Вибори президента 2019 – дорога забаганка чи бюджетный захід? Факти ICTV порахували, скільки грошей кандидати витратили на вибори та що могли б придбати на цю суму для держави,
Перший тур виборів президента 2019 закінчився. Попереду ще два тижні запеклої боротьби між Петром Порошенком і Володимиром Зеленським, масштабні дебати (можливо), а також повторне голосування, яке поставить крапку у чотирьохмісячних перегонах.
Втім на вибори вже витрачена чимала сума коштів. Факти ICTV вирішили порахувати, скільки грошей пішло на цей захід – на рекламу, біг-борди, роботу штабів, забезпечення ЦВК, друк бюлетенів та все, що стосується виборів.
Вийшло 3,6 млрд гривень.
Кожен з 44 кандидатів вніс заставу у 2,5 млн гривень за участь у виборах (повернули лише двом, які вийшли у другий тур). Кожен сформував свій виборчий фонд, виключно з якого був зобов’язаний оплачувати витрати на свою кампанію. Окрім того, 2,3 млрд було виділено з державного бюджету України на проведення двох турів виборів.
Зазначимо, що це лише офіційні дані. Ми не можемо порахувати “тіньові” витрати кандидатів, навіть, якщо заявлена у фонді сума значно нижча реальної.
Отож, 3 млрд і 620 млн гривень або 134 млн доларів – саме стільки коштували вибори президента України.
Для порівняння, парламентські вибори у Німеччині у 2017 році коштували $100 млн. Правда, в цю суму не входять витрати кандидатів, лише кошти з бюджету країни. А от вибори у Франції обійшлись близько $225 млн.
До політиків США нашим кандидатам теж далеко. Приміром, якщо перший тур обійшовся Петру Порошенку у 415 млн гривень, Володимиру Зеленському – у 95 млн гривень, то Гілларі Клінтон витратила $340 млн, а Дональд Трамп – $111 млн.
Словом, порівняно з іншими країнами, Україна не марнотратна у питаннях виборів.
В нашій державі є досить багато сфер, які критично потребують надходжень.
Наприклад, інфраструктура. В Україні 430 тис. км доріг, стан яких залишає бажати кращого. Ремонт одного кілометру коштує в середньому 10 млн гривень. Отож на ті гроші, які витратили на вибори, можна було б відремонтувати 362 км доріг. Або ж 130 км залізничних колій, враховуючи, що середня вартість – від 1 до 3 млн доларів за км.
А тепер до медицини. Середня вартість сучасної машини швидкої допомоги коливається у межах 2 млн гривень, отож, можна було б купити 1800 автомобілів. Або ж 725 апаратів МРТ, якими обладнані далеко не всі державні лікарні.
Ну і не варто забувати, що на сході вже п’ятий рік йде війна. Для української армії 3,6 млрд гривень були б не зайвими. Зокрема, можна було б витрати на виробництво 30 танків Оплот, вартістю по 120 млн грн кожен. Або ж на 25 артилерійських катерів Гюрза-М, вартістю по 140 млн грн.
На екіпіровку та утримання одного військового Україна витрачає в середньому 12 тис. доларів на рік, отож виборчі гроші можна було б залишити для 11 тис. солдат. Абсолютно точно ці кошти можуть врятувати життя тим, хто зараз на фронті.
А якщо розділити ці кошти на одноразові виплати пенсіонерам, яких в Україні 11,5 млн (за даними Пенсійного фонду), то кожен би отримав по 315 гривень. Або 300 тис. ветеранів АТО могли б отримати по 12 тис. гривень.
Можна було б подбати і про транспорт. У 2010 ми купили 10 швидкісних потягів за 307 млн доларів. Отож, можна було б закупити близько 3 новеньких Hyundai та запустити нові сполучення. Або ж подбати про ДСНС та придбати 905 пожежних автомобілів (на тендерах ProZorro одна коштує близько 4 млн грн).
Можна було б закупити 1810 сучасних шкільних автобусів, бо ж в деяких регіонах одна школа може обслуговувати одразу декілька сіл.
Окрім того, у України все ще залишається зовнішній борг, який становить більше $50 млрд. Ми б виплатили 0,25% загального зовнішнього боргу або 2,5% обов’язкових виплат на 2019 рік. У 2019 році ми маємо обов’язково виплатити близько $5 млрд – для цього ми будемо брати додаткові кредити у МВФ та гроші з держбюджету.
Продовжувати список можна безкінечно. Ми не претендуємо на точність, наведена статистика – приблизна.
ГУР перехопило нову телефонну розмову окупантів, в якій росіянин нервує через новини з фронту і скаржиться на великі втрати, передають Патріоти України. Росіянин розповів, що один його знайомий окупант відправився на “нуль”, де був знищений разом зі ус...
Росія вдарила 21 листопада по Дніпру балістичною ракетою зі складу нового ракетного комплексу "Кєдр". Про це повідомило Головне управління розвідки МОУ, передають Патріоти України. Підльотний час ракети з моменту запуску в Астраханській області до влуч...