Наслідки будуть! Яке покарання передбачене за ухилення від мобілізації в Україні - пояснення

Згідно з законом України, ухилення від мобілізації є серйозним правопорушенням, яке передбачає кримінальну відповідальність. Ухилянта можуть позбавити волі на тривалий термін – від 3 до 5 років. Таке покарання передбачено Кримінальним кодексом України. OBOZ.UA розповідає, чи можна відмовитися від мобілізації та які наслідки це матиме для військовозобов'язаних, передають Патріоти України.

Відмова від мобілізації

Якщо в громадянина України призовного віку немає відстрочки від мобілізації або звільнення від військової служби, то за законом України Про військовий обов’язок і військову службу він не має права відмовитися від проходження військової служби та мобілізації.

За письмову відмову від вручення повістки також передбачене покарання. "Якщо людина написала заяву про відмову від вручення повістки, то за це передбачена відповідальність, відповідно до ст. 210-1 КУпАП, у вигляді штрафу від 17 до 25 тис. грн, а також позбавлення права керування транспортним засобом", – пояснив член Асоціації правників України, юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу Володимир Романчук у коментарі Fakty.

Якщо військовозобов'язаний після вручення повістки без поважної причини не з’явився до, то на нього в межах адміністративної відповідальності накладається штраф.

Наслідки відмови від мобілізації

Для тих військовозобов'язаних, які систематично ухиляються від мобілізації, передбачена кримінальна відповідальність. Згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Відповідальність настає за умови, що військовозобов'язаний:

отримав мобілізаційне розпорядження;

не має законних підстав для відстрочки або звільнення від служби;

свідомо ухиляється від виконання військового обов’язку.

Як пояснив Романчук, протокол про притягнення до відповідальності створюється керівником ТЦК та СП у разі виявлення відповідного адміністративного правопорушення (без рішення суду), після чого відбувається розгляд порушення у ТЦК та виноситься рішення про притягнення до відповідальності. Це рішення можна оскаржити в суді.

У разі наявності підстав для притягнення до кримінальної відповідальності працівники ТЦК та СП подають інформацію до правоохоронних органів, які відкривають кримінальне провадження, якщо вбачають підстави.

"Будьте готові до швидкої реакції": Посольство США в Києві попередило про загрозу масованої атаки на Україну

п’ятниця, 9 травень 2025, 22:59

Посольство США в Києві повідомило про отримання інформації щодо ймовірного масштабного повітряного удару по території України, який може протягом декількох наступних днів. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на офіційну заяву дипломатично...

Голова уряду Німеччини Фрідріх Мерц заявив про можливість укладання перемир’я в Україні вже цими вихідними

п’ятниця, 9 травень 2025, 22:52

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вважає, що угода про припинення вогню в Україні можлива в найближчі два дні, передають Патріоти України з посиланням на Bild. "Я маю великі сподівання, що угода про припинення вогню в Україні буде досягнута на цих вихідни...