Попри відсутність ознак публічної фандрейзингової кампанії дохід партії торік становив 445 млн грн, з яких орієнтовно 259 млн - приватні надходження.
"Чесно" проаналізували дані податкової звітності. Втім вони містять лише загальні показники і походження цих коштів тривалий час було невідомим. Подавши звіт за третій квартал партія частково "розкрила" цю інформацію.
У третьому кварталі минулого року "Слуга народу" зібрала 107 млн грн, з яких більше 90 млн - внески фізичних осіб (555 донорів). Ще 17 млн надійшли від бізнесу (23 компанії).
Новостворені осередки партії обрали різні стратегії залучення коштів - частину з них фінансував виключно бізнес, а частину лише фізичні особи. Типовим для всіх осередків є незначна кількість донорів.
Дві третини регіональних осередків мали менше 20 донорів. Вирізняються лише Вінницький і Черкаський осередки, які мали 95 та 147 донорів.
У третьому кварталі 2020-го "Слуга народу" профінансували 578 фізосіб і компаній. Це майже в шість разів більше, ніж кількість донорів партії за 2019 рік, втім у 40 разів менше, ніж кандидатів у депутати, яких партія торік у вересні висунула до місцевих рад.
"СН" висунула до місцевих рад понад 23 тис. кандидатів. На 40 кандидатів від "слуг" припадає всього один донор. В окремих осередків таке співвідношення ще гірше - один донор припадає на кілька сотень кандидатів.
Звітування партій заблоковане
Звітування партій заблоковано вже понад рік, повідомляє "Чесно".
У березні 2020 року народні депутати підтримали низку змін, які декларувалися як такі, що спрямовані на боротьбу з наслідками пандемії.
Втім, поруч із короткостроковими послабленнями для бізнесу парламентарії внесли зміни до закону "Про політичні партії в Україні". Дозволили партіям не подавати квартальної фінзвітності аж до завершення карантину. Оскільки карантин триває досі - подавати звітність партії не поспішають.
Серед парламентських партій лише "Слуга народу" подала звіт за третій квартал 2020-го. "Найсвіжіші" звіти "Європейської солідарності", "Батьківщини", ОПЗЖ, "Голосу", "Пропозиції", партії "За майбутнє" і багатьох інших - це звіти за перший та другий квартали. За звичайних обставин всі вони вже мали б подати звіти за другий квартал 2021-го.
На практиці це означає, що ми не знаємо, хто профінансував місцеві вибори, хоча вже скоро мине рік з моменту обрання місцевих рад.