Україна стає негативним фактором у зовнішній політиці США і передвиборній президентській кампанії в цій країні. У вересні президент Росії Володимир Путін може спробувати вирішити питання пом'якшення санкцій і перерозподілу сфер впливу "через голову" України. До військової експансії Кремль готовий завжди. Найбільш небезпечним періодом у цьому плані буде найближче літо. Про це та багато іншого в ефірі ObozTV розповів ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін, передають Патріоти України.
– У міжнародній політиці за останній рік я бачу лише один реальний плюс: це обмін. Останній обмін важко порівняти з першими двома. Це пов'язано з тим, що Росія намагалася створити політичну емоційну вирву, тобто підняти ставки і змусити діяти за своїм сценарієм.
Зараз вона розуміє, що це не працює, тому й обміни далі буксують. Подивіться на кількість і на тих людей, яких обмінюють. Я не хочу бути цинічним – повернути кожного українця, звичайно, важливо. Але, тим не менш, ми заходимо в глухий кут. Стосовно інших речей я не бачу якогось вирішального прогресу.
Дуже важко було на американському напрямку у зв'язку з тим, що, на жаль, ми все менш і менш позитивний фактор в американській зовнішній політиці і негативний фактор у внутрішній політиці. Насправді у наступні місяці це стане мегатемою, оскільки президентська кампанія в Штатах буде набирати обертів.
У зв'язку з коронакризою нам, звісно, будуть допомагати міжнародні фінансові організації – і тема корупції також стане ключовою цього року.
Насправді висновки дуже прості. Я поки що не бачу комплексної дієвої логіки у стратегії зовнішньої політики. Можливо, вона колись з'явиться, але поки що її немає.
– Безумовно, оскільки у нас завжди була двопартійна підтримка (те, що ми красиво любимо називати двопартійним консенсусом підтримки у Сполучених Штатах). Подивіться, як багато представників республіканців потім довели, що то саме Україна втручалася у вибори. Кожен маленький крок, коли солідарності стає менше, коштує нам надзвичайно дорого.
Тому врешті-решт увесь цей процес навколо американського треку працює для нас однозначно негативно. І я повинен сказати, що це, мабуть, тільки початок, оскільки гаряча фаза передвиборної кампанії нас очікує лише через кілька місяців. У цій кампанії ми точно не є позитивним фактором.
Багато хто намагатиметься нас використовувати. Буде більше неофіційних каналів. Таких, наприклад, як Джуліані. На цьому буде грати також і Росія. На жаль, не все в цьому плані буде просто.
На тлі коронакризи всі будуть сфокусовані на власних питаннях: на питаннях небаченої економічної кризи, на питаннях забезпечення власної медицини. Тобто міжнародна взаємодія буде справжнім викликом. Я не кажу, що це буде проблемою, але, безумовно, викликом.
– Якщо хочеться досягати результатів і, головне, якщо у всіх на це є політична воля, компромісні вони чи ні, –завжди можна знайти спосіб. Зараз багато самітів відбуваються онлайн. Ми з вами також розмовляємо онлайн. Насправді зараз усі по пів дня проводять у Zoom, Skype або в інших відповідних програмах.
Якщо хочеться домовлятися, то можна. Подивіться, навіть під час Великодня були обстріли, причому, обстріли прицільні. І це свідчення того, що на нас тиснуть – і політично, і емоційно.
Є кілька можливих сценаріїв. Про всі я розповідати не буду, але один з них – значного прогресу цього року, на жаль, не буде. Він зможе з'явитися тільки після виборів у Сполучених Штатах, оскільки ми вже зрозуміли: російське керівництво і російський президент дуже уважно стежать за тим, що там відбувається.
До речі, зараз економіка просіла, а геополітика вирулює. Відбувається дуже багато чого. І старі погані тенденції, на жаль, проявляються зовсім по-іншому. Але я дуже сподіваюся, що відбудуться зміни.
Другий варіант – що Путін все-таки послідовно працюватиме на зменшення санкцій, оскільки грошей меншає. Менше нафтових грошей, менше газових грошей. І він обере певну лінію компромісу.
Ця компромісна лінія буде ситуативною. На вересень він спробує зібрати постійних членів Ради безпеки ООН і через нашу голову – підкреслюю – через нашу голову якось домовитися з основними гравцями. А за це отримає істотне пом'якшення санкцій і ще багато чого – в контексті цін на енергоносії та в контексті розподілу сфер впливу.
Це теж дуже небезпечний варіант, але станом на сьогодні я його не виключаю. Більш того, я бачу намагання російської сторони піти саме цим шляхом, випробовуючи, так би мовити, один з можливих сценаріїв. Є й інші. Але базові – такі.
– Безумовно. Для Росії (з точки зору російського керівництва) насправді є сенс підняти ставки шляхом військової експансії – особливо якщо вона хоче в цьому році домовитися.
Вважаю, що це буде не тільки військова кампанія, а суцільна суспільна дестабілізація – дестабілізація усіх сфер життя.
Ми почали з теми річниці другого туру виборів. Ось подивіться, чи стала наша здатність чинити опір російській агресії сильнішою? Відповідь зрозуміла. У цьому сенсі літо може бути дуже і дуже складним.
– Насправді я вважаю, що "стіна" не є сталим рішенням. Я завжди був за те, щоб ми з нашими друзями і партнерами намагалися максимально тиснути на Росію, аби отримати якомога більше по треку безпеки і одночасно розморожувати гуманітарні контакти. Але, звичайно, під нашим контролем.
У сьогоднішній реальності Росія в цьому не зацікавлена. Вона хоче використовувати Донбас для подальшого тиску, для майбутніх домовленостей або з колективним Заходом, або з частиною Заходу. Вона дуже хоче послабити Європейський Союз, вона хоче розмовляти з окремими країнами ЄС і показати, що тільки вона може адмініструвати центральну Європу.
Зараз відбувається божевільна кампанія щодо пом'якшення санкцій. Росія розуміє, що санкції з сьогодні на завтра не скасують, але хоча б пом'якшать.
Наприклад, санкції щодо заборони поставки високотехнологічного обладнання для видобутку нафти і газу. Сьогодні російська нафтова галузь просідає. У наступні роки там і так буде падати видобуток, а тут ще й немає обладнання. Так що все для Росії не так вже й просто.
Однак є велика спокуса вирішити це, особливо в контексті внутрішньої легітимності, шляхом зовнішньої експансії. Вибачте за цинізм, умовно Білорусь для багатьох росіян не є достатньою здобиччю. А ось Україна – це зовсім інше. Тому особливо розслаблятися, тим більше зараз, немає жодного сенсу. У сенсі безпеки і цей, і наступний рік для нас будуть дуже складними.
У суботу, 18 січня, близько 50 біженців із Суджанського, Коренівського та Великосолдатського районів Курської області вийшли на Червону площу в Курську, вимагаючи житлові сертифікати та компенсації Про це повідомляють російські ЗМІ і телеграм-канали AS...
Обраний президент США Дональд Трамп приватно повідомив своїм радникам, що хоче відвідати Китай після вступу на посаду, передають Патріоти України. За даними поінформованих осіб, Трамп прагне сприяти відкритому діалогу з Пекіном, водночас дотримуючись ж...