Український письменник з окупованої Макіївки на Донбасі Олексій Чупа виїхав звідти 2014 року напередодні Іловайської трагедії.
Його книжки "Бомжі Донбасу" й "10 слів про Вітчизну" увійшли до довгого списку премії Книга року ВВС. Фіналіст літературної премії ім. Джозефа Конрада 2015-го.
Gazeta розповідає про життя на Донбасі та настрої людей до окупації.
"Війна для мене стала логічним продовженням Майдану й усього, що було до цього. Режим Януковича - найгірше, що сталось із незалежною Україною. Швидко й безапеляційно згортали всі інститути свободи слова, ми перетворювалися на Росію. Я розвивався інтелектуально, а країна занурювалась у морок. Відчував, що мені в цьому незатишно і некомфортно", - розповідає письменник.
На місце проросійської влади прийшли проросійські бойовики, за словами Чупи.
"Організація ДНР існувала в Донецьку з 2005 року й усі про це знали. Вони регулярно проводили нечисленні мітинги. Без підтримки Росії так би й залишились нікчемними. Місцеві не вірили, що може бути війна. Я - також. Здавалося, що це не вписується в логіку".
Олексій Чупа прожив в окупації чотири місяці. Виїхав звідти 22 серпня. То були дні перед Іловайською трагедією. Усе виглядало так, що невизнаним республікам залишалося жити лічені тижні. Українська армія наступала з усіх боків, до нього на район почали прилітати снаряди. Мав відпустку, узяв речі й поїхав на Хмельниччину до дружини, яка гостювала в матері. Був упевнений, що повернеться вже у звільнену Макіївку. За кілька днів після приїзду зрозумів, що швидко цього не станеться.
Більшість українців, які наразі перебувають у Польщі, приїхали відносно нещодавно. Найбільша частка – 37% – оселилися в країні менш ніж пів року тому. Такі дані опублікували в аналітичному центрі міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal, п...
Як повідомив Генштаб ЗСУ, загальні бойові втрати РФ з 24.02.22 по 19.01.25 орієнтовно склали: