Не проти кнопкодавів: Арахамія розповів, як працюватиме система "Великий брат"

Технологія базується на відкритих даних із сайту Верховної Ради.

Давид Арахамія. Фото: Антикор.

З першого засідання Ради, 29 серпня, у Верховній Раді має запрацювати система моніторингу голосувань депутатів "Великий брат". З її допомогою в "Слузі народу" хочуть відстежувати появу неформальних депутатських груп і мінімізувати політичну корупцію. Про це розповів у бліц-інтерв'ю theБабелю потенційний глава фракції "СН" в парламенті Давид Арахамія, передають Патріоти України.

За його словами, систему розробили "хлопці-активісти, які займаються розробками у сфері штучного інтелекту". "Вони вивчали, як за допомогою технологій можна мінімізувати корупційні ризики, і придумали такий алгоритм. Я цю ідею підтримав і розповів про неї", - зазначив Арахамія.

Технологія базується на відкритих даних із сайту Верховної Ради. "Там є розділ з поіменним голосуванням за кожен законопроект. Ці дані потрібно промаркувати за ключовими словами. Наприклад - закон про податки, сільське господарство або землю. Далі цю інформацію аналізують стандартні програми - такі є у Microsoft і IBM. В процесі програма навчається: що більше даних ми завантажимо - то точнішою буде система. Після аналізу даних машина може виявити аномалію та сповістити про неї. Природу аномалії ідентифікує вже людина", - розповів нардеп від "СН".

Арахамія зазначив, що "ця програма аналізуватиме роботу всіх депутатів парламенту", не тільки фракції "Слуга народу". За його словами, вона може виявляти синхронне голосування депутатів з іншими депутатськими групами.

"Підсвічуєтся аномалія - це просто сигнал. Далі потрібна людина, яка це аналізуватиме. Умовно, без програми людині довелося б перевірити тисячу голосувань, а з машиною - тільки 20 "дивних", - розповів Арахамія.

Він підкреслив, що це система інформування. "Так само, як в ProZorro є система, яка аналізує корупційні ризики тендерів. Це буде загальнодоступна інформація, і її зможе аналізувати хто завгодно. Хочете - ви, чи можу я", - розповів Арахамія.

Відповідаючи на запитання, що буде, якщо підозри в корупції підтвердяться, політик сказав: "Будемо працювати з цими депутатами, вести виховні розмови. Якщо є суттєві докази - подавати скарги в правоохоронні органи. Будемо всіма законними методами намагатися цьому запобігати, інформуватимемо громадськість, журналістів-розслідувачів".

Він зазначив, що ця система не допоможе боротися з кнопкодавством. "Для цього потрібна сенсорна кнопка (працює за відбитком пальця, - Ред.). IT департамент Ради говорить, що кнопка існує вже вісім років, але нею не користуються, тому що не вистачає якихось паперів. Я хочу впровадити ще Face ID при голосуванні, як у нас у телефонах. Але це додаткові гроші і багато бюрократичних процедур. Плюс до всього за кнопкодавство ми хочемо ввести кримінальну відповідальність. З ним потрібно боротися жорсткіше, не просто ретроспективним аналізом даних", - заявив потенційний глава фракції "СН" в парламенті Давид Арахамія.

Як зазначає видання, проти "Великого брата" вже висловилися двоє мажоритарників від "СН" - Олександр Дубинський і Макс Бужанський. Моніторинг вони вважають обмеженням волі депутатів і початком партійної диктатури.

"Смертельно небезпечно для Польщі": Туск відреагував на готовність Навроцького блокувати вступ України до НАТО

середа, 21 травень 2025, 21:50

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск відреагував на заяву кандидата у президенти Кароля Навроцького про готовність відмовитися від підтримки вступу України до НАТО в обмін на політичну підтримку від лідера "Конфедерації" Славоміра Менцена. Відповідний д...

"Я телефоную йому, а мені кажуть...": Трамп неоднозначно пожартував про візит Зеленського до ПАР (відео)

середа, 21 травень 2025, 21:10

Президент США Дональд Трамп під час зустрічі 21 травня в Білому домі з президентом ПАР Сирілом Рамафосою видав в ефір неоднозначний жарт щодо візиту в цю країну президента України Володимира Зеленського, передають Патріоти України. «Я дзвоню Зеленськом...