватися в будь-який час. Тому що, як казав відомий теоретик: "Нація - це щоденний референдум" (вислів французького мислителя Ернеста Ренана "нація - це щоденний плебісцит", - Ред.). Треба щодня випробовувати націю, чи існує, чи є чи немає, її міцність", - висловився Грицак.
Він також додав, що шанує Кравчука за те, що перший президент "спокійно віддав владу в 1994 році".
"Без зловживання владою, без адміністративного тиску. Чому це важливо? Тому, що він зробив те, що не могла зробити Росія. Він запустив механізм зміни еліти. У нас еліта регулярно змінюється кожні 1-2 вибори, президентські терміни. Це дуже важливо", - резюмував науковець.ький вчений висловився про В'ячеслава Чорновола та Леоніда Кравчука
Нагадаємо, видатний український політик, лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл трагічно загинув навесні 1999 року в автомобільній катастрофі в Київській області. Офіційне слідство тоді встановило, що причиною загибелі став нещасний випадок.
При цьому у 2021-му з'явилися нові деталі смерті лідера "Народного руху". Колишній працівник Генпрокуратури заявив, що смерть В'ячеслава Чорновола не була просто ДТП - це було сплановане вбивство, й помер він від ударів кастету у потиличну область голови.
Також ми писали про те, що В'ячеслав Чорновіл ще 1992-го підняв питання сепаратизму в Криму, і публікували історичне відео його виступу у Верховній Раді.
Промовистим індикатором впливу погроз Путіна вдарити по США, Великобританії та Франції за дозвіл запускати їхні ракети по території рф, стала реакція фінансових бірж Європи та США: Зростання ділової активності триває. На тлі атаки Росії балістичною рак...
Колишній канцлер Німеччини Ангела Меркель під час свого перебування на посаді намагалася перешкодити прагненню України швидко приєднатися до НАТО, адже боялася військової відповіді з боку російського диктатора Володимира Путіна. Про це вона розповіла у...