Мама з СРСР і російська дружина: "Зелений берет" з високим допуском до секретної інформації Пентагону викладав в Україні і працював на ГРУ, подробиці шпигунського скандалу в США

Пітер Деббінс заарештований більше 20 років шпигунвав на користь Росії.

Пітер Рафаель Дзібінскі Деббінс служив у підрозділах військ хімічного захисту, а потім – у спецназі.

Арешт підозрюваного в роботі на російські спецслужби міг би стати просто черговим випадком у низці останніх шпигунських скандалів, якби не кілька "але". Виявилося, що американський військовий Пітер Деббінс, маючи високі допуски до секретної інформації, протягом багатьох років передавав її в Головне розвідувальне управління Генерального штабу ЗС РФ (ГРУ). Останнім часом Деббінс був експертом Інституту світової політики у Вашингтоні і викладав в Україні, зазначають Патріоти України.

Мама з СРСР і російська дружина

Скандал розпалився 21 серпня. Міністерство юстиції США повідомило, що відставний військовослужбовець підрозділу спеціального призначення армії США ("зелені берети") був заарештований за підозрою в переданні даних співробітникам російської військової розвідки.

За даними слідства, 45-річний Пітер Рафаель Дзібінскі Деббінс (Peter Rafael Dzibinski Debbins) починаючи з грудня 1996 по січень 2011 року був у змові з оперативними співробітниками ГРУ.

За попередньою інформацією Деббінса завербували ще в 20 років. Його мати народилася в СРСР, тому він став їздити в Росію, прагнучи краще пізнати країну. Під час однієї з таких поїздок молодий американець познайомився зі своєю майбутньою дружиною. Тоді її батько був офіцером російської армії, а сім'я жила в Челябінську біля авіабази.

Пітер Деббінс під час першої поїздки в Росію.

В обвинувальному висновку стверджується, що шпигунство Деббінса почалося наприкінці 1996 року, коли він назвав одного зі своїх російських кураторів... імена чотирьох католицьких черниць, яких він відвідав, перебуваючи в Росії.

У 1997 році Деббінс підписав заяву, що свідчить про його бажання служити РФ, і йому дали кодове ім'я "Ікар Лесніков". Він же називав себе "вірним сином Росії".

А в 1998 році почалася його служба в армії США. Спочатку Деббінс служив у військах хімічного захисту, а потім за наполяганням російських кураторів перейшов у сили спеціального призначення. Саме там, за словами агентів ГРУ, він міг принести більше користі Росії.

Деббінс відмінно володів російською мовою, тому його не відправляти до Іраку або Афганістану, а в Грузію і Азербайджан. Також він брав участь у деяких місіях, інформацію про які засекречено.

Сам же Деббінс мав секретні, а потім і цілком таємні допуски і протягом багатьох років передавав у ГРУ різну інформацію. За інформацією американського слідства, це були, зокрема, і дані про членів підрозділу спеціального призначення – для того, щоб співробітники російської розвідки могли їх вербувати.

Згідно з обвинувальним висновком, Пітер Деббінс під час численних контактів скаржився своїм російським кураторам, що Сполучені Штати занадто домінують у світі, і приймав від російських гроші та різні подарунки, зокрема алкоголь і російську військову форму.

Цінність Деббінса як агента дещо знизилася після того, як у 2004-2005 рр. він втратив допуски й командування своїм підрозділом через невстановлене порушення безпеки, а потім звільнився зі служби. Однак контакти з російськими розвідниками тривали ще кілька років.

За інформацією The Guardian, з 2005 по 2010 рік Пітер Деббінс працював у Міннесоті в українській сталеливарній і транспортній компанії. А в 2010 році допуск Деббінса до системи безпеки було відновлено військовим суддею, хоча це супроводжувалося попередженням про те, що сім'я і ділові зв'язки з Росією можуть зробити його метою іноземної розвідки. Втім, цей "дзвіночок" не "пригальмував" колишнього військового, і він продовжив контакти з ГРУшниками.

За інформацією Міністерства юстиції США, в 2010 році Пітер Деббінс востаннє з'їздив до Росії, де він повідомив кураторам про своє бажання вести бізнес у цій країні, проте йому наполегливо рекомендували знайти роботу в апараті американського уряду.

"Спец" по Росії засвітився і в Україні

Деббінс почав працювати на кількох підрядників в області оборони та розвідки у Вашингтоні. У цей період він "підвищив свою кваліфікацію" в Інституті світової політики, який є частиною американської наукової школи національної безпеки, розвідки і міжнародних справ. Згодом же став читати там лекції. Коло потрібних контактів неухильно розширювалося.

На сайті інституту, який є відомим аналітичним центром, Деббінс представлений як інструктор із кіберрозвідки і з гібридної війни Європейського командування США і НАТО.

Однак, як з'ясувалося, Пітер Деббінс також викладав і в українсько-американському університеті Konkordia ("Конкордія") в Києві. Курс "Основи кібербезпеки підприємства" проходив із квітня по липень 2020 року, а вів його якраз Деббінс.

Інформація, що підтверджує це, є на сайті університету.

Експерт із кібербезпеки Пітер Деббінс вів курс в українсько-американському університеті

Експерт із кібербезпеки Пітер Деббінс вів курс в українсько-американському університеті

Колишній військовослужбовець США Пітер Деббінс навчав кібербезпеки в українсько-американському університеті


Як розкрили шпигуна

У релізі про роботу на російську розвідку колишнього військовослужбовця армії США американська влада не повідомила, чому саме зараз Деббінсу пред'явлено звинувачення і як розкрили шпигуна. Однак подякували співробітникам правоохоронних органів Великобританії та британській розвідувальній службі MI-5, зробивши акцент на те, що ця країна зіграла досить вагому роль у цій справі.

На думку американських експертів із безпеки, ймовірно, що Міністерство юстиції США і ФБР спиралися на інформацію, передану їм якимось агентом або перебіжчиком, у якого був доступ нехай до застарілої, але все ж секретної інформації та який погодився дати свідчення.

Незважаючи на те, що останній доведений контакт Деббінса з російською військовою розвідкою відбувся ще дев'ять років тому, в США ця історія викликала ефект бомби, що вибухнула.

Американці в люті від того, що військовий, маючи російську дружину (вона отримала громадянство США тільки через 13 років шлюбу) і тестя – офіцера армії РФ, мав секретні допуски, постійно їздив до Росії та протягом багатьох років безперешкодно передавав інформацію ГРУ.

Пітер Деббінс постане перед судом у понеділок, 24 серпня. Саме під час судового процесу може бути озвучено й інші факти про діяльність шпигуна. Зазначимо, що в разі доведення провини Деббінса йому загрожує максимальне покарання – довічне ув'язнення.

Джерело: Обозреватель

Пристрасті за одним високопоставленим лейтенантом: Після публікації Pandora Papers НАЗК перевірило декларацію голови СБУ Баканова

п’ятниця, 3 грудень 2021, 21:05

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) здійснило повну перевірку декларації глави Служби безпеки України Івана Баканова та не встановило необґрунтованих активів або ознак незаконного збагачення, повідомили у прес-службі СБУ, зазнача...

Чи буде розмова Зеленського із Путіним?: "Свобода слова Савіка Шустера" (онлайн-трансляція)

п’ятниця, 3 грудень 2021, 20:45

Також гостями програми стануть: голоси партії Голос Кіра Рудік, нардеп від ОПЗЖ Нестор Шуфрич, журналісти Дмитро Гордон та Юрій Бутусов та інші. Також буде пряме включення матері Саакашвілі Гіулі Аласанії.