Заяви президента США Дональда Трампа про мирні переговори з Кремлем дало російському диктатору Володимиру Путіну те, чого він давно вимагав — прямі переговори зі США щодо України, повідомляє газета The Wall Street Journal, передають Патріоти України.
Зазначається, що Москва давно прагне виключити Україну та її європейських союзників із таких переговорів, відкидаючи уряд у Києві як «нелегітимний». У Кремлі заявляють, що саме Вашингтон несе відповідальність за затягування війни й що лише США можуть домовитися з Росією про її завершення.
Видання пише, що переговори, обіцяні Трампом, ймовірно, будуть тривалими та затягнутими — Росія погодиться на перемир’я лише за умови, що США припинять підтримку України та запровадять обмеження щодо її здатності захищати свою територію.
Оскільки російські війська просуваються на полі бою, а в Україні зростає громадська підтримка припинення бойових дій, аналітики вважають, що Путін готовий грати в довгу гру і жорстко торгуватися зі США, доки не отримає бажані умови, додає WSJ.
«Поки що це тимчасова перемога. Кінцева перемога для Путіна — це гарантія, що Україна не перейде до західного табору і буде позбавлена можливості ухвалювати суверенні рішення щодо своїх безпекових домовленостей», — зазначив Олександр Габуєв, директор Центру Карнегі Росія-Євразія в Берліні.
Європейські посадовці висловили занепокоєння з приводу можливих двосторонніх переговорів між США та Росією щодо України, які, за словами Трампа, можуть відбутися найближчим часом. Вони наполягають на тому, що в будь-яких переговорах щодо завершення війни мають брати участь і Європейський Союз, і Київ.
«Адміністрація Трампа зробила публічні поступки Путіну ще до початку переговорів», — заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, посилаючись на заяву міністра оборони США Піта Гегсета про те, що питання членства України в НАТО зняте з порядку денного.
Піт Гегсет своєю чергою додав, що остаточне рішення щодо питань, які обговорюватимуться на перемовинах щодо України, ухвалюватиме Трамп.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що під час розмови з Трампом отримав запевнення, що президент США не віддає перевагу Росії над Україною. Водночас він наголосив, що Київ і ЄС мають бути залучені до будь-яких переговорів щодо завершення війни.
«Для нас вкрай важливо зберегти підтримку Сполучених Штатів», — сказав він журналістам. Тим часом у четвер у Москві панувало святкування, зазначає видання. «Путін переміг усіх», — заявила одна з головних російських пропагандисток Ольга Скабєєва.
Крім того, таблоїд Комсомольська правда написав, що «Трамп підписав смертний вирок Зеленському», а державне телебачення РФ пов’язало зростання московських фондових індексів із перспективою саміту Трамп-Путін.
Для Путіна обіцянка Трампа щодо переговорів — це перший крок до завершення війни на умовах Росії після трьох років жорстоких боїв, які призвели до сотень тисяч жертв з обох боків, пише WSJ.
Це, як стверджують у газеті, також знаменує переломний момент для російського диктатора, який під час війни зазнавав принизливих поразок. Україна вибила російські війська з половини територій, захоплених у 2022 році, а потім змусила їх відступити з ключового міста Херсон. Тепер рішення Путіна продовжувати війну та подвоїти свої військові амбіції, схоже, починає приносити результати.
У день його розмови з Трампом міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що повернення Україною тимчасово окупованих територій є нереалістичним. Того ж дня Сенат затвердив Тулсі Габбард, яку вважають скептично налаштованою щодо підтримки України, на посаді директорки національної розвідки.
Путін неодноразово намагався укласти велику угоду щодо України через прямі переговори зі США, чия фінансова та військова допомога була для Києва життєво необхідною з перших днів війни.
Мінімальна мета Росії — перетворити Україну на ослаблену державу з проросійським урядом, яка залишатиметься вразливою до військової агресії з боку Москви. Але Путін розглядає прямі переговори зі США як шанс укласти ширшу геополітичну угоду на зразок тієї, що була досягнута після Другої світової війни й передбачала післявоєнний поділ Східної Європи на радянську та західну сфери впливу, зазначає видання.
12 лютого Трамп згадав Другу світову війну у своєму дописі в Truth Social і припустив, що припинення війни в Україні стане лише першим пунктом у порядку денному продуктивної співпраці між США та Росією.
Це разюче відрізняється від позиції попередника Трампа в Білому домі, Джо Байдена, який відхиляв пропозиції Путіна щодо саміту й прагнув ізолювати російського диктатора. Байден пообіцяв не укладати жодних угод із Росією без погодження з Києвом. Він також заявляв, що США підтримуватимуть Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Однак Путін, який за чверть століття при владі взаємодіяв із п’ятьма президентами США, завчасно почав «кампанію залицяння до Трампа», який неодноразово висловлював скептицизм щодо американської допомоги Україні, наголосили у WSJ.
Кампанія розпочалась через кілька днів після перемоги Трампа на виборах у листопаді 2024 року. Наголошуючи, що Росія готова до діалогу щодо України, Путін назвав Трампа «справжнім чоловіком» за те, що він пережив замах під час передвиборчої кампанії, і закликав до саміту між двома лідерами.
«Ймовірно, найкраще було б зустрітися, враховуючи сьогоднішні реалії, і спокійно обговорити всі питання, які становлять інтерес і для Сполучених Штатів, і для Росії. Ми готові», — заявляв Путін у січні.
Також Путін повторив заяви Трампа про те, що вибори 2020 року, які виграв Байден, нібито були сфальсифіковані, а також заявив, що війна проти України нібито ніколи б не почалася, якби Трамп був при владі. Під час розмови з Трампом цього тижня Путін підлещувався до президента США та процитував одне із головних передвиборчих гасел Трампа — «здоровий глузд», про що Трамп написав у Truth Social, додає газета.
12 лютого в Овальному кабінеті Трамп заявив, що очікує на зустріч із Путіним найближчим часом, і назвав Саудівську Аравію ймовірним місцем переговорів. Він також додав, що цілком може поїхати до Москви, або ж Путін може приїхати до Білого дому.
Україна також зробила кроки назустріч Трампу. Зеленський апелював до його прагматичної натури, запропонувавши США пріоритетний доступ до українських корисних копалин в обмін на продовження життєво необхідної допомоги для захисту від російської агресії.
Трамп заявив, що така угода стане частиною будь-якого мирного договору, яка дозволить США повернути свої інвестиції в Україну. Водночас він не взяв на себе жодних зобов’язань щодо гарантій безпеки для України за участі США — ключової вимоги Зеленського.
WSJ пише, що населення України «втомилося від війни після трьох років опору російській агресії, і дедалі більше усвідомлює, що повернення окупованих територій у середньостроковій перспективі є малоймовірним».
Трамп запевнив, що не має планів виключати Зеленського з мирних переговорів. Відповідаючи в Овальному кабінеті на запитання, чи доведеться Зеленському поступитися територіями Росії, Трамп сказав: «Він має робити те, що йому доведеться».
Російські війська повільно просуваються на фронті, а воєнна економіка РФ працює на повну потужність, попри інфляційний тиск і санкції Заходу. Військові експерти вважають, що Росія може продовжувати бойові дії щонайменше ще рік-півтора, маючи достатньо людських ресурсів і озброєння.
Колишній європейський розвідник зазначив, що очікує жорсткої позиції Москви на переговорах із Трампом, оскільки Росія все ще має ресурси, щоб продовжувати війну та вибивати поступки від США та України.
Москва відкинула мирні пропозиції Зеленського, зокрема й запропонований цього тижня обмін територіями, і знову повернулася до своїх початкових вимог: роззброєння України, скорочення західної військової допомоги та закріплення проросійської політики в Конституції України.
Якщо щонайближчим часом зустріч Трампа та Путіна таки відбудеться, наразі неясно, чи погодиться американський президент на умови, які висуває Кремль. Російський диктатор добре знайомий зі стилем ведення переговорів Трампа ще з його першого президентського терміну, пише газета.
«Путін не має ілюзій щодо Трампа. Ці розмови з Трампом більше спрямовані на підтримку діалогу, який Росія використовуватиме для досягнення своїх цілей в Україні», — зазначила Тетяна Станова, паризька політологиня та засновниця аналітичної компанії R. Politik.
Станова вважає, що в середньостроковій перспективі, якщо Росії не вдасться домогтися своїх максималістських вимог, вона продовжить наступ на полі бою, попри величезні втрати. Водночас Москва виснажуватиме обмежені людські ресурси України та посилюватиме тиск на Зеленського, змушуючи його поступитися, додала вона.
Габуєв зазначає, що кінцева мета Путіна в переговорах зі США — не просто закріпити свої завоювання в Україні та запобігти відновленню бойових дій після потенційного перемир’я, а й позбавити Україну можливості чинити військовий опір Росії в майбутньому.
«Мета полягатиме не лише в контролі над територіями, а й у тому, щоб дати Києву мінімальні або взагалі відсутні гарантії безпеки від Заходу. На думку Кремля, це призведе до поступового краху України», — підсумував він.
Марко Рубіо поспішає заспокоїти європейських союзників. Державний секретар США Марко Рубіо сказав європейським союзникам, що Сполучені Штати не скасовуватимуть санкції проти Росії принаймні до досягнення угоди про припинення війни в Україні, передають ...
Пілоти FPV-дронів ЗСУ знищили бронетехніку російських військ на Сіверському напрямку. Удари українських безпілотників ускладнили наступальні дії агресора, передають Патріоти України з посиланням на Telegram-канал оперативно-стратегічного угруповання ві...