Російські військові, які потрапили в полон і були обміняні, замість обіцяної "реабілітації" отримують нову повістку на війну. Вони майже одразу знову потрапляють у підрозділи, які беруть участь у штурмах на передовій, часто без відпочинку, права вибору чи навіть зустрічі з рідними, передають Патріоти України.
Проєкт "Хочу жити" опублікував список загиблих та зниклих безвісти російських військовополонених після обміну. Експертам вдалося встановити як мінімум 133 російські військовополонені, які після обміну або знову зникли безвісти, або загинули, або опинилися за ґратами, як Павло Гугуєв.
"Цей список, безперечно, неповний – йдеться лише про випадки, які вдалося підтвердити власними силами", – зазначили вони.
Після кожного обміну російське Міноборони публікує однакові заяви: мовляв, "звільненим загрожувала смертельна небезпека", і тепер вони начебто пройдуть реабілітацію. Насправді ж — щойно полонений перетинає російський кордон, його знову одягають у форму та везуть на базу 27-ї мотострілецької бригади у Мосрентгені під Москвою.
Там на них чекають не лікарі, а ФСБшники: допити, повна ізоляція, заборона на зв’язок із сім’єю. Потім – інтерв’ю для росТБ, де з них витискають історії про "жах українського полону". А далі – назад у військову частину, де замість реабілітації – наказ вирушати в зону бойових дій.
Вже перебуваючи в частині, військовополонений може подати рапорт на відпустку своєму командиру, проте отримати 1-2 тижні відпочинку вдається далеко не всім. Більшість практично одразу відправляють на штурми.
Історія 24-річного Данила Сотнікова – лише одна з багатьох. Його обміняли 6 травня 2025 року, але вже 3 червня він зник. Ймовірно –загинув. Ханов Радмір Мансурович, окупант із 110-ї окремої мотострілецької бригади, був обміняний наприкінці січня 2024 року. Через два місяці – у квітні – його вже поховали у Свердловській області
Ще один випадок – Сергій Лазарєв, 47-річний тракторист, був мобілізований і потрапив у полон. Його дочка через проєкт "Хочу знайти" домоглася обміну взимку 2024-го. Але вже за рік – він загинув.
Вуколов Вадим, зек із наколками і свастикою, пробув у полоні три місяці, був обміняний 15 квітня 2023 року, і загинув за місяць після обміну.Таких, як він, обмінюють першими — як "розхідний матеріал", без шансів на відпустку чи захист.
"Коло замкнулося. Російська система продовжує використовувати своїх солдатів як вичерпний ресурс: учора – на передовій, сьогодні – у полоні, завтра – знову на фронті. Для російських військовополонених обмін — це не повернення до свободи, а транзитний коридор назад на фронт, шлях до чергового м'ясного штурму і смерті", – зазначили у проєкті.
Проте у окупантів є шанс вижити. Вони можуть здатися в полон. Українська сторона гарантує полоненим життя, медичну допомогу та можливість не повертатися у м’ясорубку.
Гаряча лінія (анонімно, з українських номерів безкоштовно):
Telegram / WhatsApp:
Братислава має намір розблокувати 18-й пакет санкцій Євросоюзу проти Росії вже завтра, 18 липня. Про це у четвер, 17 липня, повідомив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо через Facebook, передають Патріоти України. Водночас він заявив, що після цього...
Як відомо, І українське, і російське війська шукають ефективні способи ліквідації дронів на оптоволокні, тож в обох сторін з'являються нові гвинтівкові кулі. Шляхом спеціально розробленої бойової частини вони можуть щільно та швидко "розкидати" осколк...