За витоком секретних даних США стоїть молодий "любитель зброї", який поділився особливо секретними документами з групою далеких знайомих, які шукали спілкування під час ізоляції через пандемію, пише The Washington Post, передають Патріоти України.
За даними видання, об'єднана інтересом "до зброї, військового спорядження і Бога", група з приблизно 200 осіб, в основному чоловіків і хлопчиків, в 2020 році сформувала закритий клуб на популярній серед геймерів онлайн-платформі Discord.
"Але минулого року вони не звернули особливої уваги, коли людина, яку деякі називають OG, опублікувала повідомлення, наповнене дивними акронімами та жаргоном", — йдеться у статті.
За словами одного з учасників чату, слова були незнайомі і мало хто прочитав довгу записку. OG стверджував, що "знає секрети, які уряд приховував від простих людей".
"Учасник уважно прочитав повідомлення OG, і ще сотні, які, за його словами, регулярно відправлялись протягом кількох місяців", - пише видання.
Він заявив, що це були майже дослівні стенограми секретних розвідувальних документів, які, за словами OG, він отримав на своїй роботі на «військовій базі».
OG стверджував, що він провів принаймні частину свого дня на об'єкті, що охороняється, де заборонені мобільні телефони та інші електронні пристрої, які можуть бути використані для документування секретної інформації, що зберігається в урядових комп'ютерних мережах або роздруковується з принтерів.
За словами учасника, він анотував деякі надруковані від руки документи, "перекладаючи для незнаючих розумні розвідувальні мови".
Наприклад, пояснюючи, що NOFORN означає, що інформація в документі настільки конфіденційна, що нею не можна ділитися з іноземними громадянами.
OG заявив групі, що "годинами працював над упорядкуванням секретних документів, щоб поділитися ними зі своїми товаришами на сервері Discord".
Видання пише, що чат був "укриттям від пандемії, особливо для підлітків-геймерів, замкнених у своїх будинках і відрізаних від своїх друзів із реального світу".
"Учасники обмінювалися мемами, образливими жартами та вели порожні балачки. Вони разом дивилися фільми, жартували та молилися. Але OG також читав їм лекції про світові справи та секретні урядові операції", — йдеться у статті.
За словами учасника чату, OG хотів "тримати нас у курсі" і думав, що його "інсайдерські знання" забезпечать іншим захист від неспокійного світу навколо них.
"Він розумна людина. Він, звісно, знав, що робив, коли розміщував ці документи. Це не були випадкові витоки", - сказав учасник.
Розшифровані документи, опубліковані OG, стосувалися низки делікатних тем, які могли бачити лише люди, які пройшли багатомісячну перевірку біографічних даних. За його словами, надходили надсекретні звіти про місцезнаходження та пересування високопоставлених політичних лідерів, а також тактичні зведення про збройні сили.
За даними журналістів, коли перечитувати сотні секретних файлів вручну стало надто стомлюючим, він почав викладати сотні фотографій самих документів.
Тепер фотографії роздрукованих секретних документів, які зараз бачать мільйони, можуть дати підказки федеральним агентам, які розшукують OG.
За словами члена групи, OG не був ворожий до уряду США, і він наполягав на тому, що не працює на користь будь-якої країни.
"Він не російський оперативник. Він не український оперативник", - сказав член групи. Єдине, чого не повинні були робити учасники сервера, - це говорити про секрети, якими ділився з ними OG, включаючи секретні документи.
"Більшість людей на сервері були досить розумні, щоб зрозуміти, що...їх не слід розміщувати деінде", - сказав член групи.
При цьому один із учасників заявив, що все ж таки в групі були іноземні громадяни — у тому числі з Росії та України, що є порушенням попередження NOFORN, надрукованого у верхній частині багатьох документів, якими поділився OG.
За оцінками члена групи, на сервері були люди з Європи, Азії та Південної Америки. За його словами, ті, хто виявляв найбільший інтерес до секретних матеріалів, були переважно зі "східного блоку та пострадянських країн".
Видання вказує, що багато років співробітники американської контррозвідки розглядали ігрові платформи як магніт для шпигунів.
"Російських розвідників підозрюють у тому, що вони потоваришували з геймерами, які, на їхню думку, працюють на спецслужби, і підштовхували їх до розголошення секретної інформації", - сказав високопоставлений американський чиновник, виступаючи на умовах анонімності, щоб обговорити секретну інформацію.
Неясно, чи увінчалися успіхом якісь із цих спроб. Але якби іноземні оперативники отримали запрошення на сервер, вони б вільно переглядати документи і робити їх копії, як це зробили деякі члени організації.
Всю зиму OG завантажував документи на сервер. Ніхто не говорив про те, щоби поділитися ними в іншому місці. Однак, 28 лютого без відома групи інший користувач-підліток із сервера Thug Shaker Central розмістив кілька десятків фотографій із зображенням секретних документів на іншому сервері Discord, пов'язаному з YouTuber "wow_mao".
4 березня десять документів з'явилися на Minecraft Earth Map, сервер Discord, присвяченому популярній відеогрі. "Секретні та надсекретні документи тепер були доступні тисячам користувачів Discord, проте американська влада зверне увагу на витік лише через місяць", - йдеться в матеріалі.
Тим часом OG перестав ділитися зображеннями у середині березня. 5 квітня секретні документи з оцінкою війни в Україні були розміщені на російських каналах Telegram та платформі дощок оголошень 4chan, а також почали переходити до Twitter.
За словами одного з учасників чату, незадовго до того, як New York Times вперше повідомила про витік, OG прийшов на сервер "дуже злий, що для нього незвичайно".
"Він сказав, що щось трапилося, і молився Богу, щоб ця подія не відбулася...Але тепер все в руках Божих", - розповів учасник чату.
6 квітня The New York Times із посиланням на представників адміністрації Джо Байдена повідомила, що Пентагон розслідує витік секретних документів щодо планів США та НАТО з підготовки українських військових до контрнаступу. Засекречені матеріали з’явилися у Twitter та Telegram.
У документах немає конкретних планів бойових дій, наприклад, як, коли і де Україна має намір розпочати наступ, багато даних застарілі. Однак певну корисну інформацію окупанти можуть отримати, пише газета.
Також частина документів, де містяться дані про російські та українські втрати, за оцінкою джерел NYT схожа на сфальсифіковану.
7 квітня NYT повідомила про повторний «злив» секретних документів у соціальні мережі, що нібито описують принципи національної безпеки США, пов’язані з війною в Україні, Китаєм та Близьким Сходом.
Це другий великий «злив» за кілька днів, що викликав занепокоєння в Пентагоні і сум’яття в адміністрації Байдена, зазначало видання.
Глава Міноборони США Ллойд Остін говорив, що українські сили мають гарні шанси на успішний контрнаступ цієї весни. Пізніше міністр оборони України Олексій Рєзніков зазначив, що контрнаступ має початися в квітня-травні цього року на декількох напрямках.
Балістична ракета середньої дальності "Орешник", якою РФ 21 листопада атакувала Дніпро, була створена "підступними" порушниками Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності від 1987 року. Про це пише Forbes, передають Патріоти України. Жур...
За 1000 днів конфлікту Повітряно-космічні сили Росії, незважаючи на технологічну та чисельну перевагу, не змогли домогтися переваги в повітрі над Україною, передають Патріоти України з посиланням на Міністерство оборони Великобританії у X (Twitter). "О...